10 غیرنظامی و سه سرباز در مالی در بحبوحه “بازگشت” خشونت کشته شدند

دولت گفت که در موجی از خونریزی که آن را تجدید حیات “حوادث تروریستی” توصیف کرد، ده غیرنظامی و سه سرباز در حوادث متعدد در سراسر مالی روز شنبه کشته شدند و 88 جهادگر “خنثی” شدند.

دولت در بیانیه ای اعلام کرد که در اوایل صبح شنبه، جهادگران مظنون به منطقه فرودگاه سوره در منطقه موپتی مرکزی حمله کردند و خودروهای بمب گذاری شده را منفجر کردند که در نتیجه آن 10 غیرنظامی کشته و 61 نفر دیگر زخمی شدند.

این انفجارها برخی از خانه ها را در اطراف فرودگاه که محل استقرار یک اردوگاه نظامی مالی است، ویران کرد.

در این بیانیه آمده است: «به لطف عزم افسانه ای نیروهای مسلح دلاور ما که منحصراً با منابع خود عمل می کنند، مهاجمان سرنگون شدند و 28 تروریست خنثی شدند».

یک مقام منتخب محلی پیشتر به خبرگزاری فرانسه گفت که سربازان سنگالی ماموریت صلحبانی سازمان ملل در مالی، MINUSMA، در جنگ شرکت داشتند.

کمپ MINUSMA چهار هکتار (نزدیک به 10 هکتار) در کنار فرودگاه و اردوگاه ارتش مالی است.

این ماموریت روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: «مینوسما حملات 22 آوریل به اردوگاه نیروهای مسلح مالی (FAMA) در سواره و بمب گذاری های خودروهای بمب گذاری شده در نزدیکی آن که منجر به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان شد را به شدت محکوم می کند… همچنین تیراندازی به سمت کمپ MINUSMA شلیک شد. MINUSMA آمادگی خود را برای ارائه تمام حمایت های لازم از مقامات مالی برای انجام تحقیقات مورد نیاز اعلام می کند.

دو مقام منتخب محلی و یک منبع دیپلماتیک که به شرط ناشناس ماندن با خبرگزاری فرانسه صحبت می کردند، از این پایگاه به عنوان یک اردوگاه “روسی” یاد کردند.

حکومت نظامی مالی در سال 2022 کار خود را با آنچه که “مدرسان نظامی” روسیه می نامد آغاز کرد. مخالفان می گویند اینها مزدوران گروه واگنر روسیه هستند.

یک مقام منتخب به خبرگزاری فرانسه گفت: “این اردوگاه روسیه و هواپیماهای آنها هستند که هدف قرار گرفته اند — کمپ نزدیک فرودگاه است.”

– جهادی ها “خنثی شدند” – ارتش مالی در حوادث جداگانه روز شنبه “یک پناهگاه تروریست ها را در موردیه منهدم کرد و حدود 60 تروریست را در بونی خنثی کرد.”

بونی همچنین در موپتی است، در حالی که موردیا در منطقه کولیکورو در نزدیکی مرز موریتانی است.

فرماندار نارا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «یک مأموریت تدارکاتی نیروهای مسلح مالی تنها در 10 کیلومتری موردیه در جاده نارا مورد کمین قرار گرفت.»

منطقه اطراف نارا نیز روز سه شنبه محل کمین یک هیئت رسمی بود.

رئیس ستاد رئیس جمهور انتقالی مالی و دست کم دو نفر دیگر در این حمله که جماعت نصرالاسلام والمسلمین وابسته به القاعده (JNIM) مسئولیت آن را بر عهده گرفت، کشته شدند.

در بیانیه دولت همچنین آمده است که روز شنبه یک هلیکوپتر نیروی هوایی در محله مسکونی باماکو پایتخت این کشور سقوط کرد و سه خدمه نظامی کشته و شش غیرنظامی زخمی شدند.

به گفته این سازمان، سقوط “پس از یک عملیات نظارت هوایی معمولی باماکو” رخ داده است.

یک منبع نظامی که خواست نامش فاش نشود، اوایل روز شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که این بالگرد “از مرز موریتانی جایی که علیه جهادی ها مداخله کرده بود” باز می گشت.

– “طرح شیطانی” – خونریزی روز شنبه یک روز پس از جشن گرفتن عید فطر در مالی رخ داد که پایان ماه مبارک رمضان است.

دولت در این بیانیه گفت: «در حال حاضر چند روزی است که حوادث تروریستی موذیانه احیا شده است.

این سازمان افزود: «این حوادث تروریستی همزمان اخیر بخشی از همان نقشه شیطانی است، با هدف از بین بردن اراده مقامات انتقالی برای پیگیری بازسازی و تأمین امنیت مالی».

مالی از زمان آغاز شورش های جهادی و جدایی طلب در شمال این کشور در سال 2012، با یک بحران امنیتی دست و پنجه نرم می کند.

این کشور از اوت 2020 توسط یک نظامی نظامی اداره می شود که اتحاد دیرینه با فرانسه و دیگر شرکای غربی را در مبارزه با جهادی شکست و از نظر نظامی و سیاسی به سمت روسیه متمایل شد.