ISRO در حال آماده شدن برای ماموریت Chandrayaan-3 در هفته دوم جولای: مقام ارشد

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، سازمان تحقیقات فضایی هند مأموریت جاه طلبانه Chandrayaan-3 خود را با هدف نشان دادن فناوری های حیاتی برای فرود فضاپیما در قطب جنوبی ماه در کمتر از دو ماه به فضا پرتاب خواهد کرد. ماموریت Chandrayaan-3 دارای ابزارهای علمی برای مطالعه خواص حرارتی-فیزیکی سنگ سنگی ماه، لرزه خیزی ماه، محیط پلاسمای سطح ماه و ترکیب عنصری در مجاورت محل فرود است.

یکی از مقامات ارشد آژانس فضایی ملی که مقر آن در وزارت فضا قرار دارد، روز پنجشنبه به PTI گفت: ماموریت چاندرایان-3 در هفته دوم جولای برنامه ریزی شده است.

در حالی که دامنه این ابزارهای علمی بر روی کاوشگر و مریخ نورد در موضوع “علم ماه” قرار می گیرد، یک ابزار تجربی دیگر نشانه های طیفی-قطبی زمین از مدار ماه را مورد مطالعه قرار می دهد، که در مضمون می گنجد. به گفته مقامات ISRO، “علم از ماه”.

در مارس سال جاری، فضاپیمای Chandrayaan-3 آزمایش‌های ضروری را با موفقیت انجام داد که توانایی آن را برای مقاومت در برابر لرزش‌های خشن و محیط صوتی که فضاپیما در طول پرتاب با آن مواجه می‌شد، تایید کرد.

با توجه به این واقعیت که فضاپیمای Chandrayaan-3 که توسط LVM3 (Launch Vehicle Mark-III) (که قبلاً GSLV Mk III نامیده می شد) از SDSC SHAR، Sriharikota به فضا پرتاب می شد، به ویژه چالش برانگیز بود. – پیشرانه، کاوشگر و مریخ نورد.

یکی از مقامات ISRO گفت: “چاندرایان-3 یک ماموریت بعدی برای چاندرایان-2 برای نشان دادن قابلیت پایان به انتها در فرود ایمن و چرخش روی سطح ماه است. این شامل پیکربندی کاوشگر و مریخ نورد است.”

ماژول پیشران که دارای بار محموله طیف قطب سنجی سیاره زمین قابل سکونت (SHAPE) برای مطالعه اندازه گیری های طیفی و متریک قطبی زمین از مدار ماه است، پیکربندی کاوشگر و مریخ نورد را تا 100 کیلومتری مدار ماه حمل می کند. محموله های کاوشگر عبارتند از: «آزمایش ترموفیزیکی سطحی چاندرا» برای اندازه گیری هدایت حرارتی و دما. “ابزار فعالیت لرزه ای قمری” برای اندازه گیری لرزه خیزی در اطراف محل فرود. و “Langmuir Probe” برای تخمین چگالی پلاسما و تغییرات آن.

یک آرایه بازتابنده لیزری غیرفعال از آژانس فضایی ایالات متحده، سازمان ملی هوانوردی و فضایی (ناسا) نیز برای مطالعات محدوده لیزری ماه در نظر گرفته شده است.

محموله های مریخ نورد عبارتند از: «طیف سنج اشعه ایکس ذرات آلفا» و «طیف سنجی شکست ناشی از لیزر» برای استخراج ترکیب عنصری در مجاورت محل فرود.

کاوشگر این قابلیت را دارد که در یک مکان مشخص در ماه فرود بیاید و مریخ نورد را مستقر کند که تجزیه و تحلیل شیمیایی در محل سطح ماه را در طول حرکت خود انجام دهد.

وظیفه اصلی ماژول پیشرانه حمل ماژول فرودگر از تزریق خودروی پرتاب تا مدار قطبی مدور 100 کیلومتری نهایی ماه و جداسازی آن است. علاوه بر این، ماژول پیشرانه همچنین دارای یک محموله علمی به عنوان ارزش افزوده است که پس از جداسازی ماژول فرودگر عمل می کند.