Paw Power: چگونه حیوانات خانگی به یک تجارت جدی در هند تبدیل می شوند

زندگی ماهش و تینا شتی حول محور لابرادور سه ساله آنها، ویر می چرخد. هنگامی که 30 نفر از متخصصان فناوری اطلاعات در پایان سال 2021 از حیدرآباد به بمبئی منتقل شدند، آنها زندگی در Thane را انتخاب کردند که صرفاً به دلیل امکانات شبانه روزی حیوانات خانگی در آنجا بود. تینا می‌گوید: «از آنجایی که باید حداقل دو تا سه بار در هفته به مطب برویم، به گزینه‌هایی مانند پرستار سگ، مکان‌های شبانه‌روزی و نظافت و مکان‌های بازی حیوانات خانگی نیاز داشتیم. شتی‌ها اغلب Veer را در Woof N Goof Pet Resort ترک می‌کنند که برای پنج ساعت سوار شدن 500 روپیه و برای 24 ساعت 1100 روپیه دریافت می‌کند. در حال حاضر آنها همچنین یک اشتراک ماهانه برای کلاس های شنای Veer گرفته اند که هزینه آن 4000 روپیه برای هشت جلسه است. مراقبت از حیوان خانگی ارزان نیست. شتی ها می گویند که آنها نزدیک به 25000 روپیه در ماه برای Veer خرج می کنند.

حیوانات خانگی در هند تجارت جدی هستند. همانطور که ون‌های نظافتی به محله‌ها می‌روند، سگ‌ها و گربه‌ها می‌توانند موهایشان را برس بزنند، ناخن‌ها را کوتاه کنند و پنجه‌هایشان را با 1150 تا 3500 روپیه ماساژ دهند. پس از آن، انسان و گربه‌اش می‌توانند وارد یک کافه حیوانات خانگی شوند، جایی که می‌توانند یک شب را با هم بگذرانند، و مشتری پشمالو شاید یک کیک هویج را از منویی که مخصوص آنها ساخته شده است انتخاب کند. نقش سگ های قبلی نگهبانی از اموال بود و گربه ها فقط موش ها را در خانه تعقیب می کردند. میهیر شاه، یکی از بنیانگذاران Woof N Goof، که خدمات مراقبت از حیوانات خانگی مانند شبانه روزی، نظافت و آموزش چابکی را ارائه می دهد، می گوید: اکنون حیوانات خانگی رفتار متفاوت و ممتازی از صاحبان دارند.

بازار محصولات حیوانات خانگی ممتاز مانند غذای ارگانیک، لوازم جانبی لوکس، تغذیه شخصی و پزشکی از راه دور به دنبال افزایش مالکیت حیوانات خانگی در طول همه‌گیری کووید-19 رشد قابل توجهی داشته است.

نوازش سنگین
جمعیت حیوانات خانگی در هند حدود 32 میلیون نفر تخمین زده می‌شود که 11 درصد در سال رشد می‌کند و سگ‌ها محبوب‌ترین و پس از آن گربه‌ها و ماهی‌ها هستند. اندازه بازار مراقبت از حیوانات خانگی در هند در سال 2022 569.4 میلیون دلار بود و تخمین زده می شود تا سال 2030 به 1932.6 میلیون دلار برسد که با رشد CAGR 16.5٪، طبق آژانس تحقیقات بازار Decipher.

بخش‌هایی که سریع‌ترین رشد را دارند، غذای حیوانات خانگی است که دو سوم درآمد بازار را به خود اختصاص می‌دهد و پس از آن لوازم جانبی حیوانات خانگی، نظافت و مراقبت‌های بهداشتی قرار دارند.

گرفتن

با توجه به اینکه مردم بیشتر برای محصولات و خدمات مراقبت از حیوانات خانگی هزینه می کنند، اشتهای سرمایه گذاران در این بخش طلوع آفتاب نیز در حال افزایش است. علاقه و بررسی دقیق سرمایه گذاران، به نوبه خود، حرفه ای بودن خاصی را در بخش مراقبت از حیوانات خانگی به ارمغان آورده است. سرمایه گذاری ها را می توان به طور دقیق به قبل، در حین و بعد از همه گیری تقسیم کرد. بر اساس گزارش Decipher، صنعت مراقبت از حیوانات خانگی هند از سال 2018 تا 2020 شاهد سرمایه گذاری 20 میلیون دلاری در 8 معامله بوده است. بر اساس تخمین های Venture Intelligence، این رقم به 11 معامله و 77 میلیون دلار در سال 2021-22 افزایش یافت. طبق گزارش Decipher، حدود 70 شرکت مراقبت از حیوانات خانگی در دو سال گذشته تأسیس شدند تا از افزایش مالکیت حیوانات خانگی پول نقد کنند. Anushka Iyer، بنیانگذار Wiggles، که در سال 2019 بودجه یک میلیون دلاری را جمع آوری کرد، می گوید: “توسعه محصولات و خدمات حیوانات خانگی ممتاز، که اغلب قیمت های بالاتری دارند، می تواند حاشیه سود بیشتری نیز ایجاد کند.” دور سرمایه گذاری 5.5 میلیون دلاری در سال 2021، به رهبری Anthill Ventures. آییر اضافه می کند که حدود 20 میلیون دلار می تواند به زودی در دور سری A جمع آوری شود. Wiggles اخیراً شرکت D2C Capt Zack را در یک معامله 100% نقدی و سهام خریداری کرد. این احتمالاً اولین بار است که یک استارت‌آپ مراقبت از حیوانات خانگی هندی یک برند خانگی را به دست می‌آورد.

Wiggles یک مرکز به نام Petsville در پونا دارد که شبانه روزی را ارائه می دهد و کمپ های آموزشی توله سگ ها را در تعطیلات آخر هفته و حتی برنامه هایی برای کمک به والدین حیوانات خانگی مضطرب برای درک بهتر حیوانات خود برگزار می کند. همچنین نوارهای پروبیوتیک تقویت کننده سیستم ایمنی را برای حیوانات خانگی راه اندازی کرده است که قیمت آن 255 روپیه است، و یک “وعده غذایی متعادل” برای توله سگ هایی که برای یک بسته به 300 تومان می رسد. حتی یک نوشیدنی انرژی زا وجود دارد.

آییر می‌گوید: «ویگلز نیازهای اساسی حیوانات خانگی را از طریق مشاوره دامپزشک، مکمل‌ها و داروها برطرف می‌کند، با در نظر گرفتن افزایش سریع رها شدن حیوانات خانگی در هند عمدتاً به دلیل افزایش هزینه‌های مربوط به مراقبت از حیوانات خانگی».

صنعت مراقبت از حیوانات خانگی بیش از آنکه سازماندهی شده باشد، دارای بازیکنان سازماندهی نشده است. اما پتانسیل بالایی برای اختلال و رشد دارد. و این واقعیت که این بخش با بحران جدی مانند بیماری همه گیر مواجه شده است، آن را به یک گزینه سرمایه گذاری جذاب تبدیل می کند.

راشی نارنگ، موسس فروشگاه آنلاین حیوانات خانگی Heads Up For Tails (HUFT) که بیش از 1000 محصول را در 80 برند ارائه می دهد، می گوید: «بازار مراقبت از حیوانات خانگی در سطح جهانی در حال رشد است و بنابراین علاقه VC به این فضا وجود داشته است. پس از همه‌گیری، تعداد شرکت‌های مراقبت از حیوانات خانگی در کشور افزایش یافته است و بازیگران زیادی وارد بازار شده‌اند تا نیازهای خاصی مانند نشستن حیوانات خانگی، شبانه‌روزی، آموزش و نظافت را برآورده کنند.» HUFT خدمات نظافت را در 35 مرکز در 9 شهر ارائه می دهد.

نیشیتا آگاروال، یکی از بنیانگذاران Papa Pawsome، که محصولات نظافتی برای حیوانات خانگی ارائه می دهد، می گوید: «ما روی رشد در سراسر هند متمرکز شده ایم و در حال گسترش مجموعه محصولات خود هستیم که شامل محصولات مراقبت از حیوانات خانگی ایمن مانند سرم های بدون سیلیکون، شامپوهای بدون آب، کرم های پنجه است. و کیت اسپا برای سگ و گربه. آگاروال می افزاید: این شرکت همچنین «محصولات طبیعی با استفاده از مشتقات گیاهی را که جایگزین مواد شیمیایی مضر هستند» معرفی کرده است.

گرفتن

هند یکی از بازارهای در حال رشد مراقبت از حیوانات خانگی در جهان است، طبق آژانس تحقیقات بازار Decipher، به دلیل افزایش درآمد دو برابری خانوارها، تغییر در شیوه زندگی، شهرنشینی و رشد مالکیت حیوانات خانگی. ضریب نفوذ جمعیت حیوانات خانگی هنوز اندک است و تنها 10 درصد از خانوارها در هند حیوان خانگی دارند که نشان می دهد فضایی برای رشد وجود دارد. در ایالات متحده، جایی که 66 درصد خانوارها یک حیوان خانگی دارند، جمعیت حیوانات خانگی 145 میلیون نفر است که بیش از چهار برابر هند است.

نگرش نسبت به حیوانات خانگی در حال تغییر است. یک حیوان خانگی دیگر فقط یک حیوان دوست داشتنی در خانه نیست، که یک دست، حمام و مقداری غذا می گیرد، بلکه مانند یکی از اعضای خانواده ناز می شود. وینیت خانا، یکی از بنیانگذاران Supertails، یک استارتاپ مراقبت از حیوانات خانگی مستقر در بنگالور، می گوید: «والدین حیوانات خانگی حاضرند برای حیوانات خانگی خود هزینه کنند و به دنبال محصولات و خدماتی هستند که نیازهای خاص آنها را برآورده کند. نوامبر گذشته از Fireside Ventures.

نگرش نسبت به حیوانات خانگی در حال تغییر است. یک حیوان خانگی دیگر فقط یک حیوان دوست داشتنی در خانه نیست، که یک دست، حمام و مقداری غذا می گیرد، بلکه مانند یکی از اعضای خانواده ناز می شود. وینیت خانا، یکی از بنیانگذاران Supertails، یک استارتاپ مراقبت از حیوانات خانگی مستقر در بنگالور، می گوید: «والدین حیوانات خانگی حاضرند برای حیوانات خانگی خود هزینه کنند و به دنبال محصولات و خدماتی هستند که نیازهای خاص آنها را برآورده کند. نوامبر گذشته از Fireside Ventures.

Shashank Randev، بنیانگذار صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر 100X.VC، که از Papa Pawsome برای جمع آوری 2 کرور در سپتامبر 2022 حمایت کرد، می گوید: دو بخش که به شدت در حال رشد هستند، غذای حیوانات خانگی و نظافت حیوانات خانگی هستند. همانطور که VC ها ارزیابی می کنند راندف می گوید، در بازار، بخش قابل توجهی از سرمایه به غذای حیوانات خانگی و محصولات بهداشتی اختصاص داده شده است.

خانا از سوپرتیلز می‌گوید صنعت حیوانات خانگی یک دسته هزینه‌های غیراختیاری است که آن را نسبت به عوامل کلان اقتصادی و بازاری باثبات برای سرمایه‌گذاران انعطاف‌پذیر می‌کند.

شرکت های بیمه هم خیلی عقب نیستند. بیمه عمومی باجاج آلیانز در سال 2020 یک بیمه نامه جامع برای سگ های خانگی معرفی کرد. “ما مایلیم به والدین حیوانات خانگی در سراسر کشور کمک کنیم تا از فرزند پشمالوی خود مراقبت بهتری داشته باشند و نگران هزینه های مربوط به نیازهای پزشکی خود نباشند. TA Ramalingam، مدیر فنی بیمه عمومی Bajaj Allianz می گوید: ما در حال افزایش آگاهی در مورد این سیاست و گسترش دامنه بیمه هستیم تا حیوانات خانگی بیشتری از پوشش ارائه شده بهره مند شوند. حق بیمه بیمه نامه سگ، که 25 نژاد سگ اهلی را پوشش می دهد، از 315 روپیه شروع می شود. این شرکت می گوید که شاهد رشد 30 درصدی در میانگین اندازه بلیط حق بیمه است. اکنون یک محصول بیمه برای گربه های خانگی عرضه خواهد کرد.

نارنگ از HUFT می‌گوید که پذیرش حیوانات خانگی در حال حاضر راکد شده است، زیرا مردم در حال بازگشت به دفتر هستند و زمان بسیار کمتری نسبت به دوران همه‌گیری دارند. پناهگاه های حیوانات نیز از افزایش رها شدن حیوانات خانگی خبر می دهند.

نارنگ می‌گوید، با این حال، انتظار می‌رود تعداد حیوانات خانگی در آینده نزدیک افزایش یابد و کاهش فعلی به احتمال زیاد یک پیامد موقتی از این بیماری همه‌گیر است که شاهد پذیرش برخی حیوانات خانگی غیرمتعهد و تکانشی بود. شاه of Woof N Goof می‌گوید با توسعه اکوسیستم، پذیرش حیوانات خانگی تسریع می‌شود.