فناوری: چگونه فرآیند خرید خود را کارآمدتر کنیم

توسط تجاس گونکا


برای هر مشاغلی که در تولید یا تجارت کالاها و / یا خدمات فعالیت می کند ، تعامل مداومی با تأمین کنندگان و مشتریان آن برقرار است. ما مطمئن هستیم که ، مانند همه مشاغل موفق ، شما نیز ردیابی موثر سفارشات خریدی را که با تأمین کنندگان خود انجام می دهید و همچنین سفارشات فروشی را که از مشتریان خود دریافت می کنید ، حفظ می کنید. در این وبلاگ ، ما روی فرآیندی که از آن آغاز می شود – روند خرید شما – و اینکه چگونه می توانید در آن کارآمدتر باشید ، تمرکز خواهیم کرد.

مثل همیشه ، راه منطقی شروع این است که روند خرید فعلی خود را بررسی کنید و بفهمید آیا مسئله ای وجود دارد که می خواهید حل کنید.

روند خرید شما چگونه انجام می شود؟
برای شروع ، اندازه گیری عوامل زیر می تواند ایده خوبی در مورد عملکرد چرخه خرید شما ایجاد کند –

هزینه های تهیه – به عنوان یک تجارت ، تلاش مستمر شما این است که هزینه های خرید خود را کاهش دهید. هزینه های خرید شما ممکن است به چند دلیل کاهش یابد – هزینه مواد اولیه شما کاهش می یابد ، یک تامین کننده جدید با نرخ بهتر پیدا می شود ، از یک کالای جایگزین ارزان تر استفاده می شود ، یک روش حمل و نقل ارزان تر یا به سادگی مذاکره بهتر است. هزینه کمتر به این معنی است که شما می توانید پول خود را آزاد کنید ، در بازار رقابت بیشتری داشته باشید و در مقایسه با مشاغل رقیب خود کسب و کار بهتری کسب کنید.

هزینه های اداری – این هزینه ها مربوط به موارد خریداری شده نیست ، بلکه بیشتر مربوط به فعالیت های مربوط به تهیه یا خرید آن موارد است. به نوعی ، معیار خوبی برای بهره وری است – اگر هزینه های خرید شما در بودجه باشد ، با فرکانس بالا کار می کنید. اگر هزینه های خرید شما بیش از بودجه است ، مشکلی دارید.

نسبت گردش مالی موجودی کالا – بعضی اوقات ، ما فکر می کنیم که قیمت خرید یک کالا اندازه گیری خوبی برای عملکرد خرید است. با این حال ، قیمت ممکن است به دلیل عوامل مختلفی نوسان داشته باشد – شرایط بازار ، در دسترس بودن کالا ، تقاضا برای آن کالا و غیره. بنابراین ، یک راه منطقی تر برای بررسی کارایی خرید ، بررسی نسبت گردش موجودی شما است – که اساساً تعداد چندین بار شرکت شما موفق به انحلال کل موجودی شما در یک دوره معین شده است.

ثبات تامین کننده – تامین کنندگان شما چقدر پایدار هستند؟ آیا آنها به طور مداوم مواد با کیفیت مورد انتظار و در جدول زمانی مورد انتظار را تهیه می کنند؟ آیا آنها یک دوره اعتبار مناسب را تمدید می کنند؟ آیا آنها براساس حسن نیت و روابط تجاری شما تخفیف هایی را برای شما فراهم می کنند؟ به طور خلاصه ، آیا آنها فقط به برخی از سودهای کوتاه مدت نگاه می کنند ، یا اینکه واقعاً در یک ارتباط طولانی مدت با شما سرمایه گذاری شده اند؟

کیفیت مواد – کیفیت می تواند بر اساس بخشی که به آن تعلق دارید برای شما معانی مختلفی داشته باشد. اما به طور کلی ، شما می توانید به دوام ، جدول زمانی ثابت تحویل و کاهش منابع هدر رفته نگاه کنید ، به عنوان یک معیار واقعی که کیفیت مواد ورودی یا مواد اولیه شما را در عملکرد خرید شما نقش دارد.

حال که ممکن است ایده منصفانه ای در مورد میزان کارآیی روند خرید فعلی خود بدست آورده باشید ، بیایید 5 روش کارایی شما را بررسی کنیم.

چگونه فرآیند تدارکات خود را کارآمدتر کنیم؟

هر خرید را ارزیابی کنید
نقش اصلی هر چرخه خرید کاهش هزینه های مواد مورد نیاز شما است. فقط پردازش سفارشات خرید در هر زمان که نیاز باشد کافی نیست ، بلکه شما باید آنچه را که در مقابل سفارش داده می شود ، و آنچه در فرآیند های تولید و تجارت شما استفاده می شود را کنترل کنید. با توجه به اینکه شما با اکثر تأمین کنندگان اصلی خود قرارداد بسته اید ، مهم است که تمام سفارشات خرید شما در یک مکان واحد برای بررسی فوری شما موجود باشد.

روابط تأمین کننده قوی برقرار کنید
یکی از م ingredientsلفه های اصلی داشتن یک چرخه خرید کارآمد ، ایجاد شبکه ای از تأمین کنندگان قابل اعتماد است. این به طور خودکار نیازی به شروع کار را برای هر نیاز خریدی که دارید از بین می برد. اگر با تامین کنندگان خود رابطه کاری خوبی دارید ، می توانید آرام بنشینید و آرام باشید ، زیرا می دانید کیفیت مناسب ، مذاکرات منصفانه و تحویل به موقع را خواهید داشت. طی یک دوره ، این مطمئناً به افزایش سهم بازار ، پاسخگویی بهتر به تقاضای بازار ، افزایش بازگشت سرمایه و کاهش زمان تحقق سفارش تبدیل می شود ، همه برای شما مناسب است.

پیاده سازی سیستم مدیریت قرارداد
مذاکره بخش مهمی در ایجاد روابط خوب با شبکه تأمین کننده شماست و داشتن یک استراتژی مهم برای هر دو طرف درگیر بسیار مهم است. مذاکرات معمولاً شامل یک قرارداد است و اغلب این بدان معناست که اسناد برای رسیدن به توافق نامه از طریق پست و نامه ارسال می شوند. این ممکن است باعث سردرگمی شود ، زیرا ممکن است افراد مختلف در مکالمه های مختلفی در مقاطع زمانی مختلف درگیر شده باشند. اجرای یک سکوی مدیریت قرارداد ، برنامه ریزی پروژه ، مدیریت فروشنده ، مدیریت پیشنهادات و مذاکره را بسیار ساده تر می کند زیرا اکنون همه قادر به بررسی سفارشات در یک مکان هستند.

برای تصمیم گیری هوشمندانه از تجزیه و تحلیل استفاده کنید
داشتن نمای 360 درجه در هر بخش از مراحل خرید ، به شما کمک می کند تا پروژه های خود را ردیابی کنید و امور مالی خود را در جریان بگذارید. در حقیقت ، هر کسب و کاری هر ساله با صدها فروشنده کار می کند و مدیریت چندین قرارداد وقت گیر و دست و پا گیر می شود و تجزیه و تحلیل را دشوار می کند. به لطف فناوری ، مشاغل می توانند سیستم هایی را پیاده سازی کنند که علاوه بر سهولت مدیریت قراردادها ، تجزیه و تحلیل و گزارش های قدرتمندی را نیز در اختیار شما قرار می دهند. در پایان روز ، می توانید با استفاده از تجزیه و تحلیل و فن آوری تصمیمات درست را در زمان مناسب بگیرید.

خریدهای خود را با روند فروش خود ادغام کنید
از نظر عملیاتی ، محدودیتی در میزان کارایی شما برای ایجاد چرخه خرید وجود دارد. برای اینکه روند خرید واقعاً چابک شود ، باید داده های فروش خود را در آن ادغام کنید. مشتری شما کیست ، چه چیزی می خواهد ، هر چند وقت یک بار آن را می خواهد ، نکات مهمی است که شما باید در نظر بگیرید. با استفاده از این روش ، می توانید فرآیند خرید خود را به منظور چرخه فروش خود بهینه کنید ، نه اینکه طبق فرآیندهای داخلی خود بفروشید ، که بدیهی است کارایی نخواهد داشت.

اگر ما تمام مراحل ذکر شده در بالا ، که می توانند روند خرید شما را کارآمد کنند ، به سرعت خلاصه کنیم ، یک پیوند مشترک که ظاهر می شود ، فناوری است. در واقع ، خودکار کردن چرخه خرید شما یکی از سریع ترین راه ها برای افزایش کارایی و موفقیت است. از همه مهمتر ، یک فرآیند خرید بهینه بر روی خط اصلی شما تأثیر مثبت می گذارد و کارایی و سودآوری شما را افزایش می دهد.

Tejas Goenka مدیر اجرایی Tally Solutions Pvt Ltd.