SC برای شنیدن ادعای هفته آینده زنی 94 ساله که خواستار اعلام وضعیت اضطراری سال 1975 به عنوان خلاف قانون اساسی است ، خواهد شنید

دیوان عالی روز دوشنبه گفت هفته آینده رسیدگی به ادعای یک زن 94 ساله را خواستار اعلام “اعلامیه اضطراری کاملاً مغایر با قانون اساسی” در سال 1975 خواهد بود.

این ادعا ، که همچنین درخواست جبران خسارت 25 روپیه ای از مقاماتی را که به طور فعال در “اقدامات ضد قانون اساسی” شرکت کرده بودند ، برای جلسه دادرسی به ریاست دادگستری سانجی کیشان کائول ارائه داد.

نیمکت نشین ، متشکل از Justices Dinesh Maheshwari و Hrishikesh Roy ، موضوع را برای رسیدگی در 14 دسامبر ارسال کرد.

خواهان ، ویرا سارین ، در ادعای خود ادعا کرده است که او و همسرش “در طی دوره اضطراری که دقایقی قبل از نیمه شب 25 ژوئن 1975 اعلام شد ،” قربانیان قساوت اعمال شده توسط مقامات دولتی وقت و دیگران بودند “.

این اعلامیه در مارس 1977 لغو شد.

“خواهان ، در آرزوی واقعی برای پایان دادن به کابوس غیر دموکراتیک ، معروف به” وضعیت اضطراری “به دنبال بسته شدن مسالمت آمیز است ، که تنها با تأیید و اعلامیه توسط بالاترین دادگاه کشور در که شهروندان بالاترین سطح اعتماد به نفس و ایمان را دارند ، که حادثه گفته شده مغایر با قانون اساسی است “.

سارین گفت که او و شوهرش ، که در آن زمان تجارت شکوفایی طلای هنر در دهلی داشتند ، به دلیل “هوس و خواسته دولت اقتدار در کشوری که حقوق و آزادی های مدنی در آن مهار شده باشد. ”

در این ادعا گفته شد كه بعداً شوهر خواهان درگذشت و او مجبور شد با اقدامات قانونی علیه او در هنگام اضطرار مواجه شود.

وی گفت: “مصائب اضطراری و تخریب های ناشی از دوره گفته شده تا به امروز توسط خواهان متحمل شده است. خواهان و خانواده اش مجبور شدند برای تأیید حقوق خود و بازگرداندن املاک خود از ستون به پست دیگر اداره کنند. ”

در دادخواست گفته شد كه در آن زمان ، خواهان “توسط نزدیكان و دوستانش اجتناب شد” به دلیل اقدامات غیرقانونی علیه شوهرش و در حال حاضر او به دنبال “بستن ضربه روحی زندگی اش است كه هنوز در ذهن او طنین انداز است”.

این ادعا کرد که هم اکنون ، اموال منقول از جمله جواهرات ، مصنوعات ، نقاشی ها ، مجسمه ها و سایر اشیا valu با ارزش به خانواده وی بازگردانده نشده اند و وی مستحق جبران اعمال انجام شده توسط مقامات مربوطه است.

این ادعا به حکمی در دسامبر 2014 که توسط دادگاه عالی دهلی تصویب شده بود مبنی بر اینكه رسیدگی به موجب یكی از قوانین علیه شوهر درخواست كننده از هرگونه صلاحیت قانونی محروم است ، اشاره داشت.

در جولای سال جاری گفته شد ، دادگاه عالی حکمی را تصویب کرد که به موجب آن وی به دلیل “تصرف غیرقانونی در املاک غیر منقول خود” از نظر اجاره بها جزئی پرداخت شد.