یک فعال اپوزیسیون روسی به 25 سال زندان محکوم شد

یکی از دشمنان ارشد کرملین روز دوشنبه به اتهام خیانت و تحقیر ارتش روسیه مجرم شناخته شد و پس از محاکمه ای که آخرین اقدام در سرکوب بی امان مخالفان در بحبوحه درگیری ها در اوکراین بود، به 25 سال زندان محکوم شد.

ولادیمیر کارا مورزا جونیور، یک فعال برجسته اپوزیسیون که دو بار از مسمومیت‌هایی که کرملین را مسئول آن می‌دانست جان سالم به در برده است، از زمان دستگیری یک سال پیش در پشت میله‌های زندان به سر می‌برد. او اتهامات علیه خود را سیاسی رد کرده و روند قضایی علیه خود را به محاکمه های نمایشی در دوران حکومت دیکتاتور شوروی جوزف استالین تشبیه کرده است.

کارا مورزا در آخرین بیانیه هفته گذشته خود گفت که به ایستادگی در برابر “دیکتاتوری” رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین و تصمیم او برای اعزام نیرو به اوکراین افتخار می کند.

کارا مورزا هفته گذشته در اظهاراتی که در شبکه های اجتماعی و رسانه های مخالف روسیه منتشر شد، گفت: «می دانم که روزی فرا خواهد رسید که تاریکی که کشور ما را فرا گرفته است، پاک خواهد شد. و آنگاه جامعه ما وقتی متوجه شود که چه جنایات وحشتناکی به نام آن مرتکب شده است چشمان خود را باز خواهد کرد و می لرزد.

اتهامات علیه کارا مورزا ناشی از سخنرانی او در مارس 2022 در مجلس نمایندگان آریزونا است که در آن وی اقدام نظامی روسیه در اوکراین را محکوم کرد. بازرسان اتهامات خیانت را در زمانی که او در بازداشت بود اضافه کردند.

روسیه چند روز پس از اعزام نیرو به اوکراین در 24 فوریه 2022، قانونی را تصویب کرد که انتشار “اطلاعات نادرست” در مورد ارتش خود را جرم انگاری می کند. مقامات از این قانون برای خفه کردن انتقادات از آنچه کرملین “عملیات نظامی ویژه” می نامد استفاده کرده اند.

کارا مورزا، روزنامه نگار، یکی از همکاران بوریس نمتسوف، رهبر مخالفان روسیه بود که در سال 2015 در نزدیکی کرملین کشته شد. مقامات روسیه مسئولیت را رد کرده اند. یکی دیگر از چهره های برجسته مخالف، ایلیا یاشین، اواخر سال گذشته به اتهام بی اعتبار کردن ارتش به 8 سال و نیم زندان محکوم شد.