ipef: توافقنامه زنجیره تامین پیشنهادی تحت IPEF برای کمک به هند برای کاهش خطرات اختلالات اقتصادی

یک مقام رسمی روز چهارشنبه گفت که توافقنامه پیشنهادی زنجیره تامین در میان گروه 14 عضوی IPEF مزایای مختلفی را برای هند به همراه خواهد داشت، از جمله تغییر احتمالی مراکز تولید در بخش‌های حیاتی و کاهش خطرات اختلالات اقتصادی ناشی از شوک‌های زنجیره تامین. اعضای این بلوک مذاکرات را در مورد توافق پیشنهادی، یکی از چهار ستون چارچوب اقتصادی هند و اقیانوس آرام برای شکوفایی (IPEF) در 27 می در دیترویت به پایان رساندند.

این مقام گفت: مزایای دیگر شامل تنوع زنجیره تامین، بسیج سرمایه گذاری ها، ادغام عمیق تر هند در زنجیره های ارزش جهانی، حمایت از شرکت های کوچک و متوسط ​​و ایجاد یک اکوسیستم تجاری منطقه ای یکپارچه است که جریان محصولات هندی را تسهیل می کند.

این توافق به هند کمک می کند تا وابستگی خود به چین را کاهش دهد. این پیمان همچنین اهمیت دارد زیرا شیوع کووید به شدت زنجیره تامین جهانی را مختل کرده بود زیرا اکثر کشورها برای محصولات مختلف مانند مواد خام دارویی به چین وابسته بودند.

IPEF به طور مشترک توسط ایالات متحده و سایر کشورهای شریک منطقه هند و اقیانوس آرام در 23 می سال گذشته در توکیو راه اندازی شد.

این چارچوب حول چهار ستون مربوط به تجارت، زنجیره تامین، اقتصاد پاک و اقتصاد عادلانه (مسائلی مانند مالیات و مبارزه با فساد) ساختار یافته است. هند به همه ارکان به جز رکن تجاری پیوسته است.

استرالیا، برونئی دارالسلام، فیجی، هند، اندونزی، ژاپن، جمهوری کره، مالزی، نیوزیلند، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، ایالات متحده و ویتنام اعضای این بلوک هستند. با پایان یافتن مذاکرات برای توافق، تجارت و اکنون وزارت صنعت برای روند تصویب خود در اینجا تلاش خواهد کرد. به عنوان بخشی از این فرآیند، وزارتخانه برای تصویب به کابینه اتحادیه مراجعه می کند و در مورد آن به IPEF اطلاع می دهد. این پس از اجرای توافق توسط هر یک از پنج کشور عضو، لازم الاجرا خواهد شد.

این مقام گفت: «انتظار می‌رود این فرآیندها تا نوامبر و زمانی که وزرای بازرگانی 14 کشور در سانفرانسیسکو دیدار خواهند کرد، تکمیل شود.»

این وزارتخانه همچنین برنامه‌ای برای توسعه صنعت داخلی هند برگزار خواهد کرد و مزایای این توافقنامه و نحوه استفاده از آن را توضیح خواهد داد.

بر اساس این توافق، شرکای IPEF به دنبال ارائه چارچوبی برای ایجاد درک جمعی خود از خطرات زنجیره تامین هستند. بهبود هماهنگی بحران و واکنش به اختلالات زنجیره تامین؛ تسهیل همکاری، بسیج سرمایه گذاری ها، ترویج شفافیت نظارتی در بخش ها و کالاهای حیاتی برای امنیت ملی و سلامت و ایمنی عمومی.

این مقام مسئول همچنین گفت: برای شناسایی بخش های حساس، مسئولان کشورهای عضو بحث و گفتگو خواهند کرد.

برای اجرا و نظارت بر توافق، این بلوک شورای زنجیره تامین IPEF را تشکیل خواهد داد.

شورا هر سال تشکیل جلسه می دهد و همه اعضا باید در مورد پیشرفت اجرای توافق گزارش دهند.

علاوه بر شورا، این بلوک شبکه پاسخگویی به بحران زنجیره تامین IPEF و هیئت مشورتی حقوق کار IPEF را راه اندازی خواهد کرد.

این شبکه با مسائل اضطراری برخورد می‌کند و به شرکا کمک می‌کند تا در طول یک اختلال زنجیره تامین به دنبال پشتیبانی باشند و اشتراک‌گذاری اطلاعات و همکاری بین شرکای IPEF را در طول یک بحران تسهیل کند، و واکنش سریع‌تر و موثرتر را امکان‌پذیر می‌سازد که اثرات منفی را بر اقتصاد آنها به حداقل می‌رساند.

از سوی دیگر، هیئت مشورتی به اعضا در ارتقای حقوق کار در زنجیره تامین کمک خواهد کرد.