روسیه لهستان: روسیه متعهد شد که پس از «تصرف» مدرسه سفارت لهستان در ورشو واکنش سختی نشان دهد.

روسیه روز شنبه وعده داد که به آنچه که تصرف غیرقانونی مدرسه سفارت خود در ورشو از سوی لهستان اعلام کرد، پاسخ سختی خواهد داد، اقدامی که آن را نقض آشکار کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک خواند.

شبکه خبری دولتی لهستان TVP Info پیشتر گزارش داده بود که پلیس صبح روز شنبه در بیرون مدرسه سفارت روسیه در خیابان Kieleckiej در ورشو ظاهر شده است.

هنگامی که از سخنگوی وزارت خارجه لهستان در مورد این حادثه سوال شد، به رویترز گفت که ساختمان مدرسه سفارت متعلق به دولت لهستان است.
وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که مقامات لهستانی با هدف تصرف مدرسه سفارت به محوطه آن حمله کرده اند.

این وزارتخانه گفت: «ما این اقدام خصمانه اخیر توسط مقامات لهستان را نقض آشکار کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد روابط دیپلماتیک و تجاوز به اموال دیپلماتیک روسیه در لهستان می‌دانیم».

در این بیانیه آمده است: «چنین اقدام وقیحانه ورشو که فراتر از چارچوب روابط متمدن بین دولتی است، بدون واکنش و پیامدهای سخت برای مقامات لهستان و منافع لهستان در روسیه باقی نخواهد ماند.

لوکاس جاسینا، سخنگوی وزارت خارجه لهستان به رویترز گفت که این حق روسیه است که اعتراض کند اما لهستان در چارچوب قانون عمل می کند. وی گفت: نظر ما که توسط دادگاه ها تایید شده این است که این اموال متعلق به دولت لهستان است و به طور غیرقانونی توسط روسیه تصرف شده است.

سرگئی آندریف، سفیر مسکو در لهستان، پیشتر به خبرگزاری های دولتی روسیه گفته بود که ساختمان مدرسه سفارت، ساختمانی دیپلماتیک است که مقامات لهستانی حق تصرف آن را ندارند.

روابط پرتنش دو کشور به دلیل جنگ در اوکراین بیشتر شده است و ورشو خود را به عنوان یکی از سرسخت ترین متحدان کیف قرار می دهد و نقش اصلی را در متقاعد کردن متحدان برای تهیه تسلیحات سنگین ایفا می کند.

آندریف، سفیر روسیه، اوایل این هفته گفت که دادستان های لهستان مقادیر قابل توجهی پول از حساب های بانکی مسدود شده سفارت و نمایندگی تجاری روسیه کشف و ضبط کرده اند.

در مارس 2022، لهستان اعلام کرد که 45 دیپلمات روسی مظنون به کار برای سرویس های اطلاعاتی مسکو را اخراج می کند.