PIL در HC در برابر مبادله اسکناس 2000 روپیه بدون برگه درخواست، اثبات هویت

روز دوشنبه یک دعوی حقوقی در دادگاه عالی دهلی علیه اجازه مبادله اسکناس‌های 2000 روپیه‌ای بدون دریافت هرگونه برگه درخواست و مدرک هویتی مطرح شد. وکیل Ashwini Kumar Upadhyay در ادعای خود ادعا کرد که اطلاعیه های RBI و SBI در این زمینه خودسرانه، غیرمنطقی و توهین به مواد 14 قانون اساسی هند است.

در این طومار آمده است که مقدار زیادی ارز یا در قفسه افراد رسیده است یا «توسط جدایی‌طلبان، تروریست‌ها، مائوئیست‌ها، قاچاقچیان مواد مخدر، مافیای معدن و افراد فاسد احتکار شده است».

در این طومار تاکید شده است که مبادلات نقدی با ارزهای با ارزش بالا منبع اصلی فساد است و برای فعالیت‌های غیرقانونی مانند تروریسم، ناگزالیزم، جدایی‌طلبی، رادیکالیسم، قمار، قاچاق، پولشویی، آدم‌ربایی، اخاذی، رشوه و جهیزیه و غیره استفاده می‌شود. RBI و SBI باید اطمینان حاصل کنند که اسکناس های 2000 روپیه ای فقط در حساب های بانکی مربوطه سپرده می شوند.

“اخیراً از سوی مرکز اعلام شده است که هر خانواده باید کارت و حساب بانکی Aadhaar داشته باشد. بنابراین، چرا RBI اجازه مبادله اسکناس 2000 روپیه ای را بدون دریافت مدرک هویتی می دهد. همچنین لازم به ذکر است که 80 خانواده BPL غلات رایگان دریافت می کنند. این بدان معناست که هندی‌های 80 کروری به ندرت از اسکناس‌های 2000 روپیه‌ای استفاده می‌کنند. بنابراین، درخواست‌کننده همچنین از RBI و SBI راهنمایی می‌کند تا اطمینان حاصل شود که اسکناس‌های 2000 روپیه‌ای فقط در حساب بانکی واریز می‌شوند.»

در این ادعا آمده است که سپرده گذاری اسکناس های 2000 روپیه ای در حساب های بانکی تضمین می کند که افراد دارای پول سیاه و دارایی های نامتناسب به راحتی شناسایی می شوند.

در 19 می، بانک مرکزی هند (RBI) از خروج اسکناس های 2000 روپیه ای از گردش خبر داد و گفت که اسکناس های موجود در گردش می توانند یا در حساب های بانکی سپرده گذاری شوند یا تا 30 سپتامبر مبادله شوند.

RBI در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسکناس‌های 2000 روپیه‌ای به عنوان ارز قانونی باقی خواهند ماند. به منظور اطمینان از راحتی عملیات و جلوگیری از اختلال در فعالیت های منظم شعب بانک ها، RBI اعلام کرده است که مبادله اسکناس های 2000 روپیه به اسکناس های بانکی دیگر می تواند تا سقف 20000 روپیه در هر بار در هر بانکی که شروع به کار کرده باشد، انجام دهد. از 23 می

بانک ایالتی هند (SBI) در ارتباطی با مدیر کل دفاتر مرکزی محلی خود اعلام کرد که تسهیلات مبادله اسکناس های 2000 روپیه ای توسط مردم تا سقف 20000 روپیه در یک زمان بدون دریافت هیچ گونه درخواستی مجاز خواهد بود. لیز خوردن.

در اطلاعیه مورخ 20 مه آمده است: «علاوه بر این، هیچ مدرک هویتی توسط مناقصه‌گذار در زمان مبادله ارائه نمی‌شود».