198 ماهیگیر هندی از زندان پاکستان آزاد شدند

مقامات پاکستانی 198 ماهیگیر هندی را که پس از دستگیری به اتهام ماهیگیری غیرقانونی در آب های این کشور در زندانی در اینجا به سر می بردند، آزاد کردند و آنها را در مرز واگه به ​​هند تحویل دادند. این ماهیگیران عصر پنجشنبه از زندان مالیر در کراچی آزاد شدند.

نذیر تونیو ناظر زندان مالیر گفت که آنها اولین دسته از زندانیان ماهیگیر هندی را آزاد کرده اند و دو دسته دیگر در ماه ژوئن و ژوئیه آزاد خواهند شد.

او گفت: «ما 198 زندانی را روز پنجشنبه آزاد کردیم و 200 و 100 نفر دیگر بعدا آزاد خواهند شد.

تونیو گفت که 200 ماهیگیر هندی قرار بود روز پنجشنبه از زندان مالیر آزاد شوند اما دو تن از آنها به دلیل بیماری جان باختند.

دو ماهیگیر متوفی شامل یکی محمد ذوالفقار که در 6 می درگذشت و سوما دیوا که در 9 می پس از بیماری طولانی درگذشت.

اجساد آنها تا زمانی که به هند منتقل شوند در سردخانه بنیاد Edhi نگهداری می شود.

سوما و برادرزاده‌اش در میان ده‌ها ماهیگیر هندی بودند که حدود چهار سال و نیم پیش در دریا دستگیر و در زندان مالیر اسکان داده شدند. سوما دو بار برای مداوا به بیمارستان اعزام شد.

تونیو گفت ذوالفقار پس از یک حمله قلبی شدید درگذشت.

فیصل ادی، از مؤسسه رفاهی Edhi، که حمل و نقل ماهیگیران را از کراچی به لاهور از طریق قطار ترتیب داد و آنها را به مقامات هندی در مرز واگه تحویل دادند، گفت که برخی از ماهیگیران هندی نیز وضعیت خوبی نداشتند.

او گفت: “ما تمام تلاش خود را می کنیم تا سفر این ماهیگیران هندی به خانه را راحت و آسان کنیم. به هر حال، اکثر آنها در 4 تا 5 سال گذشته در زندان بوده اند.”

سعید بلوچ، دبیر کل مجمع ماهیگیران پاکستان، گفت که بر اساس توافق حاصل شده بین دو دولت، دومین دسته از 200 ماهیگیر هندی در 2 ژوئن و 100 ماهیگیر دیگر در 3 ژوئیه آزاد خواهند شد.

بلوچ گفت که با ماهیگیران هندی دلسوزی زیادی دارد، زیرا اکثر آنها فقط برای امرار معاش بیرون آمده بودند و حتی وقتی از آب های سرزمینی بین دو کشور عبور می کردند، متوجه نبودند.

او گفت: “بخش غم انگیز این است که برخی از آنها حتی 7 تا 8 سال را قبل از اینکه فرصتی برای بازگشت به خانه پیدا کنند، در زندان سپری می کنند.”

زاهد ابراهیم بهاتی، مدیر انجمن تعاونی ماهیگیران سند، گفت که حدود 200 ماهیگیر پاکستانی در زندان های هند اسکان داده شده اند و امیدواریم که آنها نیز به زودی پس از آزادی ماهیگیران هندی به خانه بازگردند.

پاکستان و هند مرتباً ماهیگیران رقیب را به دلیل تخطی از مرزهای دریایی دستگیر می کنند که در برخی نقاط مشخص شده ضعیف است.