RCEP: موضع هند بدون تغییر 15 نفر دیگر آن را به عنوان ناظر دعوت می کنند ، در را باز نگه دارید

دهلی نو: تصمیم هند برای پیوستن به مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) بدون تغییر باقی مانده است ، یک مقام گفت ، علی رغم تماس های گروه “ابراز اراده قوی خود برای تعامل مجدد” این کشور ، یک سال پس از خروج از تجارت پیمان

هفته گذشته در اعلامیه ای که این گروه اعلام کرد ، 15 کشوری که توافقنامه RCEP را امضا کرده اند می توانند مذاکرات خود را برای پیوستن به پیمان با هند آغاز کنند.

آنها اظهار داشتند: “وزرای RCEP با ابراز اراده قوی خود برای مشارکت مجدد هند در توافقنامه RCEP ، تأیید کردند که اقدامات فوق از تاریخ امضای توافقنامه RCEP آغاز می شود و تا زمان پیوستن هند به توافقنامه RCEP ادامه خواهد داشت.” در بیانیه وزرا درباره شرکت هند در RCEP مورخ 11 نوامبر.

هند در تاریخ 4 نوامبر سال گذشته از توافق نامه تجارت آزاد خارج شد زیرا مذاکرات نتوانستند به مشکلات و نگرانی های برجسته دهلی نو بپردازند ، از جمله کسری تجاری در حال رشد با چین ، علی رغم اینکه 7 سال در مذاکره بود.

RCEP اکنون شامل 10 اتحادیه ملل آسیای جنوب شرقی (آسیا) و همچنین استرالیا ، چین ، ژاپن ، کره جنوبی و نیوزیلند است.

“موضع هند از زمان وزیر بانکوک ثابت مانده است و در این زمان تغییر دیگری وجود ندارد. این بیانیه توسط 15 شرکت کننده در مراسم امضا ارائه شده است ، اما موضع ما ثابت است “.

نخست وزیر نارندرا مودی سال گذشته گفته بود که هند از این پیمان خارج شده است ، اما بیانیه مشترک 15 عضو RCEP باقیمانده دریچه ای برای مذاکرات بیشتر از طریق پارلمان های دوجانبه را باز گذاشته است.

وزرا در جدیدترین بیانیه گفتند: “علاوه بر این ، ما به نقش هند در RCEP به شدت اهمیت می دهیم و مجدداً تأكید می كنیم كه RCEP به عنوان یكی از 16 كشور اصلی شركت كننده ، برای هند همچنان باز است.”

طبق مفاد نهایی توافق نامه ، توافقنامه RCEP برای پیوستن یک کشور 18 ماه پس از لازم الاجرا شدن آن باز است ، اگرچه توافقنامه برای الحاق هند به عنوان یک کشور اصلی مذاکره کننده از تاریخ لازم الاجرا شدن آن باز است ، بدون 18 ماه انتظار.

“هند هر زمان قبل از پیوستن به توافق نامه ، می تواند در جلسات RCEP به عنوان ناظر و در فعالیت های همکاری اقتصادی که توسط کشورهای امضا کننده RCEP تحت توافق RCEP انجام می شود ، در مورد شرایط و ضوابطی که به طور مشترک توسط کشورهای امضا کننده RCEP تصمیم گیری می شود ، شرکت کند. ،” آنها گفتند.

مطابق اعلامیه ، کشورهای عضو RCEP به محض درخواست کتبی قصد خود برای پیوستن به توافق نامه با در نظر گرفتن آخرین وضعیت شرکت هند در مذاکرات RCEP و هرگونه پیشرفت جدید پس از آن ، مذاکرات را با هند آغاز می کنند.

بیسوجیت ظار ، استاد JNU گفت: “اگر هند همانطور كه ​​هست به RCEP بپیوندد ، با موضع فعلی آن در قبال چین و تقویت تولید مغایرت دارد.”

RCEP شامل 20 فصل ، 17 پیوست و 54 برنامه دسترسی به بازار است. شامل فصلهایی در مورد تجارت کالاها ، خدمات ، سرمایه گذاری ، مالکیت معنوی ، تجارت الکترونیکی ، خریدهای دولتی ، MSME و همکاری اقتصادی است.