مغولستان داخلی ، اویغورها ضد سلطه هان را تسویه حساب می کنند

دهلی نو: اعتراضات در ماه های اخیر در مغولستان داخلی به دلیل سیاست جدید آموزش پکن ، که انتقال به استفاده از “زبان مشترک ملی” ، یعنی چینی ماندارین ، را در مدارس محلی که به زبان مغولی تدریس می کنند ، ادامه دارد.

ET به طور مطمئن یاد گرفته است ، سیاست جدید ، که در آغاز ترم جدید در ماه سپتامبر آغاز شد ، باعث ایجاد نارضایتی در مغولستان داخلی شد. در تاریخ 26 آگوست ، دفتر آموزش مغولستان داخلی با صدور اطلاعیه ای خواستار تدریس برخی دروس در مدارس ابتدایی و راهنمایی (در حال حاضر چینی ، سیاست و تاریخ) به زبان چینی ماندارین با استفاده از کتابهای درسی چینی شد. بر اساس گزارش ها ، این سیاست مطابق با دستورالعمل های رئیس جمهور چین شی جین پینگ مبنی بر اینکه “اقلیت ها باید زبان مشترک ملی را یاد بگیرند” تدوین شده است.

در تاریخ 31 آگوست ، اعتراض در شهر تونگلیائو آغاز شد. آسوشیتدپرس به نقل از یک شرکت کننده گفت که اعتراضات مشابه در بسیاری از شهرهای مغولستان داخلی رخ داده است. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که تظاهرات بیش از 10 هزار نفر در برخی از شهرها برگزار شده و این بزرگترین جنبش اعتراضی در منطقه از سال 2011 تاکنون است.

فیلم ها دانش آموزان و والدین را در اعتصابات مدارس نشان می دهند. به گفته بی بی سی ، در مدرسه ای با بیش از 1000 دانش آموز کمتر از ده دانش آموز در کلاس مانده اند. اخیراً ، دولت های محلی و دفاتر آموزش و پرورش در مغولستان داخلی با انتشار اطلاعیه هایی دانش آموزان را به بازگشت به مدرسه فراخوانده اند. گفته می شود که دولت در تلاش است دانش آموزان را وادار به بازگشت به مدرسه کند ، از جمله با تهدید و دستگیری.

پیش از این سیاست های مشابهی در تبت و سین کیانگ اعمال شده بود. پس از تغییر در مغولستان داخلی ، سایر مناطق نیز همین سیاست را اعلام کرده اند.

رژیم حزب کمونیست چین (ح.ک.چ) حقوق دموکراتیک اقلیت های قومی را زیر پا می گذارد. اقلیت های قومی معمولاً در مناطق توسعه نیافته از نظر اقتصادی یافت می شوند. ح.ک.چ به اقدامات دولت پليس و ترويج اخلاق هان چيني متوسل مي شود.

در همین حال ، دولت ترکستان شرقی در تبعید یک کنفرانس مطبوعاتی در 10 نوامبر در مقر خود در واشنگتن برگزار کرد. این کنفرانس با بیانیه نخست وزیر صالح هودایار از دولت ترکستان شرقی در تبعید آغاز شد و پس از آن زومرت داووت بازمانده از اردوگاه داخلی بود. داووت ، مادر سه فرزند ، گفت که وی در سال 2018 به مدت دو ماه در یک اردوگاه توقیف در بازداشت بود. او مجبور شد تبلیغات چینی را بخواند ، به دلیل تهیه غذا به یک زندانی بیمار که با داروهای ناشناخته تقریباً روزانه تزریق می شود ، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و سپس با زور عقیم شد. در یک سلول تاریک زندان ، در حالی که بندهایی روی مچ و مچ پا و چهار دوربین داشت و هر حرکت او را تماشا می کرد ، داوت گفت که او در کنار صدها هزار نفر دیگر در اردوگاه های وحشتناک آموزش مجدد چین به قفس افتاده است. به غیر از حبس کردن میلیون ها نفر در تمرکز اردوگاه ها ، زندان ها و استفاده از آنها به عنوان کار برده یا کشتن آنها برای اعضای بدن آنها ، داوود گفت که این احتمال وجود دارد که چین ممکن است درگیر جنگ بیولوژیکی علیه اویغورها و دیگر مردم ترک باشد یا قصد دارد. در تاریخ 12 نوامبر ، اویغورها و دیگر ترکستانی های شرقی در سراسر جهان روز استقلال ترکستان شرقی را گرامی می دارند.