چین پروژه های تحت CPEC را در میان آشوب های سیاسی و Covid در پاکستان متوقف می کند

چین در اقدامی چشمگیر پروژه های تحت کریدور اقتصادی 62 میلیارد دلاری چین و پاکستان (CPEC) از جمله طرح نوسازی راه آهن 6.8 میلیارد دلاری پس از آشفتگی سیاسی اخیر و اوضاع نابسامان پاکستان را متوقف کرد.

این اقدام پس از ناآرامی های سیاسی اخیر به رهبری مخالفان و همچنین رسیدگی به بیماری همه گیر Covid-19 که هر دو جریان سرمایه گذاری چین در پاکستان را کند کرده اند ، ET به طور قابل اعتماد جمع شده است.

با این حال ، به گفته کارشناسانی که آخرین روند روابط چین و پاک را دنبال می کنند ، نخست وزیر عمران خان و سران برجسته ارتش پاکستان قصد دارند برای تسریع در پروژه های CPEC که اسلام آباد ادعا می کند می تواند مشاغل محلی ایجاد کند و اقتصاد متزلزل را تقویت کند ، به رئیس جمهور چین شی شی پینگ نزدیک شوند.

خان بلافاصله پس از رأی دادن به قدرت در سال 2018 چندین پروژه CPEC را به ظن فساد در دولت قبلی متوقف كرد و تلاش كرد تا درباره شرایط و بخش های تحت CPEC دوباره مذاكره كند. از قضا ، همکاران کابینه خان اکنون در رسوایی های بزرگ فساد در برخی از پروژه های تحت CPEC نامگذاری شده اند.

خان قبل از دیدار از چین در اکتبر 2019 ، مصوبه ای را برای ایجاد یک مرکز CPECA (CPECA) اعلام کرد و سرلشکر عاصم سلیم باجوا را به عنوان رئیس آن منصوب کرد. گزارش اخیر در رسانه پاک ادعا کرد بسیاری از مشاغل دریایی باجوا ، از جمله بیش از 100 شرکت و حق رای در ایالات متحده ، امارات و کانادا را که اعضای خانواده وی نیز در آن دخیل هستند ، افشا می کند.

به گفته اشخاصی که با این تحولات آشنا هستند ، این ادعاها برای چین که برای تأمین CPEC در ارتش فعالیت می کرد ، تعجب آور بود. گفته می شود این ادعاها منجر به به تعویق افتادن سفر برنامه ریزی شده رئیس جمهور شی جین پینگ به پاکستان در سپتامبر سال جاری شد ، اگرچه دلیل رسمی آن Covid-19 عنوان شده است.

پاکستان نیز از آنجا که مجبور است امنیت اتباع چینی را که در CPEC حضور دارند ، تحت فشار قرار دهد. گروه های بلوچ حملات خود را به پروژه های CPEC در بلوچستان افزایش داده اند. چین برای تأمین امنیت CPEC تمام مسئولیتها را به عهده پاکستان گذاشته است حتی زمانی که دولت خان سعی داشت هند را مقصر حملات تروریستی معرفی کند. گزارش ها حاکی است که پاکستان برای برخی از پروژه های CPEC نرخ بهره 1٪ وام چینی را درخواست کرده است ، اما منابع به ET اعلام کردند مقامات چینی تمایلی به تمدید اعتبار با این نرخ کم ندارند.