rfl: پرونده RFL EOW: HC به مالویندر سینگ و سه نفر دیگر وثیقه اعطا می کند

دادگاه عالی دهلی روز جمعه به مالویندر موهان سینگ، مروج سابق فورتیس و سه نفر دیگر در مورد سوء استفاده از وجوه شرکت Religare Finvest Ltd (RFL) که توسط پلیس دهلی تسلیم شده بود، وثیقه صادر کرد. علاوه بر مالویندر موهان سینگ، دادگاه عالی همچنین به CMD سابق Religare Enterprises Ltd (REL) Sunil Godhwani، مدیر عامل سابق REL Kavi Arora و Rajender Aggarwal، که مدیر یا سهامدار برخی از شرکت‌هایی بود که وام‌هایی توسط RFL در آنها اعطا شده بود، وثیقه صادر کرد. به دستور نهاد والد آن REL، که پس از آن گفته می‌شود پیش‌فرض شده‌اند.

شاخه جرائم اقتصادی پلیس دهلی در مارس 2019 پس از دریافت شکایتی از Manpreet Suri از RFL علیه شیویندر موهان سینگ، گادوانی و دیگران، یک FIR را به ثبت رسانده بود، مبنی بر اینکه وام هایی توسط آنها در زمان مدیریت شرکت گرفته شده است اما پول دریافت کرده است. در شرکت های دیگر سرمایه گذاری شد.

Malvinder، برادرش Shivinder Mohan Singh، همچنین یک مروج سابق Fortis Healthcare، Godhwani، Arora و CFO سابق RFL Anil Saxena به اتهام انتقال پول RFL و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دیگر توسط EOW دستگیر شدند.

دیوان عالی با اشاره به اینکه قبلاً برای چند نفر از متهمان این پرونده قرار وثیقه صادر شده است، افزود: در مورد دادسرا اینطور نیست که مانعی در رسیدگی به اتهام اعطای وثیقه ایجاد شده باشد. متهمین مذکور».

قاضی آمیت شارما، که چهار حکم جداگانه اما مشابه را صادر کرد، گفت: «در پرونده حاضر، این دادگاه بر این عقیده است که در صورت آزاد شدن متقاضی یا متقاضیان، هیچ گونه آسیب احتمالی به پرونده دادسرا در دادگاه بدوی وارد نمی شود. قرار وثیقه با شرایط لازم، حفظ منافع دادسرا، به ویژه زمانی که سایر متهمان نیز وثیقه صادر شده باشند.»

دادگاه عالی دستور داد که چهار متهم به قید وثیقه با ارائه وثیقه شخصی به مبلغ 10 میلیون روپیه با دو ضمانت به همین میزان آزاد شوند. دستور داد که آنها بدون اجازه قبلی دادگاه بدوی کشور را ترک نکنند و نباید به طور مستقیم یا غیرمستقیم شواهد را دستکاری کنند یا به هیچ وجه سعی در تأثیرگذاری بر شهود نداشته باشند. دیوان عالی کشور گفت: «در صورتی که مشخص شود متقاضی سعی در دستکاری مدارک داشته است، وثیقه صادره به متقاضی فوراً لغو می‌شود.»

وی همچنین گفت: تحقیقات در این پرونده تکمیل شده و اتهامات اصلی و اتهامات تکمیلی پیش از این به دادگاه بدوی تقدیم شده است.

همچنین پذیرفته شده است که شواهد موجود در پرونده حاضر، در درجه اول، ماهیت اسنادی دارند. دیوان عالی کشور گفت: کلیه اسناد و مدارک کشف شده و در اختیار دادسرا قرار دارد و با توجه به واقعیات و اوضاع و احوال پرونده حاضر، تقاضای کفالت مجاز است.

در حالی که مالویندر در 11 اکتبر 2019 در این پرونده دستگیر شد، آرورا و گودهوانی در 10 اکتبر 2019 و آگاروال در 7 دسامبر 2020 دستگیر شدند.

یک گزارش اطلاعات پرونده اجرایی (ECIR) توسط ED در 24 سپتامبر 2019 علیه Malvinder به دلیل جرایم ادعایی که طبق قانون پیشگیری از پولشویی در ارتباط با جرایم برنامه ریزی شده تقلب و توطئه جنایی تحت قانون IPC مجازات دارند، ثبت شد.