IMD می گوید هند شرقی ممکن است در ماه مه موج گرما را تجربه کند

اداره هواشناسی اعلام کرد بخش‌هایی از شرق هند از جمله بیهار، جارکند و اودیشا احتمالاً در ماه مه با دمای بالاتر از حد نرمال مواجه خواهند شد و در برخی روزها احتمال موج گرما وجود دارد. اداره هواشناسی هند در چشم انداز ماهانه دما و بارندگی در ماه می اعلام کرد، بخش هایی از شمال غربی و غرب مرکزی هند ممکن است شب های گرم تر و دمای کمتر از حد نرمال را در طول روز تجربه کنند.

در ماه مه در شمال غرب و بخش مرکزی غرب کشور از جمله در پنجاب، هاریانا، راجستان و بخش‌هایی از غرب اوتار پرادش، بارش‌های نرمال تا بیش از حد نرمال پیش‌بینی می‌شود. انتظار می‌رود بخش‌های وسیعی از منطقه شمال شرقی، کرالا، آندرا پرادش و کارناتاکا جنوبی شاهد بارش‌های کمتر از حد نرمال باشند.

طبق گزارش اداره هواشناسی، میانگین بارندگی در ماه می احتمالاً 91 تا 109 درصد میانگین دوره طولانی 61.4 میلی متر است.
انتظار می‌رود روزهای موج گرما بالاتر از حد نرمال در اکثر مناطق بیهار، جارکند، اودیشا، بنگال غربی گنگتیک، شرق اوتار پرادش، ساحلی آندرا پرادش و برخی از بخش‌های شمال چاتیسگر، شرق مادیا پرادش، تلانگانا و گجرات ساحلی در ماه می پیش‌بینی شود. مدیرکل آقای مروتیونجی موهاپاترا در اینجا گفت.

وی گفت که انتظار می رود ال نینو خنثی که در منطقه استوایی اقیانوس آرام وجود دارد تا ماه مه ادامه یابد و اکثر مدل های آب و هوایی نشان می دهند که منطقه در طول فصل باران های موسمی شروع به گرم شدن می کند.

گفته می شود ال نینو یا گرم شدن اقیانوس آرام استوایی بر باران های موسمی در هند تأثیر می گذارد. با این حال، عوامل دیگری مانند دمای سطح دریا در اقیانوس هند (معروف به دوقطبی اقیانوس هند) نیز بر آب و هوا تأثیر می گذارد.

موهاپاترا گفت که شرایط خنثی IOD حاکم بر اقیانوس هند احتمالاً در طول فصل آینده مثبت خواهد شد. او گفت که شرایط مثبت دوقطبی اقیانوس هند به نفع بادهای موسمی هند و کمک به کاهش تأثیر ال نینو شناخته شده است.

در اوایل این ماه، IMD یک فصل معمولی موسمی را با 96 درصد بارندگی از میانگین دوره طولانی 87 سانتی متر پیش بینی کرد. انتظار می رود اداره هواشناسی پیش بینی خود را تا پایان ماه می به روز کند.