طرف های متخاصم در سودان برای مذاکره در عربستان سعودی

مقامات آمریکایی، عربستانی و سودانی روز جمعه گفتند که انتظار می‌رود نمایندگان دو ژنرال سودانی روز شنبه در عربستان سعودی دیدار کنند تا درباره شرایط آتش‌بس و مکانیسم‌های اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به این کشور بحث کنند.

وزارت خارجه ایالات متحده و وزارت خارجه عربستان سعودی به سازماندهی این نشست کمک کرده اند که در جده، عربستان سعودی، در دریای سرخ در مقابل سودان برگزار می شود. دولت عربستان سعودی کشتی های تخلیه بین جده و بندر سودان را اداره می کند.

دو ژنرال در روزهای اخیر با آتش بس موافقت کرده اند، اما سربازان آنها آن را نقض کرده اند.

ارتش سودان با انتشار پستی در فیس بوک تایید کرد که هیئت این کشور عصر جمعه برای گفتگو در مورد جزئیات خاص آتش بس که با هدف “ایمن سازی و ایجاد شرایط مناسب برای مقابله با وضعیت انسانی شهروندانمان” انجام می شود، عازم جده شد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه گفت که گفتگوها در جده شامل مذاکرات بر سر مسائل بی ثبات پیرامون ادغام نیروهای مسلح و زنجیره فرماندهی که منجر به آغاز جنگ در 15 آوریل بین ژنرال عبدالفتاح برهان، که سودانی ها را کنترل می کند، نمی شود. ارتش، و سپهبد محمد حمدان داگالو، که نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی را رهبری می کند.

این مقام که نخواست نامش فاش شود و در مورد دیپلماسی ظریف صحبت کرد، گفت که انتظار می رود مقامات آفریقایی هر زمان که این مذاکرات آغاز شود، مدیریت کنند. دو نهاد آفریقایی، اتحادیه آفریقا و مرجع بین دولتی توسعه در شرق آفریقا، نقش های پیشرو در این فرآیند خواهند داشت.

از زمان آغاز درگیری، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و دیگر مقامات وزارت خارجه مستقیماً با ژنرال‌ها صحبت می‌کنند و تلاش می‌کنند تا تلاش‌ها را با مشارکت کشورهای دارای نفوذ در سودان به نام چهارگانه هماهنگ کنند. اینها آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بریتانیا هستند. وزارت امور خارجه روز جمعه اعلام کرد که بلینکن با شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مورد جنگ در سودان صحبت کرده است. وزارت امور خارجه در خلاصه این تماس گفت، بلینکن از عربستان سعودی برای کمک به انتقال شهروندان آمریکایی از سودان به جده تشکر کرد و دو دیپلمات بر همکاری فشرده کشورهایشان در کار دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ در سودان تاکید کردند. .

بر اساس آمار دولت سودان و سازمان ملل، درگیری‌ها در سودان حداقل 550 کشته و نزدیک به نیم میلیون نفر آواره داخلی برجای گذاشته است. تعداد واقعی کشته شدگان تقریباً به طور قطع بسیار بیشتر است.

از زمانی که تظاهرات گسترده در سال 2019 به برکناری عمر منجر شد، غیرنظامیان و مقامات سودانی با ایالات متحده و دیگر قدرت‌های خارجی تلاش می‌کنند تا با برگزاری انتخابات دموکراتیک، کشور را از حکومت نظامی به یک حکومت غیرنظامی منتقل کنند. البشیر، دیکتاتور 30 ​​ساله.

با این حال، در اکتبر 2021، برهان و داگالو یک کودتا انجام دادند و روند گذار را زیر و رو کردند. مقامات ایالات متحده و سایر کشورها در حال کار بر روی یک توافق جدید با ژنرال ها برای بازگرداندن روند به مسیر اصلی خود بودند، و دیپلمات ها هفته ها پیش فکر کردند که ژنرال ها آماده پذیرش این پیمان هستند، اما سپس آنها شروع به بحث در مورد چگونگی ادغام خود کردند. نیروها، از جمله در طول یک جدول زمانی.

زنجیره فرماندهی نیز یک مسئله بود: داگالو می خواست مستقیماً به یک رهبر غیرنظامی گزارش دهد، در حالی که برهان می خواست داگالو به او گزارش دهد.

این مقام وزارت امور خارجه گفت که یکی از آخرین طرح هایی که قبل از شروع جنگ مورد بحث قرار گرفت، پیشنهادی بود که هر دو ژنرال کنترل عملیاتی نیروهای خود را حفظ کنند و در یک کمیته ادغام با یک رئیس دولت غیرنظامی جدید بنشینند.

اگر ژنرال‌ها موافقت کنند که راه مطمئنی برای ورود کمک‌ها به سودان فراهم شود، بیشتر یا تمام کمک‌های فوری از طریق کشتی به بندر سودان می‌رسد و سپس از طریق زمین به خارطوم، پایتخت و سایر نقاط منتقل می‌شود. این مقام وزارت خارجه گفت که ایالات متحده با سازمان ملل متحد در این روند همکاری خواهد کرد.

منتقدان می گویند که دولت بایدن به جای همکاری نزدیک با آنها، باید تلاش می کرد تا این دو ژنرال را پس از کودتای 2021 مجازات کند. مقامات ایالات متحده می گویند که آنها و شرکای خود از کمک های اقتصادی و کاهش بدهی ها از دولت سودان خودداری کردند و معتقد بودند که این امر ژنرال ها را به حمایت از انتقال به حکومت غیرنظامی و دموکراسی سوق می دهد.

چندین مقام آفریقایی روز جمعه گفتند، زمانی که درگیری سه هفته پیش آغاز شد، هر دو طرف فکر می کردند که می توانند به راحتی پیروز شوند. اما با تشدید نبرد، به ویژه در خارطوم، به نظر می رسد که طرف های رقیب پذیرفتند که نیاز به گفتگو وجود دارد. این درک در روزهای اخیر انگیزه بسیاری از تلاش های دیپلماتیک توسط دولت های آفریقایی شد.

سالوا کییر، رئیس‌جمهور سودان جنوبی روز سه‌شنبه اعلام کرد که دو طرف با آتش‌بس یک هفته‌ای موافقت کرده‌اند و نمایندگانی را برای مذاکرات صلح معرفی خواهند کرد. روز پنجشنبه، برهان یک فرستاده ویژه را برای دیدار با ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی، فرستاد که به گفته مقامات، یکی از اولین نشانه های عمومی بود که دو ژنرال به فشارهای منطقه ای و جهانی توجه داشتند.

بحث‌ها همچنین درباره زمان و مکان مذاکرات طولانی‌مدت در مورد تقسیم قدرت یا ملاقات بین دو ژنرال آغاز شد. پایتخت های اتیوپی، جیبوتی و کنیا به عنوان گزینه های احتمالی پیشنهاد شدند.

روز جمعه، آلفرد موتوآ، وزیر امور خارجه کنیا، گفت که کشورش در حال تنظیم طرحی است که ذینفعان مختلف سیاسی را برای گفتگو در مورد آینده سودان به کنیا می آورد. او گفت که این پیشنهاد با شرکای آفریقایی، غربی و خاورمیانه در میان گذاشته شده است و امیدوار است این روند تا سه هفته دیگر آغاز شود.

موتوآ گفت: «ما معتقدیم که مفهوم کار بر روی راه‌حل‌های آفریقایی برای مشکلات آفریقا و خاموش کردن سلاح‌ها در آفریقا در این زمان بسیار کاربردی است.

اما برخی از مقامات هنوز تردید دارند که ژنرال ها چقدر به صلح بلندمدت متعهد هستند.

فولکر پرتس، نماینده سازمان ملل در سودان، روز جمعه در یک مصاحبه تلفنی از پورت سودان گفت: «هر دو طرف هنوز در فکر هستند یا هنوز هم ترجیح می‌دهند یک پیروزی آشکار بر نوعی راه‌حل مذاکره‌شده به دست آورند».

او گفت: «و بنابراین، هر تصوری از این که دو طرف به عنوان یکسان با هم جمع شوند و در مورد صلح صحبت کنند، یعنی به درک من، فعلاً توسط هر دو طرف مردود و مطلقاً رد شده است. و بنابراین، من فکر می کنم، واقع بینانه ترین تلاش ها در حال حاضر تلاش برای دستیابی به آتش بس است.”

این مقاله در ابتدا در نیویورک تایمز منتشر شد.