rbi: باید بر اصلاحات ساختاری برای حفظ رشد تمرکز کند: گزارش RBI

بانک مرکزی هند در گزارش سالانه خود گفت که هند جزیره رشد اقتصادی در اقتصاد جهانی کند بوده است، اما تمرکز باید بر اصلاحات ساختاری برای حفظ این مزیت باشد. تورم تعدیل‌کننده است و حساب خارجی خوب است، اما یک تهدید برای ثبات کلان می‌تواند در صورت بروز ال‌نینو پیش‌بینی‌شده باشد.

اجماع گسترده بر این است که شتاب رشد پنجمین اقتصاد بزرگ جهان در سال‌های 2023-2024 در بحبوحه کاهش فشارهای تورمی حفظ خواهد شد، حتی در شرایطی که کند شدن رشد جهانی همراه با تنش‌های طولانی ژئوپلیتیک و افزایش احتمالی نوسانات بازار مالی می‌تواند خطرات نزولی ایجاد کند.

بانک مرکزی هند گفت: «بنابراین، حفظ اصلاحات ساختاری برای بهبود پتانسیل رشد میان مدت هند مهم است.

در حالی که به نظر می رسد چشم انداز رشد برای چندین اقتصاد بازار نوظهور نامطمئن تر است زیرا آنها با کمبود مواد غذایی و انرژی و بدهی های ناپایدار مواجه هستند، اقتصاد هند به دلیل اصول کلان داخلی سالم، سیاست های مالی بر روی سرمایه و ترازنامه های سالم انعطاف پذیری نشان داده است. بخش شرکتی و مالی و اصلاحات ساختاری که طی سالهای اخیر توسط دولت اعلام و اجرا شده است.

مطمئناً، هند در پنج سال گذشته به طور متوسط ​​بیش از 12 درصد به رشد جهانی کمک کرده است. انتظار می‌رود این کشور علیرغم چندین شوک جهانی که مقاومت اقتصاد آن را آزمایش می‌کند، رشد ۷ درصدی تولید ناخالص داخلی واقعی را در سال‌های ۲۰۲۲-۲۳ ثبت کرده باشد.

خطرات تورم نیز با اصلاحات نزولی در قیمت‌های جهانی کالاها و مواد غذایی و کاهش گذر ناشی از فشارهای بالای هزینه نهاده در سال گذشته تعدیل شده است. اما در صورت اعتصاب ال نینو، قیمت مواد غذایی ممکن است افت کند. در غیر این صورت، انتظار می‌رود مسیر تورم طی سال‌های 2023-2024 کاهش یابد و تورم کل به 5.2 درصد از سطح متوسط ​​کاهش یابد.
6.7 درصد در سال گذشته ثبت شده است.

در بخش خارجی، کسری حساب جاری احتمالاً به دلیل صادرات قوی خدمات و تأثیر مثبت تعدیل در قیمت کالاهای وارداتی، در حد متوسط ​​باقی خواهد ماند. رتبه‌بندی و تحقیقات هند پیش‌بینی می‌کند که حساب جاری در سه ماهه چهارم سال مالی 23 پس از شش فصل شکاف، حدود 6 میلیارد دلار مازاد داشته باشد که 0.7 درصد تولید ناخالص داخلی است.

RBI با توجه به چشم انداز رشد داخلی، تورم پایین تر و اصلاحات سیاست دوستدار تجارت، انتظار دارد جریان های سرمایه گذاری مستقیم خارجی پایداری داشته باشد. علاوه بر این، به دلیل چشم انداز رشد بهتر در کشورهای خلیج فارس، حواله های داخلی احتمالاً قوی باقی خواهند ماند.