RBI: پیش‌بینی رشد صندوق بین‌المللی پول برای هند ممکن است اشتباهاتی داشته باشد، اعداد واقعی تعجب‌آور هستند

بانک مرکزی هند (RBI) گفته است که پیش‌بینی رشد صندوق بین‌المللی پول برای هند ممکن است دور از انتظار باشد.

RBI در آخرین گزارش خود با عنوان “وضعیت اقتصاد” گفت: “اگرچه برای گفتن خیلی زود است، اما داده های اخیر نشان می دهد که موسسات چندجانبه – به ویژه صندوق بین المللی پول – ممکن است با اشتباهات پیش بینی مواجه شوند که نتایج واقعی آنها را شگفت زده کند.”

صندوق بین‌المللی پول اخیراً با اشاره به کندی مصرف داخلی و شرایط چالش برانگیز خارجی، پیش‌بینی رشد هند در سال 2023 را از 6.1 درصد به 5.9 درصد کاهش داد. صندوق بین‌المللی پول در چشم‌انداز سالانه اقتصاد جهانی خود، پیش‌بینی مالی 2024-25 (آوریل 2024 تا مارس 2025) را از 6.8 درصدی که در ژانویه سال جاری پیش‌بینی کرده بود، به 6.3 درصد کاهش داد.

پیش بینی رشد صندوق بین المللی پول کمتر از پیش بینی های بانک مرکزی هند (RBI) است. RBI رشد 7 درصدی تولید ناخالص داخلی را در سال 2022-2023 و 6.4 درصد در سال مالی جاری که از اول آوریل آغاز شده است، می بیند.

با این حال، RBI ادعا کرد که “انتظار می‌رود هند یکی از سریع‌ترین اقتصادهای بزرگ جهان در حال رشد باشد و 15 درصد رشد جهانی را به خود اختصاص دهد – دومین سهم بزرگ و بالاتر از ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مجموع.”

بانک مرکزی تاکید کرد که شرایط تقاضای کل در هند تاکنون انعطاف پذیر بوده است. “تقاضای مصرف شهری به شدت افزایش یافته است، با بهبود خدمات تماس فشرده افزایش قابل توجهی را ایجاد کرد. شاخص های تقاضای روستایی به طور پیوسته در حال بهبود هستند، که با انتظارات برای برداشت محصول رابی روشن تر شده است. به نظر می رسد خسارت به محصولات پایدار به دلیل باران های غیر فصلی و طوفان تگرگ مهار شده است. ”

با این حال، RBI اذعان کرده است که پدیده آب و هوایی ال نینو یک خطر برای رشد است. ایجاد شرایط ال نینو در ماه ژوئن و تبدیل شدن به یک رویداد قوی همانطور که توسط اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده پیش بینی شده است، یک خطر منفی برای چشم انداز کشاورزی است.” با این حال، دوقطبی اقیانوس هند (IOD) تفاوت دمای سطح دریا بین قطب غربی در دریای عرب و یک قطب شرقی در جنوب اندونزی در حال حاضر خنثی است و پیش بینی می شود که مثبت شود. تأثیر آن بر تغییرپذیری بارندگی در منطقه احتمالاً برای بادهای موسمی جنوب غربی مفید است. این گزارش افزود: بارش (SWM).

بر اساس گزارش “وضعیت اقتصاد”، فعالیت های سرمایه گذاری در هند به پشتوانه شاخص های ترکیبی قوی مدیران خرید (PMI) شناوری را نشان می دهد.

“کل جریان منابع به بخش بازرگانی از جمله اعتبار بانکی تا مارس 2023 37 درصد افزایش یافته است. صادرات کالا در سال 2022-23 6 درصد افزایش یافته است و صادرات خدمات در حال رونق است. با در نظر گرفتن همه این عوامل. طبق پیش بینی کمیته سیاست پولی (MPC) بانک مرکزی هند (RBI)، ریسک ها به طور مساوی حول رشد تولید ناخالص داخلی واقعی برای سال های 2023-24 6.5 درصد متعادل می شوند. حتی اگر ال نینو بر ارزش افزوده کشاورزی تأثیر بگذارد، تولید ناخالص داخلی واقعی RBI گفت: رشد در هند بسیار بالاتر از 5.9 درصد پیش بینی شده در WEO صندوق بین المللی پول خواهد بود.

بر اساس گزارش RBI، شرایط اقتصادی جهانی با افزایش نااطمینانی مواجه شده است، زیرا شرایط مالی همچنان بی ثبات است و بازارهای مالی در آستانه قرار دارند. در هند، شرایط تقاضای کل انعطاف‌پذیر باقی می‌ماند که با افزایش خدمات تماس فشرده پشتیبانی می‌شود. انتظارات از برداشت محصول رابی سپر، فشار مالی بر زیرساخت ها و احیای سرمایه گذاری شرکت ها در بخش های منتخب، نویدبخش خوبی برای اقتصاد است.

در مورد تورم، این گزارش بیان کرد که در واکنش به اقدامات سیاست پولی و اقدامات جانبی عرضه، تورم کل شاخص کل به تدریج از اوج 7.8 درصد در آوریل 2022 به 5.7 درصد در مارس 2023 کاهش یافته است و پیش بینی می شود که کاهش بیشتری به 5.2 درصد برسد. سنت در Q4: 2023-24.