Earth: فضاپیمای مرموز چینی پس از 276 روز به زمین باز می گردد

رسانه دولتی چین گزارش داد، یک فضاپیمای آزمایشی چینی پس از 276 روز ماندن در مدار، روز دوشنبه به زمین بازگشت و یک ماموریت برجسته برای آزمایش فناوری های فضایی قابل استفاده مجدد این کشور را تکمیل کرد.

به گزارش رسانه های دولتی، فضاپیمای بدون خدمه روز دوشنبه طبق برنامه به مرکز پرتاب جیوچوان در شمال غربی چین بازگشت.

هیچ جزئیاتی در مورد اینکه این فضاپیما چه بود، چه فناوری هایی آزمایش شد، چه ارتفاعی پرواز کرد و مدارهای آن از زمان پرتابش در اوایل آگوست 2022 به کجا رسیده است، ارائه نشده است. تصاویری از فضاپیما نیز هنوز برای عموم منتشر نشده است.

رسانه های دولتی گزارش دادند که این آزمایش یک پیشرفت مهم در تحقیقات چین در مورد فناوری فضاپیماهای قابل استفاده مجدد است که راه راحت تر و ارزان تری را برای انجام ماموریت های فضایی آینده ارائه می دهد.

در سال 2021، چیزی که احتمالاً یک فضاپیمای مشابه بود، به لبه فضا پرواز کرد و در همان روز در مأموریتی که تا حد زیادی مخفی نگه داشته شد، به زمین بازگشت. طبق گفته پیمانکار فضایی اصلی چین در آن زمان، این هواپیما به صورت “افقی” روی زمین فرود آمد.

مفسران در رسانه های اجتماعی چین حدس می زنند که پکن در حال توسعه فضاپیمایی مانند X-37B نیروی هوایی ایالات متحده است، یک هواپیمای فضایی مستقل که می تواند سال ها در مدار بماند.

X-37B بدون خدمه و قابل استفاده مجدد در نوامبر سال گذشته در ششمین و آخرین ماموریت خود پس از بیش از 900 روز در مدار به زمین بازگشت.