Brexit: انگلیس و اتحادیه اروپا برای شرکت در مراسم شام بر سر معامله تجاری Brexit

بروکسل: رهبران انگلیس و اتحادیه اروپا روز چهارشنبه برای یک شام دیدار می کنند که می تواند راه را برای یک توافق تجاری پس از Brexit هموار کند – یا طرفین را به سمت یک گسست اقتصادی آشفته در پایان ماه هدایت می کند.

اظهار نظرهای صبح زود هر دو طرف که اصرار داشتند که برای طرف دیگر سازش است فقط وظیفه دشوار پیش رو بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و اورسولا فون در لاین رئیس جمهور کمیسیون اروپا را برجسته می کند. فقط در طی چند ساعت آنها باید مذاکرات را از بین ببرند که در جنبه های اصلی روابط آینده به بن بست رسیده است.

مقامات انگلیس اظهار امیدواری کردند که فشارهای سیاسی از بالا بتواند سقوط برجام را ایجاد کند ، اما اتاق محدود بود.

وزیر کابینه انگلیس ، مایکل گوو ، به رادیو تایمز گفت: “مگر اینکه شاهد تحرکاتی در سمت اتحادیه اروپا باشیم ، پس این بسیار دشوار خواهد بود.”

این اتحادیه اصرار دارد که انگلستان برای تأمین توافقنامه نیاز به حرکت دارد.

آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان گفت “هنوز فرصت توافق وجود دارد” ، اما تأکید کرد که اتحادیه اروپا در اصول اصلی خود سازش نخواهد کرد.

مرکل به پارلمان آلمان گفت که این اتحادیه “اگر شرایطی از طرف انگلیس وجود داشته باشد که ما نتوانیم آن را بپذیریم ، بدون توافق … راهی را در پیش می گیرد.”

انگلیس پس از 47 سال عضویت در 31 ژانویه اتحادیه اروپا را ترک کرد ، اما تا پایان سال در اتحادیه گمرکی بدون تعرفه اتحادیه اروپا باقی مانده است. دستیابی به یک معامله تجاری تا آن زمان اطمینان از عدم اعمال تعرفه یا سهمیه در تجارت کالاها در تاریخ 1 ژانویه خواهد داشت ، اگرچه هنوز هزینه های جدید و تشکیل پرونده قانونی برای مشاغل وجود دارد.

عدم دستیابی به یک معامله تجاری به معنای تعرفه ها و موانع دیگری است که به هر دو طرف آسیب می رساند ، اگرچه اکثر اقتصاددانان فکر می کنند اقتصاد انگلیس ضربه بیشتری خواهد دید زیرا انگلیس تقریبا نیمی از تجارت خود را با این اتحادیه انجام می دهد.

ماهها گفتگوهای تجاری نتوانسته است شکافها را در سه موضوع از بین برد – حقوق ماهیگیری ، قوانین رقابت عادلانه و حاکمیت اختلافات آینده. در حالی که هر دو طرف خواهان معامله هستند ، اما دیدگاه های کاملاً متفاوتی نسبت به آنچه که به دنبال دارد ، دارند.

اتحادیه اروپا می ترسد انگلیس استانداردهای اجتماعی و زیست محیطی را کاهش دهد و پول دولت را به صنایع انگلستان وارد کند و به یک رقیب اقتصادی با مقررات پایین در آستانه اتحادیه تبدیل شود – از این رو تقاضای تضمین دقیق “شرایط بازی” در ازای دسترسی به بازارهای آن است.

مرکل گفت “یکپارچگی بازار واحد باید حفظ شود.”

مرکل گفت: “ما نه فقط برای امروز باید یک شرایط بازی برابر داشته باشیم ، بلکه باید آن را برای فردا یا فردای آن داشته باشیم. در غیر این صورت شرایط رقابتی ناعادلانه ای وجود خواهد داشت که نمی توانیم از شرکت های خود بخواهیم. »

دولت انگلیس Brexit را در مورد حاکمیت و “پس گرفتن کنترل” قوانین کشور ، مرزها و آبها می داند. این ادعا می کند که اتحادیه اروپا خواسته هایی را که در مورد سایر کشورها مطرح نکرده است و سعی دارد انگلیس را به طور نامحدود به قوانین اتحادیه متصل کند.