26/11: در میان کوید ، پاکستان گفت که از شاهدان شهادت 26/11 از طریق VC بازجویی کند

دهلی نو: با محاکمه 26/11 که به مدت یک دهه در پاکستان به دلیل بازجویی از 23 شاهد به آتش کشیده شد ، دهلی نو ماه گذشته از اسلام آباد خواست که از طریق کنفرانس ویدیویی این تمرین را انجام دهد زیرا اکنون این یک قالب قابل قبول برای ثبت شواهد در نور همه گیر Covid-19.

هند همچنین به پاکستان گفت که اگر معاینه بدنی هنوز لازم باشد ، پس آماده است که دیدار یک کمیسیون قضایی دیگر را برای دیدار با شاهدان بپذیرد.

منابع به ET گفتند که این مکالمه زمانی اتفاق افتاد که هند در اواخر ماه گذشته به شدت موضوع دادرسی آهسته 26/11 را با پاکستان مطرح کرد. موضع اسلام آباد این بوده است که دادگاه ضد تروریسم خواستار معاینه فیزیکی 23 شاهد عینی است.

در حالی که هند چندین بار گفته است كه مایل است همکاری كامل را در این زمینه گسترش دهد ، ارسال شاهدان به پاکستان امكان پذیر نبود. تیم حقوقی متهم تروریستی از این بن بست استفاده کرده است تا روند دادرسی را متوقف کند.

هند واضح است که این استدلال های حقوقی فقط بهانه است و پاکستان قصد ادامه دادن به این موضوع را ندارد ، این امر وقتی پرونده از دادگاه راولپندی عادی به دادگاه ضد ترور در اسلام آباد منتقل شد که جلسات دادرسی در آن جلسه غیرمستقیم است به عموم مردم باز نمی شود. در نتیجه ، به روزرسانی مستقل جلسات دادرسی دشوار شد.

در حالی که حافظ سعید رئیس جماعت الدعوه اکنون دستگیر شده است ، این اتهامات هیچ ارتباطی با حملات 26/11 ندارد. مغز متفکر ، زکی-اورهمان لاخوی ، چند سال پیش از زندان راولپندی آزاد شد.

پاکستان در سال های 2012 و 2013 کمیسیون قضایی ارسال کرده بود ، اما این گزارش ها نتوانستند روند را به جلو پیش ببرند. هنگامی که نوبت به بررسی شاهدان از طریق کنفرانس ویدئویی می رسد ، مقامات پاکستانی همیشه در صدد زیر سال بردن اعتبار قانونی آن بوده اند. اما با تغییر پروتکل های حقوقی بدنبال همه گیری ، هند بار دیگر این پاکت را فشار داده است.