مدل مشارکت ما منجر به “بدهکاری” نمی شود: هند

دهلی نو: هند روز پنجشنبه با استفاده از پلتفرم سازمان ملل متحد پیامی ظریف در مورد مدل مشارکت توسعه چین ارسال کرد که منجر به بدهی های کلانی می شود و آن را با مدل مشارکت خود که منجر به “بدهی” نمی شود کنار هم قرار داد.

در نشست سازمان ملل در نیویورک ، نماینده دائمی هند ، تی اس تیرومورتی اظهار داشت که هند همیشه تلاش کرده است تا با “تلاش های ما برای مشارکت در توسعه به طور کامل با رعایت اولویت های ملی و اطمینان از عدم ایجاد بدهی در کمک های ما ، همبستگی جهانی را در سراسر جهان تقویت کند.” تحت رئیس جمهور شی جین پینگ چین مدل مشارکت توسعه را بعنوان طرح کمربند و جاده (BRI) تغییر نام داد و وامهای هنگفتی را با نرخ بهره بالا تحمیل کرد.

تیرومورتی این سخنان را در نشست مشترک شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC) بیان کرد. علاوه بر مدل مشارکت در توسعه ، تیرومورتی یک اقدام غیرمستقیم را علیه ترور مورد حمایت پاک آغاز کرد و ادعا کرد که فعالیت های بازگشتی مانند حمایت از تروریسم و ​​تجاوزات تأثیرات اقتصادی-اجتماعی COVID-19 را بدتر کرده است.

بیانیه بدهی همزمان با حمله شدید رئیس جمهور مالدیو و رئیس مجلس محمد نشید در پارلمان مالدیو به چین به دلیل وخیم تر شدن بدهی بود زیرا وی ادعا کرد این کشور حتی اگر جواهرات مادربزرگ خود را بفروشند توانایی پرداخت این بازپرداخت ها را نخواهد داشت. این کشور جزیره 3.5 میلیارد دلار بدهی عظیم به چین دارد.

نشید سخنان خود را هنگام خاتمه بخشیدن به بودجه سالانه در روز چهارشنبه بیان کرد و آن را “کاملاً غیرقابل قبول” خواند.

“بحث در مورد بودجه 2021 امروز در مجلس. بازپرداخت بدهی ها در سال آینده 53 درصد از درآمد دولت خواهد بود. بیش از 80٪ بازپرداخت بدهی به چین تعلق می گیرد. کاملا غیرقابل تحمل حتی اگر جواهرات مادربزرگ خود را بفروشیم ، توانایی پرداخت این بازپرداخت ها را نخواهیم داشت. ”

بیشتر وامهای ماله به صورت وامهای دولت به دولت ، وامهای خصوصی تضمین شده توسط دولت مالدیو از طریق “ضمانتهای حاکمیت” و وجوهی که به شرکتهای دولتی مالدیو واریز شده است.

عبدالله یامین رئیس جمهور سابق مالدیو به چین نزدیک بود. اما در سال 2019 ، مرد قدرتمند مالدیوی به دلیل فعالیت های پولشویی مرتبط با صنعت پردرآمد گردشگری کشور جزیره به زندان افتاد.

ژوئیه امسال ، نخست وزیر نارندرا مودی ، در پیامی ظریف به همسایگان هند و همچنین کشورهای اقیانوس هند در مورد دیپلماسی دام بدهی چین ، گفت که به نام همکاری های توسعه ، ملت ها مجبور به مشارکت وابستگی می شوند.

“تاریخ به ما آموخته است كه به نام مشاركتهای توسعه ، ملتها مجبور به مشاركت وابستگی شدند. باعث به وجود آمدن استعمار و سلطنت شد. این باعث ایجاد بلوک های قدرت جهانی شد. و ، بشریت رنج برد ، “نخست وزیر گفته بود.

دسامبر گذشته نخست وزیر دیپلماسی بدهی چین را زیر سال برد و آن را به عنوان ابزاری استفاده کرد که پکن برای وادار کردن یک کشور بدهکار به وادار ساختن زمین و حاکمیت در صورت عدم توانایی در به موقع پاک کردن آن ، از آن استفاده کرده است.

سریلانکا ، همسایه دیگر در جنوب نیز تحت وام های چینی احساس آرامش می کند. به همین ترتیب ، برخی از کشورهای جنوب شرقی آسیا نیز به دلیل پروژه های BRI بدهی زیادی متحمل شده اند. تعدادی از کشورهای آفریقایی و چند کشور آسیای میانه نیز با همین چالش روبرو هستند. با این حال ، برخی از ایالت ها از جمله مالدیو اقدام به بازگشت فشار کرده و یا پروژه های جدید را قبول نمی کنند یا محدوده پروژه های BRI را محدود می کنند.