adani: کاوشگر Hindenburg-Adani: SEBI از SC زمان بیشتری می خواهد

هیئت بورس و اوراق بهادار هند (Sebi) روز شنبه دادگاه عالی را به دنبال تمدید شش ماهه برای تکمیل تحقیقات خود در مورد اتهامات هیندنبورگ مبنی بر “دستکاری وقیحانه سهام” و “طرح تقلب حسابداری” توسط گروه آدانی معرفی کرد.

«به منظور دستیابی به یافته‌های تأیید شده، عادلانه، مصلحت‌آمیز و به نفع عدالت خواهد بود» که شورای عالی امنیت حداقل شش ماه زمان را برای انجام و نتیجه‌گیری تحقیقات مناسب، طبق دستور آن در 2 مارس، تمدید کند.

دادگاه عالی در دستور 3 مارس خود گفته بود که مهلت ارسال گزارش وضعیت به دیوان عالی 2 ماه مه است که از سبی نیز خواسته بود تا تحقیقات را “به سرعت” ظرف دو ماه به پایان برساند و گزارش وضعیت ارائه کند.
برای احراز تخلفات احتمالی مربوط به ارائه نادرست مالی، دور زدن مقررات و/یا ماهیت متقلبانه تراکنش‌ها در رابطه با 12 تراکنش مشکوک، با توجه به پیچیدگی موضوع، سبی در دوره عادی حداقل 15 ماه طول می‌کشد تا تکمیل شود. از بررسی این معاملات، اما تلاش می‌کند تا در کمتر از شش ماه به نتیجه برسد.»

با توجه به ادعاهای گزارش هیندنبورگ مربوط به 12 تراکنش مشکوک، تنظیم کننده گفت که “اطلاعات دریافت شده از شرکت ها مستلزم تایید مجدد و تطبیق ارائه شده و تایید مستقل پاسخ ها و اسناد/اطلاعات است.”

به گفته رگولاتوری بازار، «با توجه به بررسی/بررسی 12 تراکنش مشکوک، در ابتدا خاطرنشان می‌شود که این معاملات پیچیده و دارای تراکنش‌های فرعی زیادی هستند و بررسی دقیق این معاملات مستلزم تجمیع داده‌ها/اطلاعات از منابع مختلف همراه با تجزیه و تحلیل دقیق از جمله تأیید صحت ارسال های ارائه شده توسط شرکت ها. این تجزیه و تحلیل شامل بررسی دقیق صورتهای مالی واحدهای پذیرفته شده در بورس و واحدهای غیر بورسی، واحدهای برون مرزی درگیر در معاملات، افشای اطلاعات در بورس اوراق بهادار، صورتجلسات جلسات هیئت مدیره و کمیته حسابرسی، صورت‌های بانکی و ارتباطات/روابط آنها از جمله واحدهای تجاری است. و غیره.

دیوان عالی در ماه مارس کمیته ای کارشناسی را برای بررسی چارچوب حمایت از سرمایه گذار هند در پاسخ به دعوای حقوقی منافع عمومی (PIL) پس از سقوط اوراق بهادار گروه آدانی در پی گزارش پژوهشی هیندنبورگ در اواخر ژانویه اعلام کرد. کمیته کارشناسی به ریاست قاضی سابق دادگاه عالی، ابهای منوهار ساپره، شامل رئیس سابق بانک دولتی هند، او.پی. بات، قاضی سابق دادگاه عالی بمبئی، جی پی دوادار، بانکدار و رئیس بانک ملی برای تامین مالی زیرساخت و توسعه (NabFID) KV Kamath، بنیانگذار Infosys، ناندان است. نیلکانی و وکیل اوراق بهادار سوماسخار ساندارسان به عنوان اعضای آن. گزارش پژوهشی هیندنبورگ این شرکت را به دست داشتن در “دستکاری سهام گستاخانه” و “طرح تقلب حسابداری” متهم کرد. گروه آدانی این گزارش را رد کرده و هرگونه تخلف را رد کرده است. سهام گروه آدانی که در سه روز گذشته در حالت احیا بوده اند، از زمان انتشار گزارش تحقیقات هیندنبورگ، 11.35 میلیون کرور از ارزش بازار خود را از دست داده اند.

وظایف کمیته شامل ارائه یک ارزیابی کلی از وضعیت، از جمله عوامل علت و معلولی مربوطه است که منجر به نوسانات بازار اوراق بهادار در گذشته اخیر شده است. اقداماتی را برای تقویت آگاهی سرمایه‌گذاران هندی پیشنهاد می‌کند و بررسی می‌کند که آیا در برخورد با نقض ادعایی قوانین حمایت از بازار اوراق بهادار در رابطه با گروه شرکت‌های آدانی، شکست قانونی وجود داشته است یا خیر. اقداماتی را برای تقویت چارچوب قانونی و نظارتی و انطباق مطمئن با چارچوب موجود برای حمایت از سرمایه گذاران پیشنهاد خواهد کرد.

دادگاه عالی اشاره کرده بود که Sebi قبلاً در حال بررسی ادعاهای مطرح شده در گزارش هیندنبورگ علیه گروه آدانی و همچنین تحقیق در مورد “فعالیت بازار بلافاصله قبل از انتشار گزارش هیندنبورگ و ارسال آن برای شناسایی تخلفات” بوده است. همچنین تاکید کرد که ” اساسنامه کمیته کارشناسی، سبی را از اختیارات یا مسئولیت های خود در ادامه تحقیقات خود در مورد نوسانات اخیر در بازار اوراق بهادار سلب نمی کند.”

دادگاه از تنظیم کننده ها، بازرسان و ادارات دولتی خواست تا با کمیته همکاری کنند. «همه آژانس‌های دولت اتحادیه از جمله آژانس‌های مرتبط با مقررات مالی، سازمان‌های مالی و سازمان‌های مجری قانون باید با کمیته همکاری کنند. در این دستور آمده است که کمیته این آزادی را دارد که در کار خود به کارشناسان خارجی مراجعه کند. هزینه های این کمیته بر عهده دولت اتحادیه خواهد بود.