چگونه هوش مصنوعی و DNA رمز و راز زنجیره های تامین جهانی را باز می کنند

در یک پنبه پاک کن در دره سان خواکین، در کالیفرنیا، یک دستگاه جعبه‌ای کمک می‌کند تا غبار ریز حاوی میلیاردها مولکول DNA را روی پنبه تازه تمیز شده پیما اسپری کند.

آن DNA به‌عنوان نوعی بارکد کوچک عمل می‌کند و در میان الیاف پف‌کرده هنگام انتقال به کارخانه‌ها در هند، لانه می‌کند. در آنجا، پنبه به نخ ریسیده می‌شود و در ملحفه‌ها بافته می‌شود، قبل از اینکه در قفسه‌های فروشگاه‌های Costco در ایالات متحده فرود آید. در هر زمان، Costco می‌تواند حضور DNA را آزمایش کند تا مطمئن شود که پنبه تولید شده در آمریکا با مواد ارزان‌تر جایگزین نشده است – مانند پنبه از منطقه سین کیانگ چین، که در ایالات متحده به دلیل ارتباط با اجبار ممنوع است. کار یدی.

در میان نگرانی‌های فزاینده در مورد عدم شفافیت و سوء استفاده در زنجیره‌های تامین جهانی، شرکت‌ها و مقامات دولتی به طور فزاینده‌ای به فناوری‌هایی مانند ردیابی DNA، هوش مصنوعی و زنجیره‌های بلوکی روی می‌آورند تا مواد خام را از منبع تا فروشگاه ردیابی کنند.

شرکت‌ها در ایالات متحده اکنون مشمول قوانین جدیدی هستند که شرکت‌ها را ملزم می‌کند ثابت کنند کالاهایشان بدون کار اجباری ساخته شده‌اند، در غیر این صورت با توقیف آن‌ها در مرز مواجه می‌شوند. مقامات گمرک ایالات متحده در ماه مارس گفتند که آنها قبلاً محموله هایی به ارزش نزدیک به یک میلیارد دلار را که به ایالات متحده مظنون به ارتباط با سین کیانگ بودند، بازداشت کرده بودند. محصولات این منطقه از ژوئن 2022 ممنوع شده است.

مشتریان همچنین خواستار مدرکی هستند که نشان دهد محصولات گران قیمت و سطح بالا – مانند الماس های بدون درگیری، پنبه ارگانیک، ماهی تن سوشی یا عسل مانوکا – اصل هستند و به روش های اخلاقی و زیست محیطی پایدار تولید می شوند.

این واقعیت جدیدی را بر شرکت هایی تحمیل کرده است که مدت هاست برای تامین کالاهای خود به مجموعه ای از کارخانه های جهانی متکی بوده اند. بیش از هر زمان دیگری، شرکت ها باید بتوانند توضیح دهند که محصولاتشان واقعا از کجا آمده است.

این کار ممکن است ساده به نظر برسد، اما می تواند به طرز شگفت انگیزی مشکل باشد. به این دلیل که زنجیره‌های تامین بین‌المللی که شرکت‌ها در دهه‌های اخیر برای کاهش هزینه‌ها و تنوع بخشیدن به محصولات خود ساخته‌اند، به طرز شگفت‌آوری پیچیده شده‌اند. از سال 2000، ارزش کالاهای واسطه ای مورد استفاده برای تولید محصولاتی که در سطح بین المللی مبادله می شوند، سه برابر شده است که بخشی از آن ناشی از کارخانه های پررونق چین است. یک شرکت بزرگ و چند ملیتی ممکن است قطعات، مواد یا خدمات را از هزاران تامین کننده در سراسر جهان خریداری کند. یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها، Procter & Gamble، که مالک برندهایی مانند Tide، Crest و Pampers است، نزدیک به 50000 تامین‌کننده مستقیم دارد. هر یک از این تامین کنندگان ممکن است، به نوبه خود، برای قطعات مورد استفاده برای ساخت محصول خود به صدها شرکت دیگر تکیه کنند – و به همین ترتیب، در بسیاری از سطوح زنجیره تامین.

چگونه هوش مصنوعی و DNA رمز و راز زنجیره های تامین جهانی را باز می کنند؟سرویس خبری NYT

یک نمونه پنبه در Applied DNA Sciences که برای تعیین منشأ آن در حال آزمایش است، در انکوباتور فناوری پیشرفته لانگ آیلند در استونی بروک، نیویورک

به عنوان مثال، برای ساختن یک شلوار جین، شرکت های مختلف باید پنبه را کشاورزی و تمیز کنند، آن را نخ بچرخانند، رنگ کنند، آن را به پارچه ببافند، پارچه را به شکل الگو برش دهند و شلوار جین را به هم بدوزند. شبکه‌های دیگر شرکت‌ها برنج، نیکل یا آلومینیومی را که در زیپ ساخته می‌شود، استخراج، ذوب یا فرآوری می‌کنند یا مواد شیمیایی را می‌سازند که برای تولید رنگ مصنوعی نیل استفاده می‌شود.

جیمز مک گرگور، رئیس منطقه بزرگ چین برای شرکت مشاوره APCO Worldwide، می گوید: «زنجیره های تامین مانند یک کاسه اسپاگتی هستند. همه جا با هم مخلوط می شوند. شما نمی دانید این چیزها از کجا آمده است.»

با توجه به این چالش‌ها، برخی از شرکت‌ها برای بازرسی زنجیره‌های تامین خود به روش‌های جایگزینی روی می‌آورند که همه آنها ثابت نشده‌اند.

برخی از شرکت‌ها – مانند شرکتی که غبار DNA را روی پنبه می‌پاشند، Applied DNA Sciences – از فرآیندهای علمی برای برچسب‌گذاری یا آزمایش ویژگی فیزیکی خود کالا استفاده می‌کنند تا بفهمند در مسیر خود از کارخانه‌ها به مصرف‌کننده کجا رفته است.

DNA کاربردی از تگ‌های DNA مصنوعی خود، که هر یک به اندازه یک میلیاردم یک دانه شکر است، برای ردیابی ریزمدارهای تولید شده برای وزارت دفاع، ردیابی زنجیره‌های تامین حشیش برای اطمینان از خلوص محصول و حتی مه‌آلود کردن سارقین در سوئد استفاده کرده است. برای سرقت پول نقد از دستگاه های خودپرداز که منجر به دستگیری های متعدد می شود.

MeiLin Wan، معاون منسوجات در Applied DNA، گفت که مقررات جدید “نقطه عطفی برای شفافیت واقعی” ایجاد می کند.

او افزود: “مطمئناً علاقه بسیار بیشتری وجود دارد.”

صنعت پنبه یکی از اولین پذیرندگان فناوری های ردیابی بود که تا حدی به دلیل تخلفات قبلی بود. در اواسط دهه 2010، Target، Walmart و Bed Bath & Beyond پس از اینکه ملحفه‌های «پنبه مصری» که می‌فروختند با پنبه از جاهای دیگر ساخته شده‌اند، با فراخوان‌ها یا شکایت‌های گران قیمت مواجه شدند. تحقیقات نیویورک تایمز در سال گذشته نشان داد که صنعت “پنبه ارگانیک” نیز مملو از تقلب است.

علاوه بر غبار DNA که به عنوان نشانگر اعمال می‌شود، DNA کاربردی می‌تواند با تعیین توالی DNA خود پنبه، یا تجزیه و تحلیل ایزوتوپ‌های آن، که تغییراتی در اتم‌های کربن، اکسیژن و هیدروژن در پنبه هستند، دریابد که پنبه از کجا آمده است. تفاوت در بارندگی، عرض جغرافیایی، دما و شرایط خاک به این معنی است که این اتم‌ها در مناطق مختلف جهان کمی متفاوت هستند و به محققان اجازه می‌دهد تا نقشه‌برداری کنند که پنبه موجود در یک جفت جوراب یا حوله حمام از کجا آمده است.

شرکت‌های دیگر با ایجاد و تجزیه و تحلیل پایگاه‌های اطلاعاتی پیچیده مالکیت و تجارت، به فناوری دیجیتال روی می‌آورند تا زنجیره‌های تامین را ترسیم کنند.

به عنوان مثال، برخی از شرکت ها از فناوری بلاک چین برای ایجاد یک توکن دیجیتال برای هر محصولی که یک کارخانه تولید می کند، استفاده می کنند. همانطور که آن محصول – مثلاً یک قوطی خاویار یا یک دسته قهوه – در زنجیره تامین حرکت می کند، دوقلو دیجیتالی آن با اطلاعاتی در مورد نحوه حمل و نقل و پردازش آن کدگذاری می شود و یک گزارش شفاف برای شرکت ها و مصرف کنندگان فراهم می کند.

شرکت‌های دیگر از پایگاه‌های داده یا هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا از طریق شبکه‌های تامین‌کننده گسترده پیوندهای دوردست به نهادهای ممنوعه را بررسی کنند، یا الگوهای تجاری غیرمعمولی را که نشان‌دهنده تقلب است، شناسایی کنند – تحقیقاتی که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بدون قدرت محاسباتی انجام شود.

سیاری، ارائه‌دهنده اطلاعات ریسک شرکتی که پلتفرمی را ایجاد کرده است که داده‌های میلیاردها پرونده عمومی صادر شده در سطح جهانی را ترکیب می‌کند، یکی از این شرکت‌ها است. این سرویس اکنون توسط ماموران گمرک ایالات متحده و همچنین شرکت های خصوصی استفاده می شود. در سه‌شنبه اخیر، جسیکا آبل، معاون راه‌حل‌ها در Sayari، فهرست تامین‌کنندگان یک خرده‌فروش بزرگ ایالات متحده را از طریق این پلتفرم اجرا کرد و شاهد ظاهر شدن ده‌ها پرچم قرمز کوچک در کنار نام شرکت‌های دور بود.

آبل گفت: «ما نه تنها شرکت‌های چینی را که در سین‌کیانگ هستند، علامت‌گذاری می‌کنیم، بلکه به‌طور خودکار شبکه‌های تجاری آن‌ها را بررسی می‌کنیم و شرکت‌هایی را که مستقیماً به آن متصل هستند، پرچم‌گذاری می‌کنیم». این به شرکت ها بستگی دارد که تصمیم بگیرند، در صورت هر کاری، در مورد مواجهه خود چه کاری انجام دهند.

مطالعات نشان داده‌اند که اکثر شرکت‌ها به‌طور شگفت‌آوری دید کمی به بخش بالایی زنجیره‌های تامین خود دارند، زیرا آنها منابع یا انگیزه‌های لازم برای تحقیق را ندارند. در یک نظرسنجی در سال 2022 توسط McKinsey & Co، 45٪ از پاسخ دهندگان گفتند که به هیچ وجه در زنجیره تامین خود فراتر از تامین کنندگان فوری خود دیده نمی شوند.

اما پس از ممنوعیت تحمیلی کنگره بر واردات محصولات از سین کیانگ – جایی که دولت ایالات متحده فرض می کند 100000 اقلیت قومی در شرایط کار اجباری کار می کنند-، ماندن در تاریکی برای شرکت ها، به ویژه آنهایی که در ایالات متحده هستند، دیگر امکان پذیر نیست. سال گذشته اجرایی شد.

پیوندهای سین کیانگ به برخی محصولات از قبل به خوبی شناخته شده است. کارشناسان تخمین زده‌اند که تقریباً از هر 5 لباس پنبه‌ای که در سطح جهان فروخته می‌شود، 1 دارای پنبه یا نخ سین‌کیانگ است. این منطقه همچنین مسئول بیش از 40 درصد پلی سیلیکون جهان است که در پنل های خورشیدی استفاده می شود و یک چهارم رب گوجه فرنگی آن.

اما به نظر می رسد صنایع دیگر مانند اتومبیل، کفپوش وینیل و آلومینیوم نیز با تامین کنندگان در منطقه ارتباط دارند و بیشتر تحت نظارت قانونگذاران قرار دارند.

داشتن تصویری کامل از زنجیره‌های تامین آنها می‌تواند مزایای دیگری را به شرکت‌ها ارائه دهد، مانند کمک به آنها برای یادآوری محصولات معیوب یا کاهش هزینه‌ها. این اطلاعات به طور فزاینده‌ای برای تخمین میزان دی اکسید کربن منتشر شده در تولید یک کالا یا برای برآورده کردن سایر قوانین دولتی که نیاز دارند محصولات از مکان‌های خاصی تهیه شوند – مانند قوانین جدید دولت بایدن در مورد اعتبار مالیاتی خودروهای برقی، مورد نیاز است.

مدیران این شرکت‌های فناوری می‌گویند که آینده‌ای را تصور می‌کنند، شاید ظرف یک دهه آینده، که در آن بیشتر زنجیره‌های تامین به طور کامل قابل ردیابی باشند، نتیجه قوانین سخت‌تر دولتی و پذیرش گسترده‌تر فناوری‌ها.

لئوناردو بونانی، مدیر اجرایی Sourcemap، که به شرکت‌هایی مانند مارس شکلات‌ساز کمک کرده تا زنجیره‌های تامین خود را ترسیم کنند، گفت: «این کاملاً شدنی است. “اگر می خواهید برای کالاهای خود به بازار ایالات متحده دسترسی داشته باشید، رک و پوست کنده بهای کمی است.”

برخی دیگر نسبت به محدودیت‌های این فناوری‌ها از جمله هزینه آن‌ها تردید دارند. برای مثال، در حالی که فناوری Applied DNA تنها 5 تا 7 سنت به قیمت یک قطعه پوشاک تمام شده اضافه می کند، که ممکن است برای خرده فروشانی که با حاشیه های ناچیز رقابت می کنند، قابل توجه باشد.

و برخی نگرانی‌های خود را در مورد دقت ابراز می‌کنند، از جمله، برای مثال، پایگاه‌های داده‌ای که ممکن است شرکت‌ها را به اشتباه پرچم‌گذاری کنند. آنها می گویند که بازرسان هنوز باید در محل حضور داشته باشند و با کارگران صحبت کنند و برای نشانه هایی از کار اجباری یا کودکان که ممکن است در سوابق دیجیتالی دیده نشوند هوشیار باشند.

جاستین دیلون، مدیر اجرایی FRDM، یک شرکت نرم‌افزاری که به سازمان‌ها کمک می‌کند زنجیره‌های تامین خود را ترسیم کنند، گفت که در میان شرکت‌هایی که تلاش می‌کنند نیازهای جدید دولت را برآورده کنند، “اضطراب و سردرگمی زیادی” وجود دارد.

او گفت که واردکنندگان “به دنبال جعبه هایی برای بررسی هستند.” و شفافیت در زنجیره تامین به همان اندازه که یک علم است یک هنر است. به نوعی هرگز انجام نشده است.»