نفوذ جهانی G-7: این گروه G-7 در مقابل چین و روسیه در مبارزه برای نفوذ جهانی است

نفوذ جهانی G-7: این گروه G-7 در مقابل چین و روسیه در مبارزه برای نفوذ جهانی است

کشمکش برای نفوذ جهانی در شرف تشدید است، زیرا چین، روسیه، ایالات متحده و متحدانش تلاش‌های خود را برای جلب نظر دولت‌ها در رقابتی عمیق‌تر برای دل‌ها و ذهن‌ها در کشورهای ثالث استراتژیک افزایش می‌دهند.

ظهور دنیای چندقطبی متشکل از جناح‌های رقیب، که به وضوح در نگرش به جنگ روسیه علیه اوکراین دیده می‌شود، در یک سری اجلاس‌های برجسته در ماه‌های آتی به نمایش گذاشته خواهد شد، که از نشست سالانه گروه هفت در 19 می آغاز می‌شود. ژاپن. به گفته افراد آشنا با بحث ها و اسناد مشاهده شده، در آنجا، رهبران G-7 و اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای اجرای طرح هایی برای خواستار گروهی منتخب از کشورها هستند که آن را “نبرد جهانی پیشنهادات” با پکن و مسکو می نامند. توسط خبر بلومبرگ

این استراتژی شامل کار تقویت شده با کشورهای به اصطلاح میانی مانند برزیل، ویتنام، آفریقای جنوبی و قزاقستان است. تعاملات سطح بالا، هماهنگی بهتر بین پروژه‌های زیرساختی موجود، و برنامه‌های اقدام سفارشی برای هر کشوری که به‌عنوان شریک کلیدی شناسایی شده‌اند، از جمله اهداف این برنامه هستند.

این اقدام به منزله تشخیص این موضوع است که دیپلماسی گران‌بهای چین و تأمین سرمایه‌گذاری زیرساختی، همراه با تأمین تسلیحات، فناوری انرژی هسته‌ای و کودهای شیمیایی توسط روسیه، در حال پیروز شدن بر درخواست‌های غرب است. به گفته مردم، هسته اصلی تلاش احیا شده G-7 تا حدودی دور شدن از رویکرد ارزش محور به رویکردی مبتنی بر پیشنهادات ملموس تر در زمینه هایی مانند تجارت و امنیت است.

برایان نیکولز، دستیار وزیر امور خارجه ایالات متحده در امور نیمکره غربی، گفت: «مهم است که به کشورهای نیمکره خود و در سراسر جهان گزینه هایی بدهیم. او گفت که واشنگتن باید به کشورها «چشم‌انداز و چشم‌انداز روشنی درباره کارهایی که می‌توانند برای داشتن اقتصادهای موفق انجام دهند» ارائه دهد، در حالی که روشن کند «برخی از وعده‌هایی که کشورهایی مانند چین می‌دهند، عمل نمی‌کنند».

اما متحدان G-7 که همگی روسیه را تحریم کرده‌اند و نگرانی‌های امنیت ملی همکار آمریکایی خود را در مورد چین به اشتراک می‌گذارند، تنها پیشنهاد در شهر نیستند. حتی در حالی که رئیس جمهور جو بایدن با رهبران گروه هفت در هیروشیما می نشیند، رئیس جمهور شی جین پینگ نشست چین و آسیای مرکزی را طی دو روز در شهر شیان چین برگزار خواهد کرد.

در ماه ژوئیه، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، میزبان رهبران آفریقایی در زادگاهش سن پترزبورگ است، که بر اساس تلاش های مسکو برای مقصر دانستن تحریم های غرب – بدون مدرک – به جای حمله روسیه به اوکراین به دلیل تورم قیمت انرژی و کمبود غلات است که به کشورهای فقیر آفریقا ضربه سختی زده است. سپس در ماه آگوست، رهبران گروه BRICS متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در ژوهانسبورگ ملاقات خواهند کرد که شامل 19 شرکت بالقوه امیدوار و امکان معرفی یک ارز مشترک در دستور کار است. هر دو موضوع یک موهبت برای چین است که برای اولین بار پیشنهاد اضافه کردن به باشگاه را داد و از جایگزینی برای دلار آمریکا در تجارت بین کشورهای بریکس حمایت کرد.

دو مقام دولتی از کشورهای مختلف میانه گفتند که جهان در سال های اخیر به طرز چشمگیری تغییر کرده است و قدرت های غربی اهرمی را که زمانی برای تحت فشار قرار دادن کشورهای در حال توسعه از نظر سیاسی و اقتصادی داشتند، از دست داده اند. یکی از مقامات این موضوع را ساده بیان کرد: قدرت های غربی بیش از برعکس به ما نیاز دارند.

این حساسیت ها در هفته گذشته، زمانی که سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی پرتوریا را متهم کرد که تسلیحات به روسیه ارسال می کند – که راند را در برابر دلار به پایین ترین حد خود می رساند- را متهم کرد، آشکار شد تا هر دو طرف به سرعت برای کاهش اصطکاک حرکت کنند. در حالی که آفریقای جنوبی مهمان دائمی اجلاس G-7 بوده است، امسال ژاپن از اتحادیه آفریقا که در حال حاضر تحت ریاست کومور است، به جای خود دعوت کرد.

نالدی پاندور، وزیر روابط و همکاری بین‌الملل آفریقای جنوبی هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفت: «زمانی که رئیس جمهور بایدن در ابتدای دوره ریاست‌جمهوری خود درباره رویکرد ارزشی خود صحبت کرد، فکر می‌کنم پول زیادی داشت و توجه زیادی را به خود جلب کرد.» قبل از جدال آمریکا اما من فکر می کنم شرایط فعلی که آنها در آن خود را به عنوان بخش اصلی این درگیری می بینند، قانع کردن را دشوارتر می کند.

بلومبرگ

متحدان G-7 قبلاً برای مقابله با نفوذ چین و رقابت با ابتکارات آن تلاش کرده‌اند که نتایج متفاوتی به همراه داشته است. مردم گفتند، اما جنگ روسیه حس جدیدی را به این تلاش ها القا کرده است، به ویژه که مسکو به طور فزاینده ای عملیات اطلاعات نادرست و نفوذ خود را برای بهره برداری از احساسات ضد غربی در آفریقا، آمریکای لاتین و گسترده تر “جنوب جهانی” آموزش داده است.

از این رو، دو “چشم انداز” اصلی اجلاس همانطور که در وب سایت دولت ژاپن ذکر شده است، دسترسی به جنوب جهانی و “حمایت از نظم بین المللی مبتنی بر حاکمیت قانون” است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده در 18 آوریل در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر ژاپن، فومیو کیشیدا، میزبان G-7، گفت: “من فکر می کنم ما حدود دو سوم از زمان خود را صرف مسائل مربوط به جنوب جهانی کردیم.” خود در این ماه سفری به آفریقا انجام داد.

مقیاس چالش با توجه به احساسات غالب که بی اعتمادی، حتی کینه توزانه و در تضاد با تفکر G-7 است، همچنان دلهره آور به نظر می رسد.

به گفته افراد آشنا با دولت در تفکر دهلی نو، هند که ریاست گروه 20 را برعهده دارد، می خواهد استقلال استراتژیک خود را حفظ کند و رویکردی مبادله ای در معاملات خود با ایالات متحده خواهد داشت. وقتی نوبت به انتخاب بین غرب و چین می رسد، از واشنگتن و ائتلاف امنیتی چهارگانه با ایالات متحده، ژاپن و استرالیا حمایت خواهد کرد. مردم گفتند، اما هنگام انتخاب بین غرب و روسیه، دهلی نو به سمت مسکو متمایل می‌شود، در حالی که برای پوشاندن مسیرهای خود در انظار عمومی یک خط بی‌طرف می‌گیرد.

هند برای تسلیحات از جمله در امتداد مرز خود با چین به روسیه متکی است و نهادهای امنیتی و سیاست خارجی هند عمیقاً به ایالات متحده مشکوک هستند. هر چیزی که غرب ارائه می دهد دارای قیمت است، چه آشکار و چه پنهان، مانند استفاده از حقوق بشر و آزادی رسانه ها علیه هند در صورت لزوم. مردم گفتند که چنین دلهره هایی در تعامل با مسکو وجود ندارد.

ویتنام، یکی دیگر از کشورهای سطح متوسط ​​که در تمرکز G-7 قرار دارد، مانع دیگری را در راه گسترش نشان می دهد. در حالی که ویتنام از اقداماتی برای تنوع بخشیدن به چین سود می برد، با شرکت های آمریکایی مانند Apple Inc. که تولیدات تولیدی خود را در این کشور ایجاد می کنند، واقعیت این است که ویتنام نمی تواند از مصرف کنندگان غول پیکر در آن سوی مرز چشم پوشی کند. در نتیجه، چین همچنان بزرگترین شریک تجاری ویتنام باقی می ماند و ایالات متحده در رتبه دوم قرار دارد.

در همین حال، مقامات ویتنامی در مورد تهاجم روسیه به اوکراین نسبتاً ساکت بوده اند، زیرا این کشور همکاری امنیتی پایداری با روسیه داشته است که قدمت آن به جنگ ویتنام باز می گردد. پاندور آفریقای جنوبی گفت: «این نکته ای است که در آفریقا نیز وجود دارد، جایی که روسیه به جنبش های آزادیبخش سلاح می رساند – و قاره آفریقا این را می داند».

یکی از این اسناد برنامه های اقدام اتحادیه اروپا برای تقویت روابط با چهار کشور آزمایشی برزیل، نیجریه، قزاقستان و شیلی را مشخص می کند. اما می‌تواند به ویژه در آمریکای لاتین، جایی که ایالات متحده بخشی از وزن سنتی خود را با افزایش حضور چین از دست می‌دهد، کار دشواری است. او در مصاحبه ای گفت: برای رئیس جمهور رودریگو چاوز از کاستاریکا، متحد سرسخت ایالات متحده، واشنگتن باید «سطح توجهی را که به منطقه می کند، متعادل کند، جایی که ائتلاف ضعیف تر از همیشه به نظر می رسد». او گفت: «کشورهای بسیار کمی همچنان متحد قوی ایالات متحده هستند.

برزیل به چیزی شبیه به یک معرکه تبدیل شده است، بیش از این که رئیس جمهور لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا تلاش می کند تا خود را به عنوان یک دولتمرد جهانی دوباره مطرح کند. به عنوان بخشی از طرح خود، اتحادیه اروپا به دنبال راه اندازی مجدد یک شراکت استراتژیک با برزیل، انعقاد یک قرارداد تجاری با بلوک مرکوسور و افزایش همکاری امنیتی و دفاعی خواهد بود.

علیرغم تنش ها بر سر رویکردهای لولا در قبال چین و اظهارنظرهای قبلی مبنی بر اینکه اوکراین بخشی از تقصیر جنگ را بر عهده دارد، ایالات متحده اعلام کرده است که قصد دارد 500 میلیون دلار برای تقویت استراتژی برزیل برای محافظت از آمازون دریافت کند. لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، در این ماه از برزیل دیدن کرد و بر سرمایه گذاری و مشاغل ایجاد شده به عنوان بخشی از “رابطه استراتژیک” با بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین تاکید کرد.

در حالی که لولا به G-7 دعوت شده بود، در ابتدا از نگرانی در مورد اینکه کدام مکان روی میز برای او تعیین می شود تردید داشت: سه نفر از آشنایان به این موضوع گفتند که او فقط برای یک فرصت عکس آماده سفر نبود. آنها گفتند که در دولت لولا یک نظر غالب وجود دارد که G-7 نشان دهنده نظم قدیمی و رو به زوال است، حتی اگر هنوز اهمیت نمادین داشته باشد.

اولاف شولتز آلمانی که مفهوم جهان چندقطبی را در مرکز صدراعظم خود قرار داده است، اوایل سال جاری از برازیلیا، بوئنوس آیرس و سانتیاگو بازدید کرد و در نظر دارد تا اواخر سال جاری با کابینه لولا در برلین رایزنی های مشترکی را انجام دهد. یکی از دستیاران ارشد گفت، او از اتحادیه اروپا می‌خواهد توافق‌هایی را امضا کند که بهتر منعکس‌کننده این ایده باشد که اروپا صرفاً مواد خام مانند لیتیوم را وارد نمی‌کند، بلکه گام‌هایی را در زنجیره ارزش مانند فرآوری تشویق می‌کند تا در کشورهای مبدا قرار گیرد.

G-7 و اتحادیه اروپا همچنین بر روی مقابله با دور زدن تحریم‌ها، به‌ویژه افزایش نظارت بر کالاهای به اصطلاح دارای کاربرد دوگانه که می‌توانند برای اهداف غیرنظامی یا نظامی خدمت کنند، تمرکز بیشتری دارند. روسیه برای دور زدن محدودیت های فناوری های ممنوعه از طریق واردات آنها از طریق کشورهای ثالث مانند قزاقستان، امارات متحده عربی و چین تلاش کرده است.
اطمینان از عدم دور زدن از طریق قزاقستان یکی از منافع کلیدی است که اتحادیه اروپا در برنامه اقدام خود شناسایی کرده است. مقامات ایالات متحده و اتحادیه اروپا در ماه آوریل سفری مشترک به قزاقستان انجام دادند و به جای دست زدن به آغوش، برای به حداقل رساندن هر گونه تأثیر اقتصادی ناشی از فرار از تحریم ها پیشنهاد کردند.

مقامات دولت بایدن می گویند که آنها از کشورها نمی خواهند بین ایالات متحده و چین یکی را انتخاب کنند، بلکه محیطی بین المللی را ایجاد می کنند که در آن دولت ها از اجبار قدرت های خارجی عاری هستند. با این حال، شی واشنگتن را به دنبال «محدود کردن» متهم کرده است و حتی متحدان ایالات متحده مجبور شده‌اند از کنترل‌های صادراتی با هدف ممانعت از دسترسی پکن به فناوری‌های پیشرفته دوگانه پیروی کنند.

به گفته یکی از دیپلمات‌های غربی در پکن، چین با فشار دیپلماتیک خود به پیش می‌رود و در طول همه‌گیری همه‌گیری، زمینه‌ای را فراهم کرده است که به آن اجازه می‌دهد اکنون «گام بزرگ» را بردارد. اریک اولاندر از پروژه جنوبی چین گفت: این اغلب به شکل دیپلماسی دولت‌های کوچک برای تکمیل جلسات با رهبران جهانی است، تفاوتی کلیدی با ایالات متحده که به پکن اجازه می‌دهد تا آرای سازمان ملل را ردیف کند و همه را غافلگیر کند. .

او گفت: «در حالی که همه ما به سمت دیگری نگاه می‌کنیم، شی با نخست‌وزیر دومینیکا، جزیره‌ای با 75000 نفر در دریای کارائیب تماس تلفنی دارد.

– با کمک آلبرتو ناردلی، سامی آدگیرنی، سودی رانجان سن، پل وکیاتو، مایکل دی مک دونالد، ربکا چونگ ویلکینز، کلوم مورفی، اریک مارتین، کورتنی مک براید، نریمان گیزیت الدینوف، آنتونی هالپین، آنا ادگرتون، مایکل جامریسکو، میشل آدریا چاترجی، الکس ویکهام و استفان ویکاری.