CFO های دیجیتال اینجا هستند: چرا CFO در استراتژی IT شرکت سهیم است

توسط Giridhar Sanjeevi و Ajay Kumar

تحول دیجیتال اخیر مالی نه تنها منجر به ایجاد مدل های نوآورانه تجاری نشده است ، بلکه بر نقش ها و مسئولیت های مدیر مالی امروز نیز تأثیر گذاشته است. حال اگر مدیر مالی فقط “جنبه های مالی” یک شرکت را برآورده کند کافی نیست ، بلکه باید نقش بیشتری در تأثیرگذاری بر تصمیمات استراتژیک تجاری داشته باشد.

اکنون برای CFO لازم است مهارتهایی فراتر از مسئولیتهای سنتی مانند برنامه ریزی تجاری و رسیدگی به چالشهای پیش روی سازمان در هنگام بحران ، ایجاد کند. از این رو ، CFO های امروزی ، با توجه به دادن ورودی از حوزه تخصص وی ، در فرایند تصمیم گیری استراتژیک شرکت ، باید نقش متنوع تری داشته باشند.

در همین حال ، بنگاه های اقتصادی نیز در حال گام برداشتن در جهت اطمینان از توسعه CFO های خود در زمینه مهارت های جدید برای پشتیبانی از اهداف سازمان هستند. این بدان معناست که CFO ها با نقشه راهی بسیار چالش برانگیز روبرو هستند که انتظار می رود در چنین عملیاتی پیشگام شوند.

علاوه بر این ، تغییر سازمان و مسئولیت پذیری در قبال چالش ها و نقش های جدید به طور فزاینده ای برای هر مدیر مالی که می خواهد در راس امور بماند به یک ضرورت تبدیل می شود.

1. منظره دیجیتال

با تجربه کاربری که اکنون در خط مقدم استراتژی مشتری محوری برای شرکت های بزرگ و کوچک قرار دارد ، اکنون امکان برقراری ارتباط م toثر از طریق همه رابط های دیجیتال موجود بیش از هر زمان دیگری مهم است. با داشتن یک سیستم بین دپارتمانی مناسب ، مخلوطی از اطلاعات ، هم به صورت مقدماتی و هم به غیر از آن ، می تواند به طور کارآمد توسط CFO مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال ، یک کارشناس ارشد FMCG می تواند یک عکس فوری از عملکرد تدارکات را در مناطق اصلی به عنوان رئیس امور مالی ، در صورت تقاضا ارائه دهد. این یک ایده فوق العاده روی کاغذ است و می تواند چندین مسئله را حل کند. اگرچه اجرای آن کار چندان مهمی نیست و به یک نظم فوق العاده زیاد هم ترازی بین دپارتمان نیاز دارد.

2. مدیریت داده ها

امروزه ، بسیاری از سازمان ها از سیستم های قدیمی که چنین داده های مشتری مداری را در پشت مشعل نگه داشته بودند ، دور می شوند و ابتکارات مختلفی را که مطابق با منافع واقعی مشتریان است ، هدایت می کنند. این امر ممکن شده است زیرا آنها به طور فزاینده ای به پتانسیل داده ها پی می برند و چگونه با شناسایی الگوها یا استفاده از یک سیستم پیش بینی می توانند تغییرات استراتژیک در مدل کسب و کار خود ایجاد کرده و آن را با اهداف خود همسو کنند. اکنون فناوری داده های مالی قادر است با استفاده از فناوری های نوظهوری مانند بلاکچین ، داده ها را غیرمتمرکز کند. با استفاده از برنامه سرور مناسب ، موسسات بانکی و مالی می توانند هزینه ها را بیشتر کاهش دهند و فرآیندها را کارآمدتر کنند.

3. محو کردن خطوط بین CFO و CIO

فاصله زیادی بین گزارش داده های مالی و تجزیه و تحلیل آنها وجود دارد. با اختلال در اتوماسیون کار مکانیکی ، نقش سنتی CFO و CIO نیز با سرعت فزاینده ای تغییر می کند. پیشگامی در مالکیت هر دو نقش در طولانی مدت به یک ضرر می افزاید. به شرکتهایی که هنوز چنین گام جسورانه ای برداشته نشده اند ، توصیه می شود کارشناسان داده یا یک مدیر ارشد داده را بیابند که می تواند کمک فوق العاده ای کند. اگرچه ممکن است داده های موجود از قبل تسلط داشته باشند ، اما مدیر ارشد داده به طور قطع می داند دقیقاً چه سوالاتی را باید بپرسد ، بنابراین بهترین مقدار را از مجموعه داده های موجود استخراج می کند.

4. ظهور فناوری Cloud

تفکیک بین داده ها و دسته بندی آنها در مجموعه هایی که باید داخلی استفاده شوند و قطعاتی که باید روی ابر بمانند ، می تواند پیچیده باشد. به خصوص CFO ها در تعیین این که کدام عملکردها باید در حد اولیه نگه داشته شوند و کدام یک به ابر منتقل شوند ، بازی می کنند. بعلاوه ، مجوزهای گران قیمت و قراردادهای نرم افزاری به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرند و تقریباً در هر مورد ، تجزیه و تحلیل سود هزینه به طور دقیق انجام می شود. حتی گران قیمت آن پایین تر است و سرعت بازار در بازار سریعتر است ، اما ابرها نیز دارای محدودیت هایی هستند – سفارشی سازی مشکل است و در بهترین حالت قابل اجتناب است.

وظیفه CFO است که به طور واضح عملکردهایی را که می تواند به یک ارائه دهنده راه حل ابر سپرده شود ، تقطیر کند ، در حالی که عملکردهای مهم داخلی را حفظ می کند. علاوه بر این ، تهدیدهای امنیت سایبری ، چه از قبل و چه از خارج از پیش فرض ، در همه جا وجود دارد و این طبیعت اطلاعاتی است که ممکن است در معرض خطر باشد و میزان این خطر است که باید به صورت جداگانه ارزیابی شود.

5. توابع فرض قابل تنظیم

بسیاری از بنگاه های اقتصادی دستان خود را به پشت بسته اند ، زیرا سیستم های قدیمی چندین دهه ای که جوانه می زدند مزاحمتی ایجاد می کنند – شما یک سیستم را به هم می ریزید و کنترل آن برای دیگران تأثیر دومینو است که سخت ، گران و زمانبر است. درجه بالایی از سفارشی سازی در فرآیندهای موجود ، وضعیت را بیشتر پیچیده می کند و شرکت ها وسوسه می شوند که موضوع را زیر فرش بکشند. حساب های پرداختنی و مدیریت حقوق و دستمزد دو نمونه کلاسیک از توابع هستند که می توانند به حوزه ابر هدایت شوند. آنها برای تجزیه و تحلیل واقعی تجارت در شرکت ، پهنای باند را آزاد می کنند و شرایط برنده ای را برای شرکت و کارمندان ایجاد می کنند. چنین رقمی سازی برای بهبود روحیه کلی کارمندان نیز دیده می شود.

راه پیش رو

برخی از ابتکارات انجام شده توسط دولت هند در گذشته نه چندان دور ، از جمله هند دیجیتال ، درها را برای شرکت ها به منظور تمرکز بر سفر تحول دیجیتال خود باز کرده است. با این حال ، باید اطمینان حاصل شود که برای جلوگیری از تهدیدات سایبری ، اقدامات محافظتی و توازنی در دست است ، که می توان با انجام هر چند وقت یکبار بررسی و آزمایش اطمینان حاصل کرد.

CFO های امروزی سهم مشخصی در استراتژی فناوری اطلاعات شرکت و شکل گیری چگونگی تحقق بهتر شرکت از مزایای هزینه خود دارند. از آنجا که عملکرد مالی سرانجام مربوط به تخصیص منابع است ، مدیر مالی می تواند به طور ناخواسته فرهنگ سازمانی روشنی را برای تحول دیجیتال ایجاد کند ، حتی بدون آنکه متوجه شود. اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم است ، زیرا CFO ها باید بفهمند که زمان آن فرا رسیده است که به جای گام بردن در مسیر سنتی ، روندهای جدیدی را تنظیم کرده و سازمان های خود را به قابلیت های دیجیتالی مجهز کنند.

(Giridhar Sanjeevi معاون اجرایی رئیس و مدیر ارشد مالی ، Taj Hotels & Ajay Kumar ، مدیر ارشد ، مشاوره فروش ERP و EPM ، اوراکل (هند) است)