ncert: دولت کرالا از حذف جدول تناوبی و سایر موضوعات از کتاب درسی کلاس 10 NCERT انتقاد می کند

دولت کرالا از حذف فصل‌های جدول تناوبی و چالش‌های دموکراسی، از جمله موضوعات دیگر از کتاب‌های درسی کلاس 10 توسط NCERT، انتقاد کرده و گفته است که این به معنای به چالش کشیدن ارزش‌های دموکراتیک و سکولار است.

کتاب‌های درسی جدید با تغییراتی که در سال گذشته توسط شورای ملی تحقیقات و آموزش آموزشی (NCERT) به عنوان بخشی از تمرین «عقلانی‌سازی» اعلام شد، اکنون وارد بازار شده‌اند. جدای از جدول تناوبی و چالش های دموکراسی، سهم کشاورزی در اقتصاد ملی و مدیریت پایدار منابع طبیعی نیز از کتاب های درسی کلاس 10 حذف شد.

“اقدام یکجانبه NCERT برای حذف موضوعات تحت پوشش عقلانی سازی، چالشی برای ارزش های دموکراتیک و سکولار کشور ما است. کرالا قبلاً اعلام کرده است که نمی توان آن را پذیرفت، زیرا کل نظم دموکراتیک موجود در کشور را به چالش می کشد. وی سیوانکوتی وزیر آموزش ایالتی در بیانیه ای که جمعه شب منتشر شد، گفت.

او گفت که NCERT رویکرد حذف موضوعات مربوط به پدر ملت ما مهاتما گاندی، مولانا آزاد و سایر موضوعات مرتبط با تاریخ مشترک کشور، نظریه تکامل، جدول تناوبی، ارزش‌های دموکراتیک و چالش‌های کنونی را در پیش گرفته است. کشور.

سیوانکوتی گفت: «به منظور حفاظت از سکولاریسم و ​​دموکراسی و آموزش حقایق واقعی تاریخی و توسعه خلق و خوی علمی، کرالا از آموزش عمومی محافظت کرده و آن را تقویت خواهد کرد.

او افزود: «کرالا قبلاً اعلام کرده است که ما کتاب‌های درسی تکمیلی را منتشر خواهیم کرد که بخش‌های متن حذف شده را در بر می‌گیرد و از تاریخ اصلی که ارزش‌های دموکراتیک و سکولار را حفظ می‌کند، حمایت می‌کند. رهبر چپ گفت که NCERT، که بر اساس چارچوب برنامه درسی ملی (NCF) در سال 2005 راه اندازی شد، با حذف چنین قسمت هایی از کتاب های درسی، اهداف NCF را از بین برده است. حتی اگر کتاب شیمی کلاس 10 کل فصلی را که دانش آموزان را با جدول تناوبی آشنا می کند حذف می کند، اما بخشی از برنامه درسی کلاس 11 باقی می ماند. موضوعاتی که از کتاب‌های علوم حذف شده‌اند شامل فصل‌هایی درباره الیاف و پارچه در کلاس‌های 6، 7 و 8 است. یکی از حذف‌هایی که برجسته است، فصل «چرا بیمار می‌شویم» از کتاب علوم کلاس 9 است.

در میان مراجع حذف شده از کتاب تاریخ کلاس 12، بخش‌هایی از مهاتما گاندی و اینکه چگونه تعقیب او برای اتحاد هندو-مسلمان «افراطی‌های هندو را برانگیخت» و چگونگی ممنوعیت RSS بود.

«مرگ گاندیجی تأثیری جادویی بر وضعیت جمعی در کشور داشت»، «تعقیب گاندی برای اتحاد هندو و مسلمانان افراط‌گرایان هندو را تحریک کرد» و «سازمان‌هایی مانند RSS برای مدتی ممنوع شدند» از جمله بخش‌های حذف شده هستند.

بخش‌هایی که به شورش‌های گجرات اشاره می‌کردند نیز از کتاب درسی جامعه‌شناسی کلاس 11 حذف شدند، ماه‌ها پس از اینکه NCERT اشاره به خشونت‌های جمعی سال 2022 را در دو کتاب درسی کلاس 12 حذف کرد.