gst: فرار از GST: مالیات‌دهندگان از تجزیه و تحلیل داده‌ها برای شناسایی “حلقه گمشده” در زنجیره تامین استفاده می‌کنند.

به گفته یک مقام مسئول، افسران GST از تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می کنند تا مطمئن شوند که آیا کل زنجیره تامین در یک بخش خاص به اندازه کافی GST پرداخت می کند یا حلقه مفقوده ای وجود دارد. با فرار از GST بیش از 1 میلیون روپیه در آخرین مالی منتهی به 31 مارس شناسایی شد، اداره کل اطلاعات GST (DGGI) تلاش‌های خود را برای کشف فرار در مرحله اولیه افزایش داده است تا انطباق بهبود یابد.

این مقام مسئول گفت: «ما از تجزیه و تحلیل «پایان به انتها» برای یک بخش و «تحلیل شکاف» مالیات‌های پرداخت شده در زنجیره تامین استفاده می‌کنیم تا مطمئن شویم که آیا کل زنجیره ارزش GST کافی را پرداخت می‌کند یا اینکه آیا حلقه مفقوده‌ای وجود دارد. به PTI گفت.

تجزیه و تحلیل داده ها شامل مقایسه مشخصات پرداخت مالیات یک بخش خاص در مقابل رژیم مالیات غیر مستقیم و خدمات مالیاتی سابق است.

یکی از مقامات گفت: “اکنون که سیستم GST تثبیت شده است، تلاش برای ساده‌سازی بیشتر آن است. ما می‌خواهیم مطمئن شویم که آیا تمام بخش‌هایی که تحت پوشش GST هستند سهم مالیات خود را پرداخت می‌کنند یا خیر.”

پس از تجزیه و تحلیل، اگر اداره متوجه شود که تغییراتی در قانون یا تعرفه ها برای بررسی فرار از طریق افزایش انطباق لازم است، آنگاه برای تصویب به شورا ارائه می شود.

این مقام مسئول گفت: در صورتی که بخشی از هر بخش در زنجیره ارزش مالیات پرداخت نکند و مورد فرار باشد، می توان نسبت به اجرای آن اقدام کرد.

این مقام افزود: «تجزیه و تحلیل داده‌ها فرآیندی زمان‌بر است، اما این برای بررسی فرار GST در مرحله تولید مورد نیاز است. این امر به افزایش جمع‌آوری درآمد کمک می‌کند و در عین حال از بهبود انطباق اطمینان حاصل می‌کند». راجات موهان، شریک ارشد AMRG & Associates، گفت که DGGI با ابزارهای فناوری متعددی برای شناسایی بخش‌های پرخطری که ارزش افزوده واقعی را در کل زنجیره تأمین که منجر به سرقت مالیات می‌شود، جذب نمی‌کنند، توانمند شده است.

تشخیص فرار از GST توسط افسران مالیاتی تقریباً دوبرابر سال به سال به بیش از 1.01 میلیون روپیه در سال مالی 2022-23 افزایش یافت. 21000 کرور روپیه توسط افسران DGGI بازیابی شد.

تعداد کل موارد فرار از مالیات کالا و خدمات (GST) نیز با حدود 14000 مورد کشف شده در سال 2022-23 افزایش یافته است که از 12574 مورد در سال 2021-22 و 12596 مورد در سال 2020-21 افزایش یافته است.

شیوه کاری که توسط کلاهبرداران اتخاذ شد شامل پرداخت کوتاه مالیات از طریق کم ارزش‌گذاری کالاها و خدمات مشمول مالیات، دریافت اشتباه معافیت‌ها، دریافت اشتباه اعتبار مالیات ورودی، عدم پرداخت مالیات بر عرضه کالاها و خدمات مشمول مالیات (حذف مخفیانه) و استفاده متقلبانه از اعتبار مالیات ورودی بر اساس فاکتورهای شرکت های جعلی.

در پاسخ به Lok Sabha در ماه گذشته، وزارت دارایی گفت که کل فرار از GST که بین ژوئیه 2017 تا فوریه 2023 شناسایی شده است، نزدیک به 3.08 میلیون روپیه بوده است که بیش از 1.03 لک کرور آن بازیابی شده است. مقامات GST 1402 نفر را به دلیل فرار مالیاتی در پنج سال و نیم گذشته تا فوریه 2023 دستگیر کردند.