sco: وزرای دفاع همه کشورهای سازمان همکاری شانگهای به جز پاکستان در کنفرانس مهم در هند شرکت خواهند کرد

وزرای دفاع چین، روسیه و سایر کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (SCO) به جز پاکستان برای شرکت در نشست مهم این گروه در هفته جاری به هند سفر خواهند کرد. بر اساس یک قرائت رسمی، خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان، روز جمعه در نشست وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای در دهلی نو از طریق حالت مجازی شرکت خواهد کرد.

لی شانگفو وزیر دفاع چین و سرگئی شویگو همتای روسی وی از جمله کسانی هستند که برای شرکت در این نشست به هند سفر کرده اند.

وزیر دفاع راجنات سینگ ریاست این نشست را بر عهده خواهد داشت که انتظار می رود در مورد وضعیت امنیت منطقه از جمله تحولات افغانستان بحث شود.

وزارت دفاع گفت: “وزرای دفاع چین، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان شرکت خواهند کرد. هند از بلاروس و ایران که ناظران فعلی در سازمان همکاری شانگهای هستند، برای شرکت در نشست وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای دعوت کرده است.”

در بیانیه ای آمده است: “وزیر دفاع پاکستان به صورت مجازی شرکت خواهد کرد. وزرای امور مربوط به صلح و امنیت منطقه ای، تلاش های مقابله با تروریسم در سازمان همکاری شانگهای و یک چندجانبه گرایی موثر را مورد بحث قرار خواهند داد.”

این وزارتخانه گفت که سینگ در 27 و 28 آوریل با وزرای دفاع شرکت کننده دیدارهای دوجانبه خواهد داشت که در آن مسائل مربوط به دفاع دوجانبه و سایر موارد مورد علاقه دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

در این بیانیه آمده است که هند پیوندهای تمدنی، فرهنگی و معنوی باستانی با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای دارد. بنابراین، عضویت هند در سازمان همکاری شانگهای در سال 2017، تأییدی دوباره بر تمایل دهلی نو برای تعمیق این روابط تاریخی بود. هند سازمان همکاری شانگهای را به عنوان یک گروه منطقه ای مهم برای ترویج تعاملات چندجانبه، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و مردمی در منطقه می داند. ،” آن گفت.

این وزارتخانه گفت که هند به ارائه ایده ها و ابتکارات بیشتر برای تقویت همکاری بین کشورهای سازمان همکاری شانگهای ادامه می دهد.

در این بیانیه آمده است: «هند در سال جاری تحت ریاست خود، دو فعالیت مرتبط با دفاع را برای افزایش قابلیت همکاری بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای سازماندهی کرد.

این وزارتخانه گفت: «اولین کارگاه آموزشی در زمینه کمک‌های بشردوستانه و امداد در بلایای طبیعی و دومی سمیناری از اندیشکده‌های دفاعی کشورهای سازمان همکاری شانگهای در مورد موضوع نیروهای مسلح که در پزشکی نظامی، مراقبت‌های بهداشتی و بیماری‌های همه‌گیر مشارکت دارند، بود.

این بیانیه افزود: «هند متعهد است که دستور کار سازمان همکاری شانگهای تحت ریاست خود را پیش ببرد.

سازمان همکاری شانگهای در نشستی در شانگهای در سال 2001 توسط روسای جمهور روسیه، چین، جمهوری قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شد.

در طول سال ها، این سازمان به عنوان یکی از بزرگترین سازمان های بین المللی فرامنطقه ای ظاهر شده است. هند و پاکستان در سال 2017 به عضویت دائم آن درآمدند.