مالیات دیجیتال برای شرکت های چند ملیتی ایالات متحده: انتخابات جو بایدن بر این موضوع افزوده است

بمبئی: برنامه OECD (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه) برای مالیات دادن از شرکت های بزرگ در سراسر حوزه های قضایی می تواند پس از انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور یک پیچ و تاب جدید داشته باشد.

به گفته کارشناسان ، س importantال مهم این است که آیا ایالات متحده موضع خود را در این مورد تغییر خواهد داد؟

تحت چارچوب فرسایش پایه و تغییر سود (BEPS) ، اقتصادهای بزرگ – ممنوع ایالات متحده – گرد هم آمده اند تا درآمد جهانی شرکت های دیجیتال را مالیات دهند. مالیات دهندگان هند می خواهند شرکت ها در صورت وجود مواردی که ممکن است تحت ستون 1 و ستون 2 با آنها روبرو شوند ، در مورد آنها بحث کنند.

آمریكا با ادعا كرد كه تا حد زیادی شركتهای چندملیتی آمریكایی مانند اپل ، آمازون ، فیس بوك و گوگل را هدف قرار داده و از عضویت در BEPS خودداری كرده است.

OECD سعی داشته است اقتصاد بزرگ را در چارچوب BEPS در یک صفحه قرار دهد. این موضوع ، می گویند ردیاب های صنعت ، 100 میلیارد دلار بزرگ است. اکثر غول های بزرگ دیجیتال به عنوان بخشی از برنامه های مالیاتی خود ، مارپیچ شرکت هایی را در سراسر جهان ایجاد کرده اند. این همچنین بدان معناست که آنها مالیات داخلی را در چندین حوزه قضایی مطابق میل دولت های محلی پرداخت نمی کنند.

ET در 13 اکتبر نوشت که گوگل ، فیس بوک ، آمازون ، LinkedIn و Netflix می توانند با مسئولیت مالیات داخلی بیشتری روبرو شوند پس از به تعویق انداختن چارچوب مالیاتی مشترک OECD برای اقتصاد جهانی توسط OECD ، اقدامی که به کشورهایی مانند هند اجازه می دهد برنامه های خود را برای مالیات دادن به غول های دیجیتال

هند بخشی از OECD است و امیدوار است مالیات برخی از غول های دیجیتال این کشور را بگیرد.

انتظار می رفت OECD تا دسامبر سال جاری با یک چارچوب مشترک مالیاتی ارائه شود ، اکنون انتظار می رود که این کار را در اواسط سال آینده انجام دهد. ایالات متحده قبلاً تهدید کرده است که با هر اقتصادی که بخواهد از غول های دیجیتال مالیات بپردازد ، برخورد متقابل خواهد داشت. ایالات متحده در ماه ژوئن در حال حاضر تحقیقاتی را در مورد نحوه مالیات گرفتن برخی از کشورها از جمله هند از شرکت های دیجیتال مانند Google ، Twitter و Facebook در هند آغاز کرده است.

هند در سال 2018 گفته بود كه شركتهای جهانی دیجیتال در هند از تعداد زیادی مصرف كننده برخوردار هستند اما در داخل به اندازه كافی مالیات پرداخت نمی كنند.

یک فشار جهانی برای تحت فشار قرار دادن غول های دیجیتال در محدوده مالیات های محلی وجود دارد. بسیاری از این شرکت ها عمداً در حوزه های قضایی با مالیات پایین قرار دارند.

هند چارچوب SEP را ارائه داده است ، به موجب آن می تواند از غول های جهانی مالیات گرفته و پایگاه کاربری خود را در نظر بگیرد ، اقدامی که ایالات متحده با آن مخالفت کرده است. مقامات دولت هند می گویند که غول های دیجیتال از هند 25000 کرور درآمد کسب می کنند اما آنها مالیات داخلی را برای کل مبلغ پرداخت نمی کنند.

در بیشتر موارد غول های دیجیتال شرکت های داخلی ایجاد کرده اند که فقط “کارمزد” یا “کمیسیون” می گیرند و مالیات داخلی (30٪) فقط بابت این قسمت از مبلغ پرداخت می شود.

برای دور زدن این موضوع ، دولت هند مالیات برابری – 6٪ درآمد تبلیغاتی و 2٪ خرید آنلاین – معاملات دیجیتال را در نظر گرفته است.

به گفته افراد مطلع ، نگرانی شرکت های دیجیتال این بود که ممکن است در حوزه های قضایی مختلف به ازای سودهای مشابه با مالیات روبرو شوند.