Google Pay: استرالیا برای ایجاد فیس بوک ، گوگل برای اخبار محتوای رسانه های خبری پرداخت می کند

سیدنی: استرالیا روز سه شنبه برنامه های خود را برای پرداخت فیس بوک و گوگل برای پرداخت مطالب خبری رسانه های خود به پایان رساند ، این اولین اقدام در جهان برای محافظت از روزنامه نگاری مستقل است که با مخالفت شدید غول های اینترنتی روبرو شده است.

طبق قوانینی که این هفته به مجلس می رود ، جاش فریدنبرگ ، خزانه دار گفت که شرکت های Big Tech باید با ناشران و پخش کنندگان محلی درمورد پرداخت هزینه محتوایی که در سیستم عامل آنها پرداخت می کند ، مذاکره کنند. اگر آنها نتوانند معامله ای انجام دهند ، یک داور منصوب از طرف دولت در مورد آنها تصمیم می گیرد.

فریدنبرگ به خبرنگاران در کانبرا ، پایتخت گفت: “این یک اصلاح بزرگ است ، این اولین بار جهانی است و جهان شاهد اتفاقاتی است که در استرالیا رخ می دهد.”

“قانون ما به شما اطمینان می دهد که قوانین دنیای دیجیتال آیین نامه قوانین دنیای فیزیکی است … و در نهایت چشم انداز رسانه ای ما را حفظ می کند.”

این قانون به معنای شدیدترین بررسی قدرت غول فناوری در بازار در سطح جهان است و به دنبال سه سال تحقیق و مشاوره ، در نهایت در یک درگیری عمومی در ماه آگوست زمانی که شرکت های آمریکایی هشدار دادند ممکن است مانع ارائه خدمات خود در استرالیا شود ، درگیر شد.

یک نماینده برای Google روز سه شنبه از اظهار نظر خودداری کرد و گفت که این شرکت هنوز نسخه نهایی قانون پیشنهادی را ندیده است. فیس بوک بلافاصله برای اظهار نظر در دسترس نبود.

تا همین اواخر ، اکثر کشورها در حالی که تبلیغ کنندگان هزینه ها را به بزرگترین وب سایت رسانه های اجتماعی و موتور جستجوگر هدایت می کنند ، ایستاده اند و اتاق های خبری را از منبع درآمد اصلی خود گرسنگی می کشند و باعث تعطیلی گسترده و از دست دادن شغل می شوند.

طبق گفته فریدنبرگ ، تنظیم كنندگان در حال آزمایش قدرت خود برای مهار دو شركت بزرگ هستند كه بیش از چهار پنجم هزینه تبلیغات آنلاین استرالیا را بین خود انجام می دهند. امسال ، یک تنظیم کننده فرانسوی به گوگل گفت که درمورد پرداخت مطالب اخبار با ناشران مذاکره کند و موضوع در دادگاه باقی مانده است.

دنیس مولر ، همکار افتخاری مرکز پیشرفت روزنامه نگاری دانشگاه ملبورن ، با اشاره به قانون استرالیا گفت: “این کار هم بسیار بلند پروازانه و هم بسیار ضروری است.”

“به نظر می رسد گرفتن مطالب خبری آنها بدون پرداخت هزینه ، در ازای پاداش بسیار مشکوک” دسترسی “، یک تنظیم بسیار ناعادلانه و ناهموار و در نهایت مخرب دمکراتیک است.”

مایکل میلر ، رئیس اجرایی News Corp Australia گفت که این قانون “یک گام مهم به جلو در مبارزات یک دهه ای برای دستیابی به انصاف در روابط بین شرکت های رسانه های خبری استرالیا و غول های فناوری جهانی است”. در ماه مه ، نیوز کورپ به دلیل کاهش تبلیغات ، چاپ بیش از 100 روزنامه استرالیایی را متوقف کرد.

در تغییراتی در پیش نویس قانون اعلام شده در اوایل سال جاری که ممکن است به نفع شرکت های فناوری باشد ، نسخه نهایی این قانون تاثیری بر محتوای اخبار توزیع شده در زیرمجموعه اینستاگرام فیس بوک یا یوتیوب گوگل ندارد.

اما فریدنبرگ به لیست شرکت های رسانه ای که غول های فنی باید با آنها مذاکره کنند ، اضافه کرد و گفت: پخش کننده عمومی استرالیا و پخش کننده عمومی تخصصی SBS ، همراه با رسانه های غالب بخش خصوصی مانند News Corp و Nine Entertainment Co Holdings Ltd.