First Republic Bank: Explainer-چرا First Republic Bank شکست خورد و معامله JPMorgan به چه معناست

تمرکز بحران بانکی منطقه ای ایالات متحده در اواخر مارس به بانک First Republic تبدیل شد، پس از آن که مشتریان ثروتمندی که برای تقویت رشد سرسام آور خود جذب آن شدند، شروع به کشیدن سپرده های خود کردند.

بزرگ‌ترین بانک آمریکایی JPMorgan Chase & Co، بدون تسلیم شدن فشار بر First Republic، روز دوشنبه اعلام کرد که پس از توقیف وام‌دهنده مشکل‌دار در آخر هفته توسط قانون‌گذاران، بیشتر دارایی‌های وام‌دهنده سان‌فرانسیسکو را خریداری خواهد کرد.

شکست First Republic که هفته گذشته اعلام کرد در سه ماهه اول بیش از 100 میلیارد دلار خروجی داشته است، پس از بانک Silicon Valley و Signature Bank در عرض دو ماه، سومین بانک بزرگ ایالات متحده را از بین می برد.

در اینجا برخی از عوامل پشت سر سقوط آن و آنچه که معامله جی پی مورگان احتمالاً به چه معناست آورده شده است:

رشد جمهوری اول

فرست ریپابلیک که در سال 1985 توسط جیمز “جیم” هربرت، پسر یک بانکدار محلی در اوهایو تأسیس شد، در اوایل بر ارائه وام های کلان با نرخ های ارزان تمرکز کرد. مریل لینچ این بانک را در سال 2007 خریداری کرد اما First Republic در سال 2010 پس از فروش توسط مالک جدید مریل، بانک آمریکا، دوباره در بازار سهام فهرست شد.

مدل کسب‌وکار First Republic این بود که مشتریان با ارزش خالص بالا را با نرخ‌های ترجیحی وام مسکن و وام جذب کند. بر اساس مواد تبلیغاتی بانک، مشتریان آن شامل آپوروا مهتا، بنیانگذار Instacart، Chamath Palihapitiya سرمایه گذار و توسعه دهنده املاک و مستغلات استفان ام. راس هستند. فرست ریپابلیک همچنین با توجه به مطالب بانکی که نشان می‌دهد مدارس و سازمان‌های غیرانتفاعی 22 درصد از وام‌های تجاری آن را تشکیل می‌دهند، به سایر اعضای جامعه نیز رسیدگی می‌کرد.

First Republic در ژانویه اعلام کرد که بازده سهامدارانش سالانه 19.5 درصد است که بیش از دو برابر سهامدارانش است. این شرکت اعلام کرد که متوسط ​​وام گیرنده وام خانه تک خانواده اش به پول نقد 685000 دلاری دسترسی دارد که به طور قابل توجهی بیشتر از متوسط ​​آمریکایی هاست.

با این حال، استراتژی آن نسبت به وام دهندگان منطقه‌ای با مشتریان کم‌تر آسیب‌پذیرتر شد، زیرا بیمه سپرده ایالات متحده تنها 250000 دلار به ازای هر حساب پس‌انداز را تضمین می‌کند.

جمهوری اول دارای سطح بالایی از سپرده های بدون بیمه بود.

در همین حال، دفتر وام و سبد سرمایه گذاری آن نیز با افزایش نرخ بهره توسط بانک فدرال رزرو ایالات متحده ارزش کمتری پیدا کرد و شانس آن برای افزایش سرمایه را با مشکل مواجه کرد.

و چگونه آن را باز می کند

اولین جمهوری سال گذشته زمانی که فدرال رزرو شروع به افزایش نرخ بهره آمریکا برای مبارزه با تورم کرد، شروع به جمع آوری ضررهای کاغذی کرد.

بر اساس گزارش سالانه First Republic، زیان ناخالص محقق نشده در سبد سرمایه گذاری نگهداری شده تا سررسید، عمدتاً بدهی تحت حمایت دولت، در پایان دسامبر از 53 میلیون دلار در سال گذشته به 4.8 میلیارد دلار رسید.

و تا ماه مارس، تحلیلگران و سرمایه گذاران زیان اوراق آن را بین 9.4 تا 13.5 میلیارد دلار تخمین زدند.

گزارش سالانه First Republic همچنین به سرمایه گذاران هشدار داد که بیش از نیمی از دفتر وام آن از وام های رهنی مسکونی برای یک خانواده تشکیل شده است که تخلیه آنها دشوار است.

معامله JPMORGAN به چه معناست

جی پی مورگان گفت که طبق قراردادش، 84 دفتر First Republic در هشت ایالت آمریکا از روز دوشنبه به عنوان شعبه های بانک جی پی مورگان چیس بازگشایی خواهند شد، بنابراین مشتریان این بانک شکست خورده به جای آن با این گروه مالی غول پیکر معامله خواهند کرد.

بزرگترین بانک ایالات متحده در نتیجه معامله برای اکثر دارایی های First Republic بزرگتر خواهد شد. به عنوان بخشی از این معامله، 10.6 میلیارد دلار به شرکت بیمه سپرده فدرال ایالات متحده (FDIC) پرداخت خواهد کرد.

جی پی مورگان، به رهبری جیمی دیمون، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کهنه کار، همچنین قراردادی با FDIC در مورد وام های خانوادگی، مسکونی و تجاری که خریداری کرده است، منعقد کرده است، اما بدهی شرکت First Republic یا سهام ممتاز را نخواهد گرفت.