iaf: باند هوایی کوچک، سطح تخریب شده: عملیات جسورانه IAF برای نجات 121 نفر از سودان

مقامات گفتند که در یک عملیات جسورانه، یک هواپیمای سنگین C-130J نیروی هوایی هند 121 نفر را از یک فرودگاه کوچک در وادی سیدنا، که در حدود 40 کیلومتری شمال شهر خارطوم، پایتخت خشونت‌آمیز سودان قرار دارد، نجات داد. عملیات امداد و نجات در شب 27 و 28 آوریل انجام شد.

مقامات IAF روز جمعه گفتند، افرادی که در این عملیات نجات یافتند شامل یک زن باردار و کسانی بودند که هیچ وسیله ای برای رسیدن به بندر سودان نداشتند.

یکی از مقامات گفت که فرودگاه مورد بحث دارای سطحی تخریب شده و بدون کمک ناوبری یا سوخت و از همه مهمتر فاقد چراغ فرود است که برای هدایت هواپیما در هنگام فرود در شب لازم است.
مقامات گفتند که خدمه هواپیما از حسگرهای الکترواپتیکی و مادون قرمز خود استفاده کردند تا اطمینان حاصل کنند که باند فرودگاه عاری از هرگونه مانع است و هیچ نیروی دشمنی در مجاورت وجود ندارد.

این مقام مسئول گفت: پس از اطمینان از همین موضوع، خدمه هواپیما با استفاده از عینک دید در شب در یک شب تاریک عملا یک رویکرد تاکتیکی را انجام دادند.

وی گفت: “در هنگام فرود، موتورهای هواپیما کار می کردند در حالی که هشت کماندوی نیروی هوایی گارود مسافران و چمدان های آنها را در داخل هواپیما ایمن می کردند. مانند فرود، برخاستن از باند بدون نور نیز با استفاده از عینک دید در شب انجام شد.”

این مقام IAF گفت: “این عملیات تقریباً دو و نیم ساعته بین وادی سیدنا و جده به خاطر جسارت محض و اجرای بی عیب و نقص خود در تاریخ تاریخ نیروی هوایی بین المللی ثبت خواهد شد – شبیه به آنچه در کابل انجام شد.” پس از به دست گرفتن قدرت توسط طالبان در افغانستان در اوت 2021، نیروی هوایی هند عملیات مشابهی را برای تخلیه هندی ها از کابل انجام داده بود.

هند اوایل این هفته «عملیات کاوری» را برای بازگرداندن سرخپوستان سرگردان از سودان آغاز کرد.

سودان شاهد درگیری بین ارتش این کشور و یک گروه شبه‌نظامی بوده که بر اساس گزارش‌ها حدود 400 کشته برجای گذاشته است.