fdi: سیاست فضایی جدید، LEOs/MEOها را به ارائه خدمات satcom می‌دهد، در مورد FDI بی‌صدا

دولت روز پنجشنبه از سیاست فضایی 2023 هند پرده برداری کرد که به اپراتورهای صورت فلکی ماهواره ای در مدار پایین زمین (LEO) و مدار متوسط ​​زمین (MEO) اجازه می داد پهنای باند سریع را از خدمات فضایی در این کشور پرتاب کنند.

شرکت هایی مانند OneWeb تحت حمایت گروه Bharti، Starlink از Elon Musk، Project Kuiper آمازون، Telesat کانادا و ترکیب Reliance-SES، از جمله، به بازار نوپا چشم دوخته اند. EY تخمین می زند که اقتصاد فضایی هند تا سال 2025 از حدود یک میلیارد دلار فرصت درآمد سالانه در حال حاضر به حدود 13 میلیارد دلار برسد.

در اطلاعیه ای، دولت گفت که سیاست فضایی جدید به نهادهای غیردولتی (NGE) یا «بازیگران ماهواره ای خصوصی» اجازه می دهد تا خدمات ارتباطی فضایی ملی و بین المللی را از طریق مدار زمین ثابت (GSO) متعلق، خریداری شده یا اجاره ای ارائه دهند. سیستم های ماهواره ای مدار زمین ایستا (NGSO: LEO/MEO).

همچنین بازیکنان ماهواره ای خصوصی را قادر می سازد تا ایستگاه های زمینی ماهواره ای و مراکز کنترل ماهواره ای (SCCs) را در هند ایجاد و راه اندازی کنند. بازیکنان خصوصی ماهواره ای همچنین مجاز به استفاده از منابع مداری هند و/یا غیرهندی برای ایجاد اشیاء فضایی برای خدمات ارتباطی در هند و خارج از کشور خواهند بود.

تا به امروز، خدمات satcoms تنها از طریق اپراتورهای ماهواره‌ای مدار زمینی (GEO) در هند ارائه می‌شد. سیاست فضایی جدید توسط کمیته امنیت کابینه در 6 آوریل تایید شد اما دولت جزئیات آن را پنجشنبه اعلام کرد.

اگرچه این سیاست در مورد قوانین جدید سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) برای اپراتورهای خصوصی LEO/MEO سکوت کرد، عنصری که صنعت خدمات ماهواره‌ای می‌گوید برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی بزرگ از غول‌های ماهواره‌ای جهانی حیاتی است. با این حال، مدیران ارشد صنعت امیدوارند که هنجارهای FDI برای خدمات فضایی و ماهواره ای به زودی توسط وزارت ارتقای صنعت و تجارت داخلی (DPIIT) صادر شود.

سیاست فضایی 2023 می گوید که New Space India Ltd (NSIL) – بازوی تجاری ISRO – مسئول تجاری سازی فناوری ها و پلت فرم های فضایی و همچنین پاسخگویی به نیازهای فضایی نهادهای فضایی/ماهواره ای خصوصی و دولتی خواهد بود. Space (DoS) بخش اصلی برای اجرای Space Policy-2023 از طریق دستورالعمل‌های سیاست دقیق خواهد بود. وزارت دفاع همچنین مکانیسم هایی را برای حل و فصل اختلافات ناشی از فعالیت های فضایی طبق قوانین موجود ایجاد می کند.

سیاست جدید همچنین می‌گوید که سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) از تولید سیستم‌های فضایی عملیاتی به تمرکز انرژی خود بر تحقیق و توسعه در فناوری‌ها و برنامه‌های پیشرفته تغییر خواهد کرد. ISRO همچنین فناوری‌ها، محصولات، فرآیندها و بهترین شیوه‌ها را با شرکت‌های خصوصی و دولتی در بخش فضا/ماهواره به اشتراک خواهد گذاشت.

دولت با تشویق و ترویج مشارکت بیشتر بخش خصوصی در کل زنجیره ارزش اقتصاد فضایی، از جمله در ایجاد فضا و دارایی های زمینی، به دنبال رویکردی جامع است. در این بیانیه آمده است: «دولت باید بر ایجاد یک چارچوب نظارتی باثبات و قابل پیش بینی برای فراهم کردن زمینه بازی برابر برای NGE ها در بخش فضایی از طریق IN-SPACE تمرکز کند.

این سیاست به IN-SPACE – یک نهاد نظارتی مرکزی مستقل – قدرت داده است تا به عنوان تنها آژانس تک پنجره ای برای مجاز کردن دامنه فعالیت های فضایی توسط بازیگران سات کام دولتی و خصوصی عمل کند.

به گفته مدیران صنعت، این حرکت منجر به تاییدیه‌های نظارتی سریع‌تر و عرضه سریع‌تر خدمات پهنای باند ماهواره‌ای خواهد شد. چنین مجوزهایی شامل حقوق حیاتی فرود و مجوزهای دسترسی به بازار است که برای بازیگران satcom برای استفاده از صور فلکی ماهواره‌ای و راه‌اندازی خدمات اینترنت از فضا در هند حیاتی است.

ژنرال آ.ک.: «سیاست فضایی فرصت‌هایی را برای بخش خصوصی ایجاد می‌کند تا در تمام جنبه‌های صنعت فضایی، از راه‌اندازی و بهره‌برداری از اشیاء فضایی و دارایی‌های زمینی گرفته تا ارائه خدمات مرتبط مانند ارتباطات، سنجش از دور و ناوبری، مشارکت کند.» بات، مدیر کل انجمن فضایی هند (ISpA)، مجموعه ای از شرکت های فضایی و ماهواره ای، گفت.

وی افزود که ISpA مطمئن است که IN-SPACE و وزارت ارتباطات (DoT) به سرعت برای اطمینان از تمام مجوزهای لازم برای بازیکنان خصوصی در هند کار خواهند کرد.

آنیل پراکاش، مدیر کل انجمن صنعت Satcom هند، امیدوار است که هنجارهای FDI به زودی برای ایجاد اعتماد سرمایه‌گذاران و ایجاد سرمایه‌گذاری در بخش پهنای باند ماهواره‌ای در نظر گرفته شود.

یکی از مدیران ارشد صنعت که از این موضوع آگاه است به ET گفت: «یادداشت داخلی که حاکی از محدودیت های سرمایه گذاری مستقیم خارجی متعدد برای کسب و کارهای کلیدی در بخش فضایی است، در انتظار تایید نهایی است که به دنبال آن DPIIT احتمالاً به زودی مقررات را نهایی خواهد کرد.

در سال 2019، نیرمالا سیتارامان، وزیر دارایی گفته بود که دولت بر اساس سیاست جدید ارتباطات فضایی خود، زمینه بازی مساوی را برای سازندگان ماهواره خصوصی، پرتابگرهای ماهواره و ارائه دهندگان خدمات فضایی ایجاد خواهد کرد، که در یک رژیم نظارتی قابل پیش بینی تر به صدا در خواهد آمد.

به پایان می رسد