پاکستان بحران زده 800 میلیون دلار بدهی از کشورهای G20 دریافت می کند: گزارش

اسلام آباد: بر اساس گزارش رسانه های روز یکشنبه ، پاکستان محروم از پول نقد معاملات بدهی 800 میلیون دلاری از 14 عضو G20 را تأمین کرده در حالی که هنوز منتظر تصویب توسط شش کشور باقیمانده این گروه از جمله عربستان سعودی و ژاپن است.

پاکستان از آگوست سال جاری 25.4 میلیارد دلار به گروه 20 کشور ثروتمند بدهکار است. در 15 آوریل ، کشورهای G-20 اعلام کردند که بازپرداخت بدهی 76 کشور از جمله پاکستان در بازه زمانی مه تا دسامبر سال 2020 منوط به شرط درخواست رسمی هر کشور است.

پاکستان به همراه 76 کشور فقیر آفریقایی دیگر برای مقابله با تأثیرات سوverse همه گیر COVID-19 واجد شرایط ابتکار طرح G-20 برای کاهش بدهی G-20 بودند که در آوریل سال جاری برای دوره مه-دسامبر 2020 اعلام شد.

اکسپرس تریبون به نقل از منابع دولتی گزارش داد ، طی هفت ماه گذشته 14 کشور توافق نامه های خود را با پاکستان تصویب کردند که در حال حاضر 800 میلیون دلار فضای مالی در اختیار اسلام آباد قرار داده است.

“پاکستان هنوز روشهای تنظیم مجدد بدهی با ژاپن ، روسیه ، عربستان سعودی ، امارات و انگلیس را نهایی نکرده است.”

– بدهی پاک

علاوه بر این 14 کشور ، دو کشور دیگر نیز برای تمدید بدهی به پاکستان مراجعه کرده بودند. طبق اسناد رسمی ، پاکستان هنوز روشهای تنظیم مجدد بدهی با ژاپن ، روسیه ، عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و انگلیس را نهایی نکرده است.

یک مقام ارشد وزارت امور اقتصادی گفت ، اگرچه این شش کشور هنوز توافق نامه های مربوط به تخفیف بدهی را تصویب نکرده اند ، اما انتظار می رود این اعضای G-20 قبل از پایان ماه آینده معامله را منعقد کنند.

وی گفت که پاکستان با این تفاهم که این اعضا سرانجام قراردادها را امضا می کنند ، بازپرداخت این شش کشور را نیز انجام نمی دهد.

به گفته وزارت امور اقتصادی ، پاکستان انتظار داشت 1.8 میلیارد دلار از اعضای کشورهای G-20 برای دوره مه-دسامبر 2020 از بدهی های موقت خود تخفیف یابد. این شامل 1.47 میلیارد دلار بازپرداخت وام اصلی و 323 میلیون دلار سود وام ها بود.

برآوردهای وزارت امور اقتصادی نشان داده است که پاکستان می تواند به ارزش 613 میلیون دلار کمک موقت از عربستان سعودی ، 309 میلیون دلار از چین ، 23 میلیون دلار از کانادا ، 183 میلیون دلار از فرانسه ، 99 میلیون دلار از آلمان ، 6 میلیون دلار از ایتالیا ، 373 میلیون دلار از ژاپن ، 47 میلیون دلار از کره جنوبی ، 14 میلیون دلار از روسیه ، یک میلیون دلار از انگلیس و 128 میلیون دلار از آمریکا.

در این گزارش آمده است ، مقامات پاکستانی تاکنون 27 قرارداد تنظیم مجدد بدهی با حدود 16 کشور منعقد کرده اند.

در این گزارش آمده است كه حداكثر تخفیف از عربستان سعودی با مبلغ 613 میلیون دلار برای دوره مه-دسامبر پیش بینی شده است. همچنین انتظار می رود ژاپن 373 میلیون دلار کمک کند. با این حال ، توافق با این کشورها هنوز در انتظار سر زدن نهایی بودند.

در این گزارش آمده است که روسیه همچنین انتظار دارد تا پایان ماه آینده شرایط اصلاح شده را تصویب کند ، که یک بار تصویب شده می تواند به طور موقت 14 میلیون دلار تسویه حساب کند.

عربستان سعودی بسته کمک مالی 3 میلیارد دلاری را نیز تمدید نکرده و قبلاً نیز یک میلیارد دلار که پاکستان با تنظیم وام دیگری از چین پس داد ، پیش از موعد آن را برداشت کرده است. پاکستان همچنین ممکن است ماه آینده یک میلیارد دلار به پادشاهی نفت خیز بازپرداخت کند ، یک سال جلوتر از انتظارات پاکستان.

در همین حال ، در این گزارش ، کمیته هماهنگی اقتصادی کابینه در روز جمعه موافقت کرد که درخواست رسمی دیگری از کشورهای G-20 برای تمدید طرح کاهش بدهی برای شش ماه دیگر ارائه شود.

این بار ، وزارت امور اقتصادی تخمین زده است که پاکستان می تواند به طور بالقوه 915 میلیون دلار از جمله 273 میلیون دلار سود در دوره ژانویه تا ژوئن 2021 تخفیف یابد.

پیش بینی حداکثر 385 میلیون دلار از چین ، 211 میلیون دلار از ژاپن ، 104 میلیون دلار از فرانسه ، 53.6 میلیون دلار از آلمان ، 65 میلیون دلار از ایالات متحده ، 12 میلیون دلار از عربستان سعودی ، 7 میلیون دلار از روسیه و نیم میلیون دلار از طریق امارات

در صورتي كه ژاپن و عربستان سعودي نيز در مرحله دوم تخفيف را به تأخير بيندازند ، سودهاي خالص ممكن است در مرحله دوم به 685 ميليون دلار كاهش يابد.