ibc: دولت چارچوب جدیدی را برای قرار دادن موارد IBC در مسیر سریع در نظر می گیرد

افراد آگاه از توسعه گفتند، دولت در حال بررسی یک مکانیسم حل و فصل ورشکستگی به رهبری طلبکاران تحت قانون ورشکستگی برای تسویه سریع و کاهش بار روی دادگاه ملی حقوق شرکت ها (NCLT) است.

یکی از این افراد گفت که بر اساس این مکانیسم، طلبکاران و بدهکاران می توانند در مورد طرح حل و فصل یک پرونده ورشکستگی به توافق غیررسمی برسند و سپس به NCLT مراجعه کنند تا پرونده ها را سریع بپذیرد.

جزئیات پس از رایزنی های گسترده تر با ذینفعان نهایی خواهد شد. یک مقام آگاه از جزئیات گفت: «دولت بهترین شیوه‌های چندین حوزه قضایی را مطالعه کرده است و مکانیسم ورشکستگی مشابه، اگر نگوییم یکسان، در بریتانیا دنبال می‌شود». جنبه ها و ساختارهای مختلف چارچوب برنامه ریزی شده در حال بررسی است و تصمیم نهایی در زمان مناسب گرفته خواهد شد.

هیئت ورشکستگی و ورشکستگی هند (IBBI) هیئتی را زیر نظر عضو همیشگی خود سوداکر شوکلا راه اندازی کرده است تا یک “رویکرد نظارتی” برای فرآیند جدید حل و فصل سریع تحت IBC ایجاد کند. این هیئت متشکل از بانکداران ارشد، یک مقام سابق بانک مرکزی و یک کارشناس ورشکستگی است. فرآیند حل و فصل ورشکستگی شرکتی (CIRP) که توسط کد ورشکستگی و ورشکستگی (IBC) الزامی شده است، در بحبوحه چالش‌های حقوقی فزاینده و کمبود شعبه‌های NCLT، شاهد تاخیرهای طولانی‌تر بوده است.

چارچوب جدید و CIRP تحت IBC فراگیر با هم وجود خواهند داشت.

ممکن است به مدیریت موجود شرکت های تحت فشار اجازه داده شود تا زمانی که حل و فصل کامل شود ادامه یابد. انتظار می رود که این امر باعث کاهش دعوا در روند پذیرش و حل و فصل ورشکستگی و همچنین کاهش حجم کار مرجع قضاوت کننده شود.

این پیشنهاد، که مستلزم اصلاحات در IBC است، بخشی از پیش نویس اصلاحات مربوط به کدی نبود که وزارت امور شرکت ها (MCA) در ماه ژانویه برای نظرخواهی ذینفعان ارائه کرده بود. شخص دیگری گفت که رویکرد حل و فصل به رهبری طلبکار خواهد بود. متفاوت از طرح از پیش بسته بندی شده است، که همچنین شامل یک ترتیب غیر رسمی بین وام دهنده و نکول کننده برای فرآیند پذیرش ورشکستگی است.

در حالی که چارچوب پیش بسته در حال حاضر فقط برای شرکت‌های خرد، کوچک و متوسط ​​اعمال می‌شود، تصمیم‌گیری به رهبری اعتباردهندگان برای همه شرکت‌ها خواهد بود.

علاوه بر این، برخلاف پیش بسته، می‌تواند محدودیت‌های معقولی را در مناقصه برای دارایی‌ها توسط مروجین متخلف، به‌ویژه نافرجام‌کنندگان عمدی، حفظ کند، همانطور که در حال حاضر بر اساس بخش 29A IBC برای CIRP اعمال می‌شود.

یوگندرا آلداک، شریک Lakshmikumaran & Sridharan وکلای دادگستری، گفت: «چنین چارچوبی به همه ذینفعان امکان می‌دهد تا نگرانی‌های یکدیگر را با وضوح درک کنند و همان را از طریق بحث حل کنند».

روبی سینگ آهوجا، شریک ارشد در شرکت حقوقی Karanjawala & Co، گفت که راه‌های بیشتری برای حل و فصل بدهی‌های بد ارائه خواهد کرد، اما خواستار تدابیر امنیتی در این فرآیند شد. آهوجا گفت: «گام‌های کافی باید برداشته شود تا اطمینان حاصل شود که این حرکت منجر به افزایش معاملات مشکوک نمی‌شود.

فرآیند زمان بر
بر اساس داده‌های IBBI، 611 پرونده ورشکستگی که تحت IBC تا دسامبر 2022 حل و فصل شده‌اند، به طور متوسط ​​482 روز طول می‌کشد، به استثنای زمان حذف شده توسط NCLT.

IBC حداکثر 270 روز را برای حل ورشکستگی شرکت تعیین می کند.

طلبکاران در این 611 مورد، 2.53 لک کرور یا 30.4 درصد از مطالبات پذیرفته شده خود را بازیابی کردند. برای انصاف، در مورد 516 شرکت، تحقق 84 درصد در برابر ارزش منصفانه زمانی که آنها برای CIRP پذیرفته شدند، بود.

نیرمالا سیتارامان، وزیر دارایی و امور شرکتی، ماه گذشته طی سخنانی در جوایز اکونومیک تایمز برای تعالی شرکتی 2023 اذعان کرد که تأخیر در تشکیل پرونده های خالی در دادگاه ملی حقوق شرکت (NCLT) و دادگاه تجدیدنظر قانون شرکت ملی (NCLAT) بر روند حل و فصل تأثیر می گذارد. .