Chang’e: کاوشگر Chang’e-5 چین سطح ماه را حفاری می کند ، نمونه ها را جمع می کند

پکن: در پیچیده ترین مأموریت به ماه ، کاوشگر Chang’e-5 چین سطح ماه را حفاری کرد ، در اولین تلاش پس از 40 سال نمونه ها را در روز چهارشنبه جمع آوری کرد و آماده سازی برای آوردن خاک گرانبها به زمین ، فضای کشور را آغاز کرد مقام گفت.

اداره فضایی ملی چین (CNSA) روز چهارشنبه اعلام کرد ، کاوشگر Chang’e-5 پس از فرود در روز سه شنبه نمونه های ماه را جمع آوری کرده است.

کاوشگر بدون سرنشین در منطقه ای به نام Oceanus Procellarum ، معروف به اقیانوس طوفان ها ، در سمت نزدیک ماه فرود آمد و شروع به بیرون زدن بال های صفحه خورشیدی و باز کردن قفل برخی از محموله های موجود در آن کرد تا برای جمع آوری نمونه آماده شود.

لندر ابتدا حفره ای به عمق 2 متر حفاری کرد و خاک را حفر کرد و در ساعت 4:53 بامداد چهارشنبه آن را مهر و موم کرد. رسانه های دولتی گزارش دادند که در مرحله بعدی ، از بازوهای رباتیک خود برای جمع آوری نمونه های بیشتری از سطح ماه برای تهیه پشتیبان استفاده خواهد کرد.

مقامات CNSA گفتند که انتظار می رود حدود دو کیلوگرم نمونه جمع آوری و در یک ظرف مهر و موم شود.

رسانه های دولتی عکس های فرودگر روی سطح ماه را پس از فرود موفقیت آمیز نشان داده اند.

پنگ جینگ ، معاون طراح ارشد هواپیما ، “ما دو روش برای جمع آوری نمونه ها برای فضاپیما طراحی کردیم. یکی نمونه برداری از سطح ماه و دیگری حفاری در زیر زمین. این دو روش می تواند احتمال به دست آوردن نمونه های متنوع را افزایش دهد.” پروب Chang’e-5 گفت.

این اولین تلاش چین برای بازیابی مواد از یک بدن فرازمینی است.

ایالات متحده فضانوردان را برای جمع آوری نمونه ها به ماه فرستاد. در مأموریت های نمونه گیری ماه بدون سرنشین اتحاد جماهیر شوروی ، فضاپیما از ماه بلند شد و مستقیماً به زمین بازگشت.

آژانس فضایی ایالات متحده روز چهارشنبه به چین برای ماموریت Chang’e-5 تبریک گفت. دکتر توماس زوربوچن ، مقام عالی علمی ناسا ، اظهار امیدواری کرد که جامعه تحقیقاتی بین المللی سرانجام فرصت تجزیه و تحلیل نمونه های ارسال شده به خانه را پیدا کند.

وی در توئیتر خود نوشت: “هنگامی که نمونه های جمع آوری شده روی ماه به زمین بازگردانده می شوند ، امیدواریم همه از مطالعه این محموله گرانبها که می تواند جامعه علمی بین المللی را پیشرفت دهد ، بهره مند شوند.”

Pei Zhaoyu ، معاون مدیر مرکز برنامه های کاوش و فضایی ماه CNSA ، در توضیح اینکه چرا چین تصمیم گرفت کاری را انجام دهد که خیلی زودتر توسط ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی انجام شده است ، گفت که چین یک روش پیچیده تکنولوژیکی از جمله قرار ملاقات بدون سرنشین و اتصال به ماه را انتخاب کرد. در مدار قرار می گیرد ، و می تواند نمونه های بیشتری را بازگرداند و پایه و اساس فن آوری را برای مأموریت های ماه قمری ایجاد کند.

نمونه های جمع آوری شده در روز چهارشنبه در آنچه دانشمندان به عنوان “بسته ای شبیه سوسیس” توصیف کرده اند ، مهر و موم می شوند.

لوان آنجی ، فرمانده ارشد اولین مأموریت قمری چین به تلویزیون مرکزی چین (CCTV) گفت: “در صورت بروز هر گونه آلودگی در طی مسیر ، نمونه ها باید مهر و موم شوند.”

وی افزود: “محیط ماه بسیار متفاوت از زمین است ، بنابراین نمونه ها باید در یک ظرف کاملا تمیز نگهداری شوند.”

به گفته تیم ماموریت ، انتظار می رود این خاکهای بدست آمده از ماه اطلاعاتی در مورد تکامل زمین شناسی آن فراهم کرده و بینشی در مورد فعالیتهای خورشیدی در جهان ارائه دهند.

کاوشگر Chang’e-5 شامل لندر ، بالارونده ، مدارگرد و وسیله نقلیه برگشتی است. بسته های مهر و موم شده در صعود کننده ذخیره می شوند ، که از سطح ماه بلند می شوند تا نمونه ها را به مدار برگشت دهنده و مدارگرد منتظر در مدار ماه منتقل کنند.

در زمان مناسب ، بازگشت کننده از مدارگرد جدا شده و نمونه ها را به زمین منتقل می کند و سرانجام در مغولستان داخلی چین قرار می گیرد.

چین که با ماه بیگانه نبود ، اولین کاوشگر ماه را به نام Chang’e-1 در سال 2007 راه اندازی کرد که در مدار 200 کیلومتری بالاتر از ماه قرار داشت و تصاویر سه بعدی از سطح ماه و به دنبال آن Chang’e-2 را در سال 2010 ترسیم کرد که عکس های وضوح از سطح ماه.