RBI ممکن است نرخ سیاست را در سه ماهه چهارم سال 2024 کاهش دهد: Oxford Economics

شرکت پیش‌بینی جهانی آکسفورد اکونومیکس روز دوشنبه اعلام کرد که RBI ممکن است نرخ سیاست معیار اصلی را در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی کاهش دهد، زیرا ترکیبی از عوامل به بانک مرکزی اجازه می‌دهد تمرکز خود را تغییر داده و موضع سیاستی سازگارتر را زودتر اتخاذ کند.

در ادامه این بیانیه آمده است که تورم در حال حاضر شروع به کاهش کرده است و انتظارات تورمی مصرف کنندگان در حال کاهش است، بنابراین توجه از تخمین سطح اوج چرخه صعود فعلی به زمان کاهش نرخ معطوف شده است.

“ما در حال به روز رسانی نمای پایه خود برای هند هستیم تا اولین کاهش نرخ توسط RBI در سه ماهه چهارم 2023 را شامل شود.

آکسفورد اکونومیکس گفت: “ما فکر می کنیم ترکیبی از عوامل به RBI اجازه می دهد تا تمرکز خود را تغییر دهد و موضع سیاست سازگارتر را زودتر اتخاذ کند.”

این موسسه خاطرنشان کرد که علیرغم کاهش فشارهای قیمتی اخیر، خطرات تورم در باقیمانده سال افزایش یافته است.

این شرکت پیش‌بینی جهانی گفت: «MPC می‌خواهد نشانه‌های واضحی مبنی بر تثبیت تورم در وسط محدوده هدف خود را قبل از در نظر گرفتن یک حرکت غیرقانونی ببیند – از نظر ما این قبل از پایان سال اتفاق می‌افتد».

در حالی که اشاره می کند که شاخص های فرکانس بالا برای هند همچنان فعالیت قوی را نشان می دهد، اما فعالیت به وضوح شروع به کندی کرده است. در این بیانیه آمده است: «پس از یک سه ماهه اول انعطاف‌پذیر، رکود اقتصادی جهانی مشخص می‌شود و خطرات قابل توجهی از رکود طولانی و عمیق وجود دارد که از اقتصادهای پیشرفته به اقتصادهای نوظهور از جمله هند منتقل می‌شود».

RBI موظف شده است تا اطمینان حاصل کند که تورم خرده فروشی در 4 درصد (با حاشیه 2 درصد در هر طرف) باقی می ماند.

در ماه آوریل، بانک مرکزی در اقدامی غافلگیرکننده دکمه مکث را فشار داد و تصمیم گرفت نرخ سیاست معیار اصلی را روی 6.5 درصد نگه دارد.

پیش از آن، بانک مرکزی هند (RBI) در حال افزایش نرخ بهره بود و از ماه می سال 2022 نرخ رپو را 250 واحد افزایش داد.

هفته گذشته، Shaktikanta Das، فرماندار RBI گفته بود که تورم تعدیل شده است و انتظار می رود چاپ بعدی کمتر از 4.7 درصد باشد، اگرچه جایی برای رضایت وجود ندارد و جنگ با تورم ادامه خواهد داشت.

تورم خرده‌فروشی در آوریل به پایین‌ترین حد در 18 ماه گذشته یعنی 4.7 درصد کاهش یافت که عمدتاً به دلیل کاهش قیمت‌های مواد غذایی بود.

استاندار اما تاکید کرده بود که اگرچه تورم تعدیل شده است اما جایی برای رضایت وجود ندارد.

او گفت که برای سال مالی جاری، RBI نرخ رشد 6.5 درصدی را پیش بینی کرده است.