BCCI برای تقسیم تلویزیون، حقوق دیجیتال برای دوجانبه آینده

هیئت کنترل کریکت در هند (BCCI) حقوق پخش تلویزیونی و دیجیتالی سریال‌های دوجانبه آتی مربوط به تیم ملی را جدا خواهد کرد و از الگوی حداکثرسازی ارزش استفاده می‌کند که قبلاً برای مناقصه حقوق پنج ساله لیگ برتر هند (IPL) استفاده می‌شد. ثروتمندترین مدیر این ورزش در جهان بیش از 6 میلیارد دلار به دست آورد.

یک مقام ارشد BCCI، به شرط ناشناس ماندن، به ET گفت که هیئت مدیره به دنبال استخراج حداکثر مقدار از حقوق تلویزیون و دیجیتال است. انتظار می‌رود حقوق رسانه‌ای BCCI، که احتمالاً تا ماه جولای به حراج گذاشته می‌شود، به شدت بین Disney Star، Viacom18 و ترکیب Sony-Zee مورد رقابت قرار گیرد. برخی از کارشناسان صنعت بر این باورند که ارزش ملک برای بلوک چهار یا پنج ساله آینده بیش از 15000 کرور روپیه یا نزدیک به 2 میلیارد دلار خواهد بود.

این مقام ارشد BCCI به ET گفت: “در حالی که ما هنوز در حال نهایی کردن خطوط حراج حقوق رسانه ای BCCI هستیم، این بار با فروش جداگانه حقوق تلویزیون و دیجیتال حقوق رسانه ها را جدا خواهیم کرد.”

مقامی که در بالا ذکر شد گفت که هیئت مدیره در مورد ارزش حقوق رسانه ای BCCI که باید شاهد افزایش قابل توجهی در ارزش باشد، “بالا” است. این مقام افزود: «ما نسبت به رشد ارزش حقوق رسانه‌ای BCCI خوش‌بین هستیم، زیرا ارزش بسیاری از املاک بزرگ کریکت دو برابر شده است».

ارزش حقوق رسانه ای IPL به دنبال جداسازی حقوق تلویزیون و دیجیتال، سه برابر شده و به 48390 کرور برای چرخه 2023-2027 رسیده است. در مقابل، Disney Star مبلغ 16147 کرور برای حقوق رسانه ای ترکیبی پنج ساله IPL بین سال های 2018 و 2023 پرداخت کرده بود. قرارداد حقوق رسانه ای بین Disney Star و BCCI برای مسابقات دوجانبه در ماه مارس به پایان رسید. پخش کننده مبلغ 6138 کرور روپیه برای حقوق رسانه ای پنج ساله پرداخت کرده بود که در مجموع 102 مسابقه به 60 کرور در هر تساوی تبدیل شد.

مهلت احتمالی جولای
BCCI انتظار دارد روند حراج حقوق رسانه ای را تا ژوئیه سال جاری، درست قبل از بازی سه بازی ODI مقابل استرالیا، تکمیل کند. “مناقصه حقوق رسانه ای BCCI طبق برنامه امسال (ژوئن تا جولای) خواهد بود و به تور افغانستان بستگی دارد، اما به احتمال زیاد این روند با سری استرالیا آغاز خواهد شد. جی شاه، دبیر BCCI اخیرا به رسانه ها گفت.

بین حقوق رسانه ای IPL و شورای بین المللی کریکت (ICC)، Disney Star، Viacom18، و Sony-Zee تا سال 2027 بیش از 9 میلیارد دلار متعهد شده اند. تعهد پخش کنندگان هندی برای حقوق کریکت به احتمال زیاد پس از انجام فرآیند از 10 میلیارد دلار عبور خواهد کرد. اعطای حق پخش تلویزیونی و دیجیتالی BCCI برای سریال های دوجانبه به پایان رسیده است. Disney Star که سال گذشته حقوق رسانه ای ICC را به مبلغ 3 میلیارد دلار دریافت کرده بود، حقوق دیجیتالی را حفظ کرده و در عین حال حق پخش تلویزیونی را به زی به مبلغ 1.5 میلیارد دلار واگذار کرده است.

کارشناسان رسانه بر این باورند که جداسازی حقوق رسانه‌ها منطقی است زیرا دیجیتال به دلیل رشد اینترنت و نفوذ تلفن‌های هوشمند به نقطه عطف رسیده است، حتی اگر تلویزیون همچنان یک رسانه قوی است.

کونال داسگوپتا، پیشکسوت رسانه ای، گفت: “حقوق رسانه ای BCCI از ارزش قابل توجهی برخوردار است، زیرا شامل مسابقات هند می شود، که درآمد خوبی از تبلیغات کسب می کند. با این حقوق به شدت مبارزه خواهد شد زیرا این تنها حقوق ارزشمند کریکت پس از فروش حقوق IPL و ICC است.”