نما: تجاوی یداو و مودی هر دو پیروز نظرسنجی های بیهار هستند ، نیتیش کومار بزرگترین بازنده است

صرف نظر از اینکه چه کسی به سمت نخست وزیر منصوب می شود ، نخست وزیر نارندرا مودی یکی از پیروزهای آشکار انتخابات مجلس بیهار است. او تقریباً به تنهایی اطمینان حاصل کرده است که حزبش به عنوان حزب بزرگتر از ترکیب پیروز ظهور می کند. این توسعه ما را وادار می کند تا با تناقض مردم در ادامه اعتماد و ایمان به او روبرو شویم حتی اگر آنها از وضعیت اقتصادی خود ناراضی باشند و کینه ای داشته باشند که “واکنش دولت” به بیماری همه گیر Covid-19 می تواند فوریت و حساسیت را نشان دهد .

لال کریشنا آدوانی پس از انتخابات لوک سبها در سال 1991 ، که BJP عمدتاً به تنهایی به آن اعتراض کرد ، اظهار داشت که “پیروز دوم شد” ، زیرا حزب او به بزرگترین حزب مخالف تبدیل شد. فرمولاسیون تقریباً 30 ساله را می توان اکنون دوباره بیان کرد: امروز دو پیروز وجود دارد – Tejashwi Yadav و Rashriya Janata Dal (RJD) و Modi. برای اولین بار در راس کارزار ماهاگاتبندان ، یداو اطمینان حاصل کرده است که RJD به عنوان بزرگترین حزب واحد در ایالتی ظهور کرده است که به آرامی به سمت دو قطبی شدن حرکت می کند.

و حتی اگر نیتیش کومار تصمیم به کناره گیری از سمت وزیر ارشد عملکرد Janata Dal (یونایتد) را نداشته باشد ، او بزرگترین بازنده است. او نه تنها موقعیت شریک ارشد در NDA را تسلیم کرده است ، بلکه با احتمال تغییر بانک رای خود به BJP نیز روبرو است. اگرچه برای تجزیه و تحلیل دقیق خیلی زود است ، اما نمی توان ادعا کرد که تبدیل آرا J JD (U) به BJP به نفع مورد دوم بسیار بیشتر از بالعکس بود.

این مطمئناً به دلیل بخشنامه ای نیست که رهبری JD (U) به هواداران منتقل می کند ، با توجه به روابط متشنج بین شرکا ، اما به این دلیل که بانک اصلی JD (U) حمایت از BJP به رهبری مودی را آغاز کرده است درخواست. واضح است که صرف نظر از توافق پس از نظرسنجی بین آنها ، BJP یکی از احزاب آینده در Bihar است ، در حالی که JD (U) به رهبری Kumar به سرعت رو به زوال است.

از طرف دیگر ، تجاوی یداو بعنوان یک فرد تازه کار سیاسی در ابتدای این مبارزات انتخاباتی ، ستاره این نظرسنجی بود – با جذب جمعیتی که پیشنهاد می کردند او محدودیت های محدود ترکیب اجتماعی حزب خود را نقض کند. همراه با تصمیم RJD برای معرفی افرادی از كاستها به غیر از یداوس و سایر OBC ها به علاوه مسلمانان ، به نظر می رسد كه یاداو ائتلاف اجتماعی گسترده تری را ایجاد كرده است. با این حال ، او سرانجام شکست خورد ، با کنگره متحد Mahagathbandhan اتحاد دیگری را در تعداد سهام پایین کشید.

BJP – و مودی ، به ویژه ، می دانستند که خاطره “جنگل راج” ، حسن تعبیر برای یک حکومت با نقص در قانون و نظم و خفه شدن از فساد – خاطرات بی قانونی را که بیهار در زمان حکومت لالو پراساد یاداو با آن مارک شده بود ، برانگیخت. و ربری دوی. جمعیت پر شور و شلوغ در تجمعات RJD به ترس از “عادی قدیمی” دامن می زد. در نتیجه ، علی رغم این تصور که BJP – و مودی – نمی توانند به طور کامل از احساسات ضد مسئولیت در امان بمانند ، خشم مردم بیشتر متوجه نیتیش کومار بود.

Tejashwi Yadav یک سود آور خالص است زیرا او برای اولین بار مسئولیت RJD را بر عهده داشت و نمی تواند با معیار پدرش مقایسه شود. وی در طول این کارزار توانایی بالقوه آینده را به نمایش گذاشت ، اما برای رشد بیشتر و گسترش پایگاه اجتماعی خود مجبور است در مسیر عدالت اقتصادی – متمایز از عدالت اجتماعی که پدرش حمایت می کرد – باقی بماند.

مودی علاوه بر اینکه همچنان به ایمان مردم به توانایی های خود و عدم وجود یک گزینه ملی پناه می برد ، به طور مداوم با عاملی که هنوز به طور کامل شناخته نشده است ، به دست می آورد. سوالی که بسیاری در ماه های اخیر در این زمینه مشورت کردند این بود که آیا و چه زمانی ، به دلیل ادامه نگرانی های معیشتی مردم به دلیل همه گیر شدن بیماری Covid ، واکنش های سیاسی علیه مودی ظاهر می شود. اما این واکنش های بی پایان علیه سیاست ائتلاف است که واقعاً باید مورد توجه قرار گیرد.

مودی با یادآوری مداوم حکومت بدون سکان در سالهای آخر UPA ، به دلیل آنچه نخست وزیر منموهان سینگ “اجبارهای سیاست ائتلاف” خواند ، این ایده را که هند به یک رهبر “قوی” نیاز دارد تقویت کرد. پیروزی NDA در بیهار باعث مبارزات بیشتر کمپین BJP در بنگال غربی می شود که تابستان سال آینده به نظر سنجی می رود. نتایج در Bihar همچنین باید همراه با عملکرد بهبود یافته BJP در انتخاب های انتخابی که به طور همزمان برگزار می شوند ، دیده شود ، زیرا این امر هژمونی ادامه دار BJP در سراسر کشور را ایجاد می کند.

با این حال ، حکم بیهار بازگشت مسائل اقتصادی است – padhayi (آموزش / یادگیری) ، kamayi (درآمد) ، sinchai (آبیاری) ، dawai (دارو) – که توسط تجوشوی یداو بیان شده است ، علیرغم تلاش برخی از رهبران BJP برای قطب بندی حوزه انتخابات ، و تا حدودی در منطقه Seemanchal در شمال بیهار موفق شد. در صورت تقویت این روند در سرتاسر هند ، مودی مجبور خواهد شد – همانطور که بسیاری از تحسین کنندگان و طرفدارانش مایلند او – به نگرانی های اقتصادی مردم توجه بیشتری نشان دهند ، نه دغدغه های سیاسی یا تجاوزگرایانه.