فرماندار TN برای تصمیم در مورد بخشش برای محکومیت در پرونده ترور راجیو گاندی: CBI به SC

دهلی نو: اداره تحقیقات مرکزی (CBI) به دیوان عالی کشور گفته است که فرماندار تامیل نادو باید خواستار اعطای بخشش برای محکوم به ترور راجیو گاندی AG Perarivalan شود ، که در این پرونده به حبس ابد می پردازد. CBI در اظهارنامه خود در تاریخ 20 نوامبر اعلام کرد که Perarivalan موضوع تحقیقات بیشتر نیست که توسط آژانس نظارت چندرشته ای (MDMA) به رهبری CBI انجام شده است و در حال انجام تحقیق در مورد “توطئه بزرگتر” به ترتیب حکم گزارش کمیسیون جین.

دادگاه عالی در حال رسیدگی به ادعای دادخواست 46 ساله پراریاوالان است که خواستار تعلیق مجازات ابد خود در این پرونده تا زمان تکمیل تحقیقات MDMA است.

در تاریخ 3 نوامبر ، دادگاه عالی ابراز نارضایتی کرد زیرا یک محکوم علیه خواستار بخشش در پرونده ترور راجیو گاندی برای بیش از دو سال با فرماندار تامیل نادو بود.

CBI در مبایعه نامه 24 صفحه ای خود گفت ، “این به عهده عالی جناب فرماندار تامیل نادو است که در مورد این موضوع که آیا قرار است بخشودگی اعطا شود یا خیر ، تماس بگیرد و تا آنجا که به موضوع تسکین موضوع مربوط می شود CBI نقشی ندارد “.

“خواهان فعلی موضوع تحقیقات بیشتر است که توسط MDMA انجام نشده است. تحقیقات بیشتر انجام شده توسط MDMA فقط به حکم ارائه شده توسط گزارش کمیسیون جین محدود شده است …” این گزارش ، اضافه کرد که گزارش پیشرفت توسط MDMA در مورد تحقیقات بیشتر و وضعیت آن به دادگاه تعیین شده در چنای ارسال می شود.

کمیسیون تحقیق Jain در ترور نخست وزیر سابق تحقیق در مورد “توطئه بزرگتر” توسط MDMA را توصیه کرده است و این امر مستلزم نظارت / ردیابی مظنونان فراری و نقش سریلانکا و اتباع هند در پرونده است.

آژانس تحقیق بیشتر گفت که دادگاه عالی در 14 مارس 2018 ، درخواست Perarivalan را برای یادآوری حکم دادگاه عالی 11 مه 1999 رد کرده و وی را در این پرونده مجرم شناخته است.

در آن آمده است ، “ادعای خواهان مبنی بر بی گناه بودن وی و اطلاع نداشتن از توطئه ترور راجیو گاندی نه قابل قبول است و نه قابل نگهداری”.

دادگاه عالی پیش از این از مشاور دادخواست ، AG Perarivalan خواسته بود كه آیا دادگاه می تواند صلاحیت خود را طبق ماده 142 قانون اساسی اعمال كند و از استاندار بخواهد كه در مورد ادعای بخشودگی خود طبق ماده 161 تصمیم بگیرد.

ماده 161 یک فرماندار را مجاز می داند که در هر پرونده کیفری یک محکوم را عفو کند.

دادگاه عالی گفته بود ، “ما نمی خواهیم از صلاحیت خود در این مرحله استفاده كنیم اما خوشحال نیستیم كه پیشنهادی كه دولت ارائه داده به مدت دو سال معلق است”.

دولت ایالت پیشتر به دادگاه عالی گفته بود که هیئت وزیران در حال حاضر قطعنامه ای را در 9 سپتامبر 2018 تصویب کرده و برای آزادی پیش از موعد هر هفت محکوم این پرونده به فرماندار توصیه کرده است.

در 21 ژانویه ، دادگاه اوج از دولت ایالت خواسته بود تا اطلاع دهد آیا در مورد دادخواست بخشودگی محكوم علیه در این پرونده تصمیمی گرفته شده است یا خیر.

MDMA در سال 1998 بر اساس توصیه های کمیسیون تحقیق دادگستری MC Jain که جنبه توطئه ترور گاندی را بررسی کرده بود ، راه اندازی شد.

مشاور پراریاوالان پیش از این گفته بود كه نقش او فقط به تهیه باتری های نه ولت محدود می شود ، كه گفته می شود در بمب دست ساز (IED) كه گاندی را كشته بود ، استفاده می شد.

در 14 مارس سال گذشته ، دادگاه اوج از MDMA خواسته بود تا گزارش وضعیت مربوط به LR های ارسال شده به سریلانکا را برای بررسی یکی از متهمان ، نیکسون ملقب به سورن ، که در زندان کلمبو زندانی شده است ، تشکیل دهد.

دادگاه عالی پیشتر ادعای Perarivalan را که خواستار صدور حکم 11 مه 1999 ، با تأیید محکومیت وی بود ، رد کرد.

این سازمان گفته بود كه مطالب ثبت شده قبل از اعتماد به نفس برای دخالت در حكم صدور حكم اعدام در ابتدا به پراریاوالان و سه نفر دیگر ، كه بعداً به حبس ابد تبدیل شد ، ایجاد نمی كند.

CBI قبلاً اظهار داشت كه Perarivalan در هفته اول ژوئن 1990 حتی در یك جلسه عمومی همراه با دیگر توطئه گران كه نخست وزیر سابق VP Singh در 7 مه 1991 در تامیل نادو سخنرانی كرد ، حتی از یافنا در سریلانكا بازدید كرده بود.

مشاور پراریاوالان اظهار داشت که او هنگام وقوع حادثه فقط 19 سال داشت و هیچ اطلاعی از کار وی و خرید باتری ها نداشت.

گاندی در شب 21 مه 1991 در سریپرومبودور در تامیل نادو توسط یک زن بمب گذار انتحاری ، شناخته شده به نام Dhanu ، در یک گردهمایی نظرسنجی ترور شد.

چهارده نفر دیگر ، از جمله خود دانهو ، نیز کشته شدند. ترور گاندی شاید اولین مورد بمب گذاری انتحاری بود که جان یک رهبر برجسته را گرفت. دادگاه عالی در دستور مه 1999 ، حکم اعدام چهار محکوم – Perarivalan ، Murugan ، Santham و Nalini – را در پرونده ترور تأیید کرد.

در آوریل 2000 ، فرماندار تامیل نادو حکم اعدام نالینی را بر اساس توصیه دولت ایالتی و درخواست تجدیدنظر توسط رئیس جمهور پیشین کنگره و بیوه راجیو گاندی ، سونیا گاندی ، تغییر داده بود.

در تاریخ 18 فوریه 2014 ، دادگاه عالی حکم اعدام Perarivalan را به همراه دو زندانی دیگر – سانتان و موروگان – به دلیل تأخیر 11 ساله در تصمیم گیری برای رحمت آنها توسط دادگاه ، به حبس ابد تبدیل کرد. مرکز