وقتی چیزی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشیم ، به اشتراک خواهیم گذاشت: MEA در مورد پیشنهادهای گزارش شده برای حل و فصل بن بست لاداخ

دهلی نو: وزارت امور خارجه روز پنجشنبه گفت هند و چین توافق کرده اند که گفتگو و ارتباط را از طریق کانال های نظامی و دیپلماتیک برای حل اختلافات لاداخ حفظ کنند حتی اگر از اظهار نظر در مورد گزارش هایی که دو طرف در حال کار بر روی برنامه ای برای کشیدن هستند ، خودداری کند نیروهای و سلاح های خود را از نقاط اصطکاک مرزی برگردانید. سخنگوی وزارت امور خارجه ، آنوراگ سریواستاوا ، سخنگوی وزارت امور خارجه ، در پاسخ به انبوه س onالات درباره اینکه آیا هند و چین روی پیشنهادات خاصی برای حل اختلاف بیش از شش ماه کار می کنند ، گفت: “وقتی چیزی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشیم ، به اشتراک خواهیم گذاشت. در لاداخ شرقی.

منابع دولتی روز چهارشنبه گفتند هند و چین به طور گسترده در مورد روند سه مرحله ای در زمینه جدا کردن نیروها و عقب نشینی تسلیحات از تمام نقاط اصطکاک عمده به روشی محدود به توافق رسیده اند تا اختلاف را کاهش دهند.

آنها گفته بودند که این پیشنهادها در هشتمین دوره مذاکرات نظامی سطح بالا بین ارتش هند و چین در تاریخ 6 نوامبر در چوشول در سمت هند از خط کنترل واقعی (LAC) به طور گسترده مورد بحث قرار گرفت.

سریواستاوا در پاسخ خود به بیانیه مطبوعاتی مشترکی که توسط ارتش هند و چین پس از آخرین دور مذاکرات نظامی صادر شد ، اشاره کرد.

وی گفت: “این گفتگوها صریح ، عمیق و سازنده بود و هر دو طرف در مورد لغو از کار در تمام نقاط اصطکاک در امتداد خط کنترل واقعی در بخش غربی مناطق مرزی هند و چین تبادل نظر کردند.”

“هند و چین توافق کرده اند که گفتگو و ارتباطات را از طریق کانالهای نظامی و دیپلماتیک حفظ کنند و با ادامه بحث در این جلسه از فرماندهان ارشد ، برای حل و فصل سایر مسائل برجسته تلاش می کنند. آنها همچنین توافق کرده اند که دور دیگری از جلسه داشته باشند به زودی ، “Srivastava گفت.

دور نهم مذاکرات نظامی احتمالاً طی چند روز آینده برگزار خواهد شد.

در حال حاضر تقریباً 50،000 سرباز ارتش هند با آمادگی رزمی بالا در مناطق مختلف کوهستانی در شرق لاداخ در شرایط زیر صفر مستقر هستند ، زیرا چندین دور مذاکرات بین دو طرف نتیجه مشخصی برای حل بن بست به دست نیاورد.

به گفته مقامات ، چین همچنین تعداد مساوی نیروهای خود را مستقر کرده است. درگیری میان دو طرف در اوایل ماه مه آغاز شد.

ژنرال م.م ناروانه ، رئیس ارتش ، روز سه شنبه اظهار امیدواری کرد که ارتش های هند و چین بتوانند در مورد جدا کردن و تشدید تنش در شرق لاداخ به توافق برسند.

هند در عین حال بر این امر تاكید كرده است كه مسئولیت تحمیل چین بر عهده چین است تا روند تخلیه و تنش زدایی را در نقاط اصطكاك در منطقه كوهستانی پیش ببرد.

پس از دور ششم مذاکرات نظامی ، دو طرف انبوه تصمیمات از جمله عدم اعزام نیروهای بیشتر به خط مقدم را اعلام کردند ، از تغییر یک جانبه اوضاع در زمین خودداری کنند و از اقداماتی که ممکن است باعث پیچیدگی بیشتر امور شود خودداری کنند.

دور ششم مذاکرات چند روز پس از آن انجام شد که وزیر امور خارجه S Jaishankar و همتای چینی وی Wang Yi به توافق 5 ماده ای برای حل اختلاف در جلسه ای در مسکو در 10 سپتامبر در حاشیه کنفرانس سازمان همکاری شانگهای (SCO) رسیدند .

این پیمان شامل اقداماتی از قبیل جدا شدن سریع سربازان ، جلوگیری از اقداماتی که می تواند باعث تشدید تنش ها شود ، پایبندی به همه موافقت نامه ها و پروتکل های مربوط به مدیریت مرزها و اقدامات برای بازگرداندن صلح در امتداد LAC.