DJB برای مهار آلودگی در یامونا از UP ، Haryana درخواست پشتیبانی می کند

دهلی نو: در میان گزارش های ایجاد کف در یامونا ، راگاو چادا معاون رئیس DJB روز دوشنبه به دنبال همکاری از اوتار پرادش و هاریانا برای جلوگیری از آلودگی رودخانه بود.

وی گفت ، هیئت مدیره دهلی جال (DJB) به طور مداوم در حال کار برای به روز رسانی و تقویت ظرفیت های تصفیه خانه های فاضلاب خود است تا پساب های تصفیه نشده به یامونا منتقل نشود.

“رگبار اوخلا تحت بخش آبیاری اوتار پرادش قرار می گیرد ، و به دلیل نگرش غیر رسمی آن ، سنبل های آب در اینجا به وفور رشد می کنند. وقتی این سنبل ها تجزیه می شوند ، آنها مواد فعال کننده مانند فسفات آزاد می کنند. ”

وی توضیح داد: “وقتی این آب حاوی مقادیر زیادی سورفكتانت مانند فسفات از ارتفاع در كالندی كونج بیفتد ، كف تولید می كند كه به تدریج روی سطح آب جمع می شود و شناور می شود.”

علاوه بر این ، صنایع کاغذ و شکر که در Meerut ، Muzaffarnagar ، Shamli و Saharanpur در اوتار پرادش فعالیت می کنند نیز فاضلاب تصفیه نشده حاوی سورفاکتانت را آزاد می کنند که پس از آن از طریق کانال Hindon در یخ باران اوخلا در نزدیکی Indira Kunj به یامونا رها می شود. وی گفت: این باعث رشد و جمع شدن کف در یامونا می شود.

“آب کثیف تصفیه نشده UP از طریق زهکش شهدارا به دهلی می رسد و آب کثیف تصفیه نشده هاریانا از طریق زهکش نجف گره به ما می رسد. هر دو باعث آلودگی بی نظیر آب در سیل بند اخلا می شوند. ”

وی گفت: “کف زدن در یامونا تنها مشکل دهلی نیست. ما برای تمیز نگه داشتن رودخانه نیاز به همکاری اوتار پرادش و هاریانا خواهیم داشت.”

شورای مرکزی کنترل آلودگی (CPCB) روز یکشنبه نگرانی ها را در مورد آلودگی و کف در رودخانه مطرح کرده و از دهلی ، هاریانا و اوتار پرادش خواسته است تا از تصفیه موثر فاضلاب اطمینان حاصل کنند. این سازمان همچنین خواستار گزارشی بود که تا 15 دسامبر از آنها گزارش گرفته شود.

طبق بیانیه CPCB ، نظارت بر 22 فاضلاب در دهلی ، 14 فاضلاب “فاضلاب سالم و تخلیه” را یافته است.

در گذشته ، CPCB تشکیل کف و افزایش سطح آمونیاک در یامونا را به دلیل تخلیه فاضلاب تصفیه نشده ، عدم بهره برداری از STP های موجود ، عملکرد نامناسب تصفیه خانه های پساب نصب شده توسط صنایع و تصفیه خانه های پساب مشترک واقع در حاشیه مشاهده کرد. رودخانه