ردیف مرزی شمال شرقی: روستاییان آسام از حرکت کامیون ها به سمت میزورام جلوگیری می کنند

گواهتی: در کمتر از 24 ساعت از آغاز حرکت کامیون های گیر افتاده از آسام به میزورام ، مردم لیلاپور در مرز بین ایالت آسام-میزورام در مقابل حرکت کامیون ها به سمت میزورام در روز سه شنبه مقاومت کردند.

ناظر لعل مینا ، ناظر پلیس ، با افشای این اطلاعات گفت که سه کامیون پر از مواد ضروری صبح روز سه شنبه به میزورام منتقل شدند اما پس از آن مردم محلی به دلیل امنیت حرکت وسایل نقلیه را به آن طرف مرز متوقف کردند. وی اعلام کرد که از شب گذشته هیچ جابجایی وسیله نقلیه از سمت میزورام به سمت آسام وجود نداشته است.

روز دوشنبه ، 21 کامیون با کالاهای اساسی و سایر وسایل نقلیه مسافری با اسکورت پلیس پس از یک بن بست 12 روزه به میزورام عبور کردند و همچنین برخی کامیون ها از آن طرف مرز وارد آسام شدند.

مینا همچنین اعلام کرد که اوضاع هر چند پرتنش تحت کنترل است و از روز شنبه هیچ حادثه ناخوشایندی وجود ندارد. وی افزود: “وضعیت در مرز بین ایالتی تحت نظارت دقیق است.”

وی گفت که هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه آیا میزورام روند خروج تدریجی نیروی پلیس ایالتی خود را از قلمرو آسام آغاز کرده است ، ندارد.

در همین حال ، پلیس در هایلاکندی 21 جمع کننده کریشاک موکتی سنگرم سامیتی (KMSS) را به جرم مسدود کردن حرکت قطار باری متصل به میزورام در ایستگاه راه آهن محمدپور در زیر ایستگاه پلیس لالا روز سه شنبه دستگیر کرد.

سرپرست پلیس ، هایلاکندی ، پابیندرا کومار نات گفت که جمع کننده های KMSS پس از آنکه در اعتراض به ادعای تجاوز توسط میزورام برای جلوگیری از تهاجم متهم به میزورام ، در راه آهن راه آهن را برای جلوگیری از حرکت قطار کالاهای مقصد Mizoram بازداشت کردند ، دستگیر شدند.

به دنبال این حادثه ، وزیر ارشد میزورام ، زورمتنگا موضوع را به اطلاع PMO ، MHO ، وزیر راه آهن و وزیر ارشد رساند و آسام گفت: “اقدام بیهوده اشرار ، که حداقل در چنین مواردی مورد نیاز است. در حالی که رویکرد دیپلماتیک دولت مرکزی آرام آرام صلح را برای هر دو کشور آشکار می کند.

Zoramthanga در توئیتر خود نوشت ، “اقدامی بیهوده توسط اشرار ، که حداقل در چنین مواقعی به آن احتیاج داشت. در حالی که رویکرد دیپلماتیک دولت مرکزی آرام آرام صلح را برای هر دو ایالت آشکار می کند. # صلح برای شمال شرقی لطفا به موضوع شری نگاه کنید

PiyushGoyal Ji. ”

سخنگوی کنگره لالیان چونگگا در میزورام گفت ، “من می خواهم از رهبران کنگره آسام درخواست کنم صحنه های سیاسی در داخل خاک میزورام ایجاد نکنند. حزب کنگره در میزورام برای بازپس گیری قلمرو ما طبق خط داخلی سال 1875 در کنار مردم میزورام قرار دارد. قلمرو میزورام بر اساس توافقنامه صلح که توسط MNF و دولت هند در سال 1986 امضا شد ، مورد قبول مردم میزو نیست. ”

وی افزود که همه معتقدند درگیری های مرزی کنونی توسط رهبران BJP در آسام برای جلب حمایت مردمی در مناطق مرزی با توجه به انتخابات آینده مجلس در ایالت خود ، طراحی شده است. در همان زمان ، جبهه ملی میزو (MNF) شریک آنها در NEDA ، حزب حاکم در میزورام است. مردم در تاریکی نگه داشته می شوند زیرا هیچ تلاشی برای یافتن راه حل سیاسی بین رهبران سیاسی هر دو طرف وجود ندارد.

“تا امروز ، فقط مقامات دولتی هر دو طرف درگیر یافتن راه حل های اداری هستند که ماندگار نخواهد بود. آنچه واقعاً به آن نیاز داریم اراده سیاسی هر دو شریک NEDA برای یک راه حل دائمی است. سخنگو افزود: چرا آنها از پلت فرم NEDA برای حل مشکلات مرزی ما استفاده نمی کنند قبل از اینکه مردم رنج زیادی بکشند ، و قبل از اینکه خیلی دیر باشد. ”