MPC: MPC Minutes: جنگ علیه تورم هنوز به پیروزی نرسیده است، به گفته جایانت وارما، اعلام پایان چرخه تشدید زودهنگام است.

جایانت وارما، عضو کمیته سیاست پولی بانک مرکزی هند، گفت که جنگ علیه تورم هنوز پیروز نشده است و اعلام پایان چرخه انقباض زودهنگام خواهد بود.

وارما به دو ریسک تورمی اشاره کرد: کاهش تولید توسط اوپک پلاس و مونسون.

اولین خطر از اعلام کاهش تولید توسط اوپک پلاس در آخر هفته درست قبل از نشست MPC ناشی می شود. نفت خام به سرعت کل کاهش قیمت هفته های قبل را معکوس کرد و کمی بالاتر از سطوح حاکم در نشست فوریه قرار گرفت. او گفت که کاهش تولید به خودی خود نگران کننده نیست زیرا می تواند به سادگی نشان دهنده تلاش اوپک پلاس برای تطبیق عرضه با تقاضای ضعیف در اقتصاد جهانی کند باشد.

وی افزود: تنها در صورتی که نشانه تغییر ساختاری در همسویی ژئوپلیتیکی کشورهای عمده تولیدکننده نفت باشد، موضوع نگران کننده خواهد بود.

تاکنون بازار نفت خام نسبت به این تحول آرام بوده و منحنی آتی همچنان به سمت پایین شیب داشته است. با این وجود، MPC باید مراقب این وضعیت در حال تحول باشد. وارما افزود: اگر نفت خام به سمت علامت سه رقمی حرکت کند، ممکن است نیاز به یک پاسخ پولی وجود داشته باشد.

خطر دوم مربوط به موسمی است. فقط در اواسط آوریل است که دانشمندان می توانند پیش بینی های موسمی را با درجه ای از اطمینان ارائه کنند و دقت پیش بینی تا پایان ماه مه بهبود می یابد.

او گفت: «MPC چاره‌ای جز این ندارد که با فرض پیش‌فرض یک بادهای موسمی معمولی کار کند. با این حال، در هفته‌های اخیر، نگرانی‌های فزاینده‌ای در مورد برخی الگوهای اقیانوس‌شناسی نامطلوب که می‌توانند بر موسمی امسال تأثیر بگذارند، وجود داشته است.» یک وزش موسمی ناقص می‌تواند احتمالاً فشارهای تورمی ایجاد می کند که باید با اقدامات سیاست پولی مقابله شود.

احتمال زیاد اثر ال نینو در سال 2023 ابری را بر فراز موسمی پرتاب کرده است. در حالی که اداره هواشناسی هند، پیش‌بینی‌کننده دولت، یک فصل بارانی معمولی را مشاهده می‌کند، سرویس هواشناسی خصوصی Skymet پیش‌بینی کرده است که در فصل ژوئن تا سپتامبر، باران‌های موسمی کمتر از حد معمول باشد.

در موضع
وارما همچنین در مورد موضع “انصراف از محل اقامت” ابراز نگرانی کرد.

“با توجه به این موضع، باید اعتراف کنم که نمی‌توانم معنای آن را درک کنم. همکارانم در MPC به من اطمینان می‌دهند که این زبان برای فعالان بازار و دیگران شفاف است. شاید من تنها کسی هستم که آن را سخت می‌بینم. اما من نمی توانم زبان این موضع را با این واقعیت ساده تطبیق دهم که دیگر «برداشت از محل اقامت» باقی نمانده است زیرا نرخ بازپرداخت قبلاً به سطح 6.50 درصدی که در ابتدای دوره قبلی حاکم بود افزایش یافته است. او گفت که چرخه تسهیل در فوریه 2019. البته ممکن است سخت‌تر شدن بیشتر انجام شود، اما این به معنای «انصراف از تطبیق» با هیچ تصوری نیست.

وی افزود: در عین حال واضح است که جنگ با تورم هنوز به پیروزی نرسیده است و اعلام پایان دادن به این چرخه تشدید زودهنگام است.

Pause not Pivot
Shaktikanta Das، فرماندار RBI، به همراه پنج عضو دیگر کمیته سیاست پولی، در اوایل ماه جاری به توقف افزایش نرخ رای دادند. Shaktikanta Das فرماندار RBI در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “این یک مکث است و نه یک محور.”

بانک مرکزی که از ماه مه 2022 شش افزایش متوالی را در نرخ وام‌های کوتاه‌مدت کلیدی (repo) انجام داد تا تورم بالا را کنترل کند، تصمیم گرفت اوایل این ماه متوقف شود. افزایش تجمعی نرخ از می 2022 250 واحد پایه است.

داس در آخرین جلسه کمیته سیاست پولی (MPC) که در 3 تا 6 آوریل برگزار شد، گفت: “تأثیر تجمعی اقدامات سیاست پولی ما در یک سال گذشته هنوز آشکار است و باید به دقت مورد نظارت قرار گیرد.”

وی افزود: کار ما هنوز تمام نشده است و جنگ با تورم باید ادامه یابد تا زمانی که شاهد کاهش پایدار تورم به هدف باشیم.