india: View: محرک های رشد برای هدایت داستان هند

داستان هند پویا و امیدوارکننده برای دهه آینده است. در حالی که ما به سمت سال 2047 حرکت می کنیم، هفت سال آینده حیاتی است. هند علی‌رغم عدم قطعیت‌های جهانی و بحران‌های اقتصادی، بهتر عمل کرده و انعطاف‌پذیری زیادی از خود نشان داده است. هند با متوسط ​​نرخ رشد 5.5 درصدی در دهه گذشته، به سریع‌ترین اقتصاد در حال رشد در جهان تبدیل شده است و قرار است تولید ناخالص داخلی سالانه خود را که نزدیک به 3.5 تریلیون دلار است تا سال 2027 به 7 تریلیون دلار و به 10 تریلیون دلار افزایش دهد. تا سال 2030. صندوق بین المللی پول هند را به عنوان “نقطه روشن” و یک مشارکت کننده کلیدی در رشد جهانی تعیین کرده است که “به تنهایی 15 درصد از رشد جهانی در سال 2023 را تامین خواهد کرد.”

صندوق بین المللی پول (IMF) انتظار دارد هند در سال مالی 2023-2024 به میزان 5.9 درصد رشد کند، در مقابل رشد اقتصادی جهانی 2.8 درصد و با نرخ متوسط ​​6.1 درصد طی پنج سال آینده. هند که پنجمین اقتصاد بزرگ جهان است، قرار است تا سال 2027 به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود و کشوری با امکانات است.

هند باید به حفظ و تسریع این حرکت مثبت در هفت سال آینده ادامه دهد. برخی از محرک‌های رشد که به دستیابی به هدف 10 تریلیون دلاری کمک می‌کنند می‌توانند عبارتند از:

اولاً، تشویق سرمایه‌گذاری‌ها و پرورش کسب‌وکارها: رشد هند در سال‌های آتی مستلزم صرف هزینه‌های سرمایه‌ای بزرگ توسط بخش‌های دولتی و خصوصی، هم در صنایع سنتی و هم در افزایش تحقیق و توسعه است. دولت همچنان به اصلاحات ساختاری متعهد است و مجموعه وسیعی از فرصت ها برای گسترش سرمایه گذاری ها و تعمیق همکاری ها وجود دارد. طبق UNCTAD 2022، هند هفتمین مقصد برتر جهانی برای جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی است. دولت به شدت فعال بوده و یک اکوسیستم سالم از فرآیندهای نظارتی مؤثر، طرح‌ها و سیاست‌های پایدار و طرفدار صنعت را تشویق می‌کند. در حالی که ما باید به تمرکز بر FDI (سرمایه گذاری مستقیم خارجی) ادامه دهیم، اما باید برای DI (سرمایه گذاری داخلی) اشتیاق یکسانی وجود داشته باشد.

تولید و صادرات
هند کشوری پیچیده است و برای کسب‌وکارها، به‌ویژه برای افزایش مقیاس DI ضروری است. هند به تولید قوی و رقابتی در سطح جهانی و حداقل سه برابر شدن صادرات ما نیاز دارد. در حالی که هند در چند سال گذشته با تولید ناخالص داخلی 3.4 تریلیون دلار با میانگین حدود 6 درصد رشد خوبی داشته است، سهم ما در تجارت تجاری 1.8 درصد ناچیز است. ارزش افزوده در کشاورزی – افزایش زیرساخت ها و زنجیره تامین در کشاورزی در کنار افزایش تحقیق و توسعه و صادرات بخش فرآوری مواد غذایی نه تنها انعطاف پذیری بیشتر بلکه توزیع عادلانه منابع را به همه جمعیت رو به رشد هند منتقل می کند. صنعت 4.0 و سیاست‌های دولت – دولت در دستیابی به اهداف Aatmanirbhar Bharat بر صنعت 4.0 تمرکز کرده است و گام‌هایی را برای این منظور با پیگیری سریع FTAهای دوجانبه، تشویق بخش تولید داخلی از طریق مشوق‌های پیوند تولید، PM Gati Shakti، سیاست ملی، انجام می‌دهد. و چندین مورد دیگر دولت باید همچنان دیدگاه مثبتی نسبت به کسب و کار داشته باشد و تمایل به داشتن سیاست‌های مطلوب در مورد آن در واقع انجام تجارت را نه تنها آسان، بلکه لذت بخش در هند خواهد کرد. ترویج حکمرانی مبتنی بر اعتماد در همه سطوح باید برای دولت بسیار حائز اهمیت باشد.

ثانیاً، دولت‌ها به‌عنوان محرک‌های رشد: دولت‌ها باید به عوامل کلیدی رشد تبدیل شوند تا به هدف هند برای تبدیل شدن به یک اقتصاد 10 تریلیون دلاری تا سال 2030 کمک کنند. دولت های ایالتی باید محیط سیاسی مساعدتری را تشویق کنند و نقش دولت باید به عنوان تسهیل کننده سرمایه گذاری و رشد خصوصی باشد.

ثالثاً، تغییرات آب و هوا و اهداف SDG: مبارزه جهانی با تغییرات اقلیمی در مقطع حساسی قرار دارد هند و متعهد شده است تا سال 2070 به انتشار خالص صفر برسد و این کشور تمرکز خود را نسبت به ESG، انرژی‌های تجدیدپذیر، اقتصاد سبز، تحرک الکتریکی، هیدروژن سبز و سیاست های دستورالعملی برای دستیابی به اهداف SDG 2030 دارند. در ادامه، ما باید سهم خود را از انرژی های تجدیدپذیر در تولید برق به میزان قابل توجهی افزایش دهیم و نوآوری کنیم تا به عنوان رقابتی ترین تولیدکننده جهانی انرژی جایگزین مانند هیدروژن سبز ظاهر شویم. “سبز شدن” و “شبکه صفر” کلمات پرطرفدار روز هستند. چهارم، ژئوپلیتیک و تأثیر آن بر تجارت: عرصه اقتصاد جهانی و همچنین عرصه ژئوپلیتیک در حال تغییر و تحول است. جنگ اوکراین، همه‌گیری کووید-19، بحران‌های مالی جهانی برخی از اختلالاتی هستند که تمرکز خود را بر خطرات ژئوپلیتیکی معطوف کرده‌اند. نرمال جدید در سیاست جهانی – انحراف به شرق در تمرکز ثروت اقتصادی، ایده پردازی هنجارهای جدید را ضروری می کند. کسب‌وکارها تا حد زیادی تحت تأثیر تحولات ژئوپلیتیک مکرر قرار دارند. گزارش‌ها حاکی از آن است که بی‌ثباتی ژئوپلیتیکی در صدر دستور کار مدیرعامل قرار گرفته است و کسب‌وکارها با پویایی ریسک‌های ژئوپلیتیکی سروکار دارند. شرکت‌ها باید از خود برای مقابله با تهدیدات ناشی از این خطرات تأثیرگذار جهانی محافظت کنند و سعی کنند تأثیر آن را بر نتیجه کسب‌وکار محافظت کنند.

پنجم، تنوع و شمول: هند اکنون از چین پیشی گرفته و به پرجمعیت ترین کشور جهان تبدیل شده است و پیش بینی می شود تا 10 سال آینده 97 میلیون نفر به جمعیت فعال خود اضافه کند. هند با جمعیت نسبتاً جوان، نه تنها از نظر نیروی کار از مزیت رقابتی برخوردار است، بلکه فرصتی برای آزاد کردن قدرت مصرف جمعیت جوان نیز دارد. با این حال، هند دارای نرخ مشارکت زنان در نیروی کار حدود 23 درصد است که کمتر از نیمی از میانگین جهانی 47 درصدی است. تنها 14.4 درصد نمایندگان زنان در هفدهمین لوک سبها هستند و 14 درصد منشی ها در IAS در سال 2022 زن بودند. حتی نمایندگان زنان در موقعیت های برتر در تجارت هنوز از مردان عقب تر هستند. به منظور کانالیزه کردن رشد، سازمان ها باید مشارکت بیشتر زنان در نیروی کار را در همه سطوح، از نقطه ورود تا سطوح CXO تشویق کنند و زنان بیشتری را در هیئت مدیره و موقعیت های رهبری داشته باشند.

در نهایت، من برخی از تمرکز بخش‌ها را برجسته می‌کنم که در آن فرصت‌ها باید در جهت درست هدایت شوند. برای داشتن یک هند سالم و تبدیل هند به “مقصد مراقبت های بهداشتی جهان” چشم انداز مشترک دولت ما و همه ذینفعان از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، داروسازی، شرکت های MedTech و نوآوران باید همسو باشند. صنعت مراقبت های بهداشتی با CAGR حدود 23 درصد در حال رشد است و به عنوان بزرگترین بخش خدمات هند در حال ظهور است. برای اطمینان از اینکه هند در حال رشد هرگز گرسنه نمی ماند، تشویق ارزش افزوده در کشاورزی مهم است. افزایش زیرساخت ها و زنجیره تامین در کشاورزی در کنار افزایش تحقیق و توسعه و صادرات بخش فرآوری مواد غذایی نه تنها انعطاف پذیری بیشتر بلکه توزیع عادلانه تری از منابع را به همه جمعیت رو به رشد هند منتقل می کند. برای تضمین تحصیل و ماهر بودن جمعیت جوان، سیستم آموزشی هند در حال تغییر ساختاری از آواتار سنتی خود به یک سیستم مبتنی بر مهارت و کاربرد شدید edtech است. برای ادامه استقبال هند از عصر دیجیتال و ظهور به عنوان سریعترین اکوسیستم در حال رشد برای نوآوری های فین تک، دولت و بخش خصوصی باید هماهنگ باشند. اکوسیستم نرم‌افزار به‌عنوان سرویس هندی (SaaS) از نظر مقیاس و بلوغ تنها پس از ایالات متحده به یک رهبر جهانی تبدیل شده است – مجموع درآمد دوره‌ای سالانه (ARR) شرکت‌های SaaS هند چهار برابر شده و به 12 تا 13 میلیارد دلار در سال 2022 رسیده است. در حالی که سرمایه گذاری در این بخش طی پنج سال گذشته شش برابر شده و به 5 میلیارد دلار رسیده است. دیجیتالی شدن باعث رشد استارت‌آپ‌ها شده است، به طوری که هند تا مارس 2022 بیش از 61400 استارت‌آپ را ثبت کرده است و این کشور را به سومین اکوسیستم بزرگ استارت‌آپ پس از ایالات متحده و چین تبدیل کرده است. گام نهادن در مسیر رشد هند با هم توسط همه ذینفعان واقعاً دلگرم کننده است.

اینها برخی از موضوعات و ایده ها هستند اما نکته کلیدی این است که آنها را به صورت هماهنگ و ماموریتی در هفت سال آینده برای رسیدن به هدف اقتصاد 10 تریلیون دلاری اجرا کنیم.

آجی خانا یکی از بنیانگذاران، انجمن روابط عمومی هند (PAFI) و مشاور استراتژیک، گروه Jubilant Bhartia است.

دیدگاه ها شخصی هستند