FDI: اولین کاهش در دهه: ورودی FDI در سال مالی 23 16 درصد کاهش یافت

(این داستان در ابتدا ظاهر شد در 24 مه 2023)

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) به کشور طی سال‌های 2022-23 به دلیل وضعیت ضعیف اقتصادی جهانی، 16 درصد کاهش یافت و به 71 میلیارد دلار (بر اساس ناخالص) رسید و اولین کاهش در یک دهه اخیر را رقم زد.

آخرین داده‌های منتشر شده توسط RBI در بولتن ماهانه نشان می‌دهد که در سال مالی گذشته، پس از تعدیل برای بازگرداندن و عدم سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران خارجی، ورودی‌های مستقیم با ۲۷ درصد کاهش به ۴۱.۶ میلیارد دلار رسیده است.

راه اندازی (1)

روند کاهشی در بیشتر بخش های سال مالی گذشته قابل مشاهده بود. به طور قابل توجهی، هند حتی در سال 2020، سال قرنطینه ناشی از کووید، که جریان های ورودی به دلیل سرمایه گذاری هنگفت غول های فناوری در Reliance Jio و استارت آپ ها افزایش یافت، این روند را کاهش داد.

اما تورم بالا و تقاضای ضعیف در ایالات متحده و اروپا جریان‌ها را به سمت استارت‌آپ‌ها که دریافت‌کنندگان بزرگ مازاد پول در سطح جهانی بودند، خشک کرده است. با این حال، کاهش جریان‌ها نتوانست احساسات را کاهش دهد و مقامات و اقتصاددانان معتقدند که این کاهش معکوس خواهد شد و سرمایه‌گذاران احتمالاً پس از پایان نااطمینانی جهانی، سرمایه‌گذاری‌های خود را افزایش خواهند داد.

کاهش سرعت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی یک روند جهانی در سال 2022 بوده است، بنابراین تعجب‌آور نیست… اما هند، به‌عنوان سریع‌ترین اقتصاد در حال رشد در گروه 20، از نظر ساختاری موقعیت خوبی برای جذب جریان‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی سالم دارد. DK Joshi، اقتصاددان ارشد در آژانس رتبه‌بندی Crisil گفت: دولت باید از تنوع مداوم زنجیره‌های تامین جهانی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بخش تولید هند استفاده کند.

گزارش سرمایه‌گذاری جهانی Unctad هشدار داده بود که «عدم اطمینان سرمایه‌گذاران و ریسک‌گریزی می‌تواند فشار نزولی قابل‌توجهی بر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جهانی وارد کند.» بر مبنای خالص نیز، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی با 27.5 درصد کاهش به 28 میلیارد دلار رسید، زیرا جریان‌های خارجی نیز 23 درصد کاهش یافت و به 13.6 میلیارد دلار رسید که نشان می‌دهد هند شرکت‌ها نیز در سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر کند شدند.

بر اساس داده های اولیه منتشر شده در ژانویه، در سال 2022، چین شاهد افزایش 8 درصدی ورودی FDI به 189 میلیارد دلار بود.

دولت بر روی سرمایه‌گذاری‌های بزرگ از شرکت‌های بزرگ جهانی سرمایه‌گذاری می‌کند تا فعالیت‌های تولیدی در بخش‌های کلیدی مانند الکترونیک، مواد شیمیایی، خودرو و منسوجات را تقویت کند تا نه تنها نیازهای بازار داخلی را برآورده کند، بلکه صادرات را نیز تامین کند و هند را به بخشی از زنجیره ارزش جهانی تبدیل کند. . Unctad همچنین اشاره کرده بود که در میان کشورهای در حال توسعه، هند بزرگترین مقصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در راه اندازی پایگاه های تحقیق و توسعه توسط شرکت های چند ملیتی است.