RBI DG T Sankar می گوید: امور مالی جهانی تحت سلطه ارزهای کمی، باید با تنوع بخشیدن به ریسک کاهش یابد.

ربیع سانکار، معاون رئیس بانک مرکزی، روز پنجشنبه گفت که تعداد انگشت شماری ارز در حال حاضر بر امور مالی جهانی تسلط دارند و نیاز به کاهش ریسک با تنوع بخشیدن به سیستم ارزی بین المللی با پذیرش ارزهای نقدی وجود دارد. سانکار در مراسم راه‌اندازی رویداد هکاتون که به عنوان بخشی از ریاست‌جمهوری G-20 هند برگزار شد، همچنین درخواست کرد که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) باید توسط سایر کشورها نیز بیشتر مورد استفاده قرار گیرد و ارز دیجیتال فیات را برای حفظ یکپارچگی مالی ضروری خواند. .

می‌توان اشاره کرد که هند تلاش‌های خود را برای بین‌المللی‌سازی روپیه از سال گذشته آغاز کرد که بر اساس آن تلاش می‌شود تا با امکان‌پذیر کردن پرداخت روپیه، اتکا به تجارت تحت سلطه دلار را کاهش دهد. تاکنون 18 کشور حساب روپیه باز کرده اند.

ما یک سیستم مالی جهانی داریم که از نظر معاملات، از لحاظ صورتحساب، از نظر استفاده از آنها برای پوشش ریسک و سایر اهداف توسط تعداد انگشت شماری ارز ذخیره تسلط دارد.

بنابراین، احتمالاً به نفع سیستم ارزی بین‌المللی است که ارزهای نقدی کمی متنوع‌تر داشته باشد، که می‌تواند به جای وابستگی معدودی از سیستم‌های مالی جهانی، مزیت بیشتری برای کاهش ریسک سیستم‌های مالی جهانی داشته باشد. سانکار گفت به چیزهای بیشتری بستگی دارد.

او گفت که زیرساخت‌ها و نقدینگی مناسب صرف‌نظر از ارز درگیر، کاملاً امکان‌پذیر است، و افزود که در صورت انجام چنین ابتکاری، قیمت‌گذاری ارز می‌تواند بسیار کارآمدتر از آنچه امروز وجود دارد، باشد.

رئیس بانک مرکزی هند گفت که نیاز به پذیرش گسترده‌تر CBDC وجود دارد و از همتایان خود از سراسر جهان درخواست کرد تا اطمینان حاصل کنند که ارزهای مجازی خصوصی مانند بیت‌کوین اجازه رشد ندارند و هرگونه پذیرش ارز دیجیتال به ارزهای فیات یا ارزهای دیجیتال محدود می‌شود. صادر شده توسط مقامات پولی

“بنابراین به نفع سیستم مالی جهانی است که دستاوردهایی را که در چند دهه اخیر به دست آورده است، با تلاش هرچه بیشتر برای اطمینان از اینکه هر گونه استفاده از ارز دیجیتال یا بیشتر استفاده از ارز دیجیتال باید محدود شود، حفظ کند. ارزهای فیات.» سانکار گفت که مدل هند از بخش دولتی با ایجاد زیرساخت‌های لازم پیشرو است و بخش خصوصی با ارائه نوآوری‌هایی که می‌تواند بر روی پلتفرم ایجاد شده توسط دولت کار کند، پاسخ می‌دهد می‌تواند در سراسر جهان تقلید شود.

RBI و مرکز نوآوری BIS (BISIH) بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی، به طور مشترک چهارمین نسخه G20 TechSprint را راه‌اندازی کرده‌اند، یک رقابت فناوری جهانی برای ترویج راه‌حل‌های نوآورانه با هدف بهبود پرداخت‌های بین‌المللی.

این رویداد که برای توسعه‌دهندگان از سراسر جهان باز است، بر روی سه بیانیه مشکل در پرداخت‌های فرامرزی، از جمله راه‌حل‌هایی برای کاهش ریسک مالی غیرقانونی، راه‌حل‌های فناوری فارکس و نقدینگی برای فعال کردن تسویه حساب در بازارهای نوظهور و اقتصاد در حال توسعه (EMDE) ارزها و راه‌حل‌های فناوری تمرکز خواهد کرد. برای پلتفرم های چندجانبه CBDC برون مرزی.