نخست وزیر موریسون به شکایات چین پاسخ می دهد “استرالیا” همیشه استرالیا خواهد بود

سیدنی: نخست وزیر استرالیا با گفتن “ما همیشه استرالیا خواهیم بود” به لیست گلایه های چین در مورد دیپلماسی حقوق بشر ، رسانه های آزاد و سیاست های سرمایه گذاری کشورش پاسخ داده است.

سفارت چین در کانبرا روز چهارشنبه لیستی از شکایات مربوط به سیاست چین استرالیا را به شرکت رسانه ای محلی ناین ارائه داد ، یک روز پس از آنکه وزارت امور خارجه چین در پکن این شکایات را در یک جلسه توجیهی مطبوعاتی مرتب ذکر کرد.

پس از اینکه پکن خواستار تحقیق بین المللی ویروس کرونا شد ، استرالیا و استرالیا و بزرگترین شریک تجاری آن چین ، پس از تحمیل مجازاتهای تجاری پکن ، امسال تنشها افزایش یافت.

وزرای دولت استرالیا اخیراً گفته اند که می خواهند ارتباطات خود را با پکن بهبود بخشند ، اما وزارت خارجه چین گفته استرالیا باید “اقدامات مشخصی را برای اصلاح اشتباهات خود انجام دهد”.

روز پنجشنبه ، نخست وزیر استرالیا ، اسکات موریسون ، به لیست سفارت چین اشاره کرد و گفت استرالیا در راستای منافع خود عمل می کند و سیاست های خود را تغییر نمی دهد.

موریسون در مصاحبه با برنامه طلوع آفتاب شبکه هفت گفت: “داشتن یک رسانه آزاد ، انتخاب نمایندگان پارلمان و توانایی صحبت کردن در مورد آنها باعث نگرانی است ، و همچنین صحبت در مورد حقوق بشر در هماهنگی با کشورهای دیگر مانند کانادا ، جدید زلاند ، انگلستان و سایر کشورها در مجامع بین المللی ، اگر این عامل ایجاد تنش در آن رابطه باشد ، به نظر می رسد که تنش این است که استرالیا فقط استرالیا است. ”

روز سه شنبه ، استرالیا و ژاپن در سفر موریسون به توکیو در مورد پیمان دفاعی دستیابی به موفقیت توافق کردند ، و این باعث انتقاد چین از اظهارات دو رهبر شد.

موریسون در بازگشت به استرالیا به رسانه ها گفت که این اشتباه برای چین است که معتقد است استرالیا به دستور ایالات متحده عمل کرده است. وی گفت: استرالیا با ژاپن و سایر کشورها توافق نامه های تجاری و دفاعی ایجاد کرده و قوانین سرمایه گذاری خارجی خود را متناسب با منافع ملی خود تنظیم کرده است.

ژائو لیجیان ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه گفت که علت وخامت روابط “اقدامات اشتباه و اظهارات مکرر استرالیا” است.

روز سه شنبه ، ژائو شکایات مربوط به اقدامات استرالیا از جمله “اشتباه در موضوعات مربوط به منافع اصلی چین مانند هنگ کنگ ، سین کیانگ و تایوان” ، از جمله اقدامات در شورای حقوق بشر ، و حمایت از ورود تایوان به سازمان بهداشت جهانی را خواند.

چین همچنین از اقدام استرالیا علیه مداخلات خارجی انتقاد کرد و اولین کشوری بود که شرکت های چینی را از شرکت در شبکه 5G خود منع کرد.

سفارت گفت بیش از 10 سرمایه گذاری چینی در استرالیا به دلایل امنیت ملی مسدود شده است.

موریسون به تلویزیون نود گفت: “ما از این واقعیت که ما تنظیم خواهیم کرد قوانین سرمایه گذاری خارجی ما چیست ، یا اینکه چگونه شبکه های ارتباط از راه دور 5G خود را ایجاد می کنیم ، یا اینکه چگونه سیستم های محافظت در برابر مداخلات خود را اجرا می کنیم ، مصالحه نخواهیم کرد.”