رهبری سازمان ملل می گوید ، انتخاب هریس به عنوان “اولین زن مخالف آمریکا” یک نقطه عطف برای برابری جنسیتی است

ملل متحد: رهبران ارشد سازمان ملل از انتخاب کامالا هریس دموکرات به عنوان اولین زن سیاه پوست و نژاد جنوب آسیای تبار آمریکا استقبال کردند و او را به خاطر شکستن “سقف دیگری” تحسین کردند و آن را “نقطه عطفی برای برابری جنسیتی” توصیف کردند.

استفان دوژاریک سخنگوی وی روز دوشنبه در نشست خبری مطبوعاتی روز دوشنبه هنگامی که از وی در مورد جلسات مطبوعاتی مطبوعاتی روزانه خبر داد ، دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش همیشه خرسند است و “همیشه از هر نمونه ای از رهبران زن استقبال می کند … هریس به عنوان اولین زن معاون رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد.

در یک توئیت ، رئیس 75 مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل ، ولکان بزکیر ​​”گرمترین تبریکات” را به بایدن ، رئیس جمهور منتخب ، 77 ساله و هریس ، 56 ساله تبریک گفت.

وی گفت که بایدن “سابقه طولانی در حمایت” از سازمان ملل متحد دارد و انتخابات تاریخی هریس به عنوان اولین زن معاون رئیس جمهور آمریکا “یک نقطه عطف برای برابری جنسیتی است.

بزکیر ​​در توییت خود گفت: “من مشتاقانه منتظر تعمیق روابط سازمان ملل و ایالات متحده و همکاری با یکدیگر برای رسیدن به جهانی امن تر و مرفه تر هستم.”

انتخاب هریس به عنوان معاون بعدی رئیس جمهور آمریکا بسیار شگفت آور است زیرا او اولین دفتر را به دفتر می آورد – او اولین زن ، اولین زن سیاه پوست ، اولین زن هندی تبار و اولین دختر مهاجران خواهد بود که به عنوان معاون سوگند یاد می کند رئيس جمهور.

رئیس زنان سازمان ملل متحد ، فومزیله ملامبو نگكوكا ، احتمال داشتن اولین زن به عنوان معاون رئیس جمهور را “یك لحظه فوق العاده نشاط آور” برای زنان و دختران در سراسر جهان ، “به ویژه برای زنان رنگارنگ” توصیف كرد.

گوترش در بیانیه خود ، مردم آمریکا را به خاطر اجرای زنده دموکراسی در انتخابات هفته گذشته کشورشان تبریک گفت. “وی به رئیس جمهور منتخب و معاون رئیس جمهور منتخب تبریک می گوید و مجدداً تأیید می کند که همکاری بین ایالات متحده و سازمان ملل ستون اساسی همکاری بین المللی است که برای حل چالش های چشمگیر جهان امروز مورد نیاز است.” سخنگوی سازمان ملل گفت.

در بیانیه رئیس سازمان ملل از بیدن و هریس نامی برده نشده است و فقط از عبارات رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور استفاده شده است. هنگامی که در جلسه مطبوعاتی در مورد بیانیه ذکر نکردن نام آنها س askedال شد ، دوجاریک گفت گوترش “در مورد جو بایدن و کامالا هریس صحبت می کند.”

اظهارات روز دوشنبه گوترس و بزکیر ​​اولین واکنش رهبری عالی سازمان جهانی به پیروزی در انتخابات رهبران بعدی کشور میزبان این سازمان بود ، دو روز پس از اعلام شدن بایدن و هریس به عنوان برندگان انتخابات ریاست جمهوری که به سختی درگیر آن بود ، رئیس جمهور مستعفی دونالد ترامپ علی رغم عدم کسب 270 رأی کالج انتخاباتی مورد نیاز برای پیروزی در انتخابات مجدد ، هنوز هم تسلیم نشده است.

ترامپ 214 رأی کالج انتخاباتی را تأمین کرد در حالی که بایدن با 279 رأی پیروز شد.

آدری آزولای ، مدیر کل سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) در توییتی گفت که “چالش های جهانی امروز خواستار تعهد مجدد ایالات متحده است” برای منافع مشترک که ارکان علم ، آموزش و فرهنگ است نشان دادن

وی همچنین خاطرنشان کرد که “از دیدن معلمی” بسیار خوشحال است که به عنوان شغل همسر بایدن ، جیل بایدن ، به عنوان شغل اصلی کاخ سفید روی می آورد ، که اظهار داشت به عنوان بانوی اول ، او به طور تمام وقت به کار خود ادامه خواهد داد.

فیلیپو گراندی ، رئیس آژانس پناهندگان سازمان ملل ، در توئیتی گفت: “رهبری ایالات متحده برای آسیب پذیرترین افراد جهان بیش از هر زمان دیگری حیاتی است.”

وی به گرمی این دو را تبریک گفت و گفت آژانس مشتاقانه منتظر همکاری با دولت جدید “در مورد مسائل پناهندگان جهانی و داخلی” است.

آنتونیو ویتورینو ، مدیر کل سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در توییتر خود گفت که آژانس مهاجرت سازمان ملل مشتاقانه منتظر همکاری با دولت جدید “در زمینه مدیریت مهاجرت به نفع همه” است.

پیش از این ، رئیس سازمان بهداشت جهانی تدروس آدانوم غبریزوس به بایدن و هریس تبریک گفت و گفت: “ما مشتاقانه منتظر همکاری بسیار نزدیک با دولت آنها هستیم.”

پس از آنکه ترامپ در اوایل سال جاری در پاسخ به اقدامات نادرست در اوایل دوره شیوع ویروس کرونا ، تصمیم به خروج آمریکا از WHO گرفت ، رئیس جمهور منتخب بارها وعده داده است که دوباره به این سازمان بپیوندد.

بایدن در تعطیلات آخر هفته نیز با ارسال توییتر نوشت که دولت وی در روز اول دولت جدید به معامله آب و هوای پاریس پیوست.

دوجاریک در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دبیرکل انتظار دارد ایالات متحده مجدداً به توافق نامه آب و هوای پاریس که دولت ترامپ از آن خارج شد ، وارد شود ، گفت که موضع قوی رئیس سازمان ملل در دفاع از توافق نامه آب و هوای پاریس هرگز متزلزل نشده است و واشنگتن و سازمان ملل متحد “یک رابطه حیاتی” به عنوان “ما در سراسر جهان با مشکلات زیادی روبرو هستیم.”

دوجاریک افزود که از زمان پایان نتایج انتخابات هنوز هیچ ارتباط مستقیمی بین بایدن و گوترش وجود نداشته است.